Skapiškis: senovė ir dabartis |
37-oji
Lietuvos
valsčių serijos monografija:
33 autoriai, 33 straipsniai,
1088 puslapių, 400 egzempliorių. 2019
m.
ISBN 978-609-8148-79-4
Knyga skiriama
LIETUVOS TŪKSTANTMEČIUI
1009–2009
LIETUVOS VALSTYBĖS – KARALIAUS MINDAUGO KARŪNAVIMO 750 METŲ JUBILIEJUI 1253–2003
LIETUVOS VALSTYBĖS ATKŪRIMO ŠIMTMEČIUI 1918–2018
LIETUVOS NEPRIKLAUSOMYBĖS ATKŪRIMO 30 METŲ SUKAKČIAI 1990–2020
SKAPIŠKIO (MITUVOS ) 500 METŲ JUBILIEJUI 1519–2019
„SKAPIŠKIS“ – 37-oji Lietuvos valsčių serijos monografija, skiriama Skapiškio (Mituvos) 500 metų jubiliejui (2019), taip pat Lietuvos tūkstantmečiui (2009), Lietuvos valstybės – karaliaus Mindaugo karūnavimo 750 metų jubiliejui (2003), Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui (2018), Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 30-mečiui (2020).
Monografijoje publikuojamuose 33-uose straipsniuose aprašomas Skapiškio geologinis pamatas, krašto gamtinė aplinka, dirvožemiai, archeologiniai radiniai, istorija, architektūra, meno kūriniai, etninis paveldas. Atskiri išsamūs straipsniai skiriami žymiems Skapiškio krašto žmonėms: paskutiniam tarpukario Lietuvos ministrui pirmininkui Antanui Merkiui, aktorei Eugenijai Bajorytei- Adomaitienei ir istorikei Aldonai Pajedaitei-Vasiliauskienei. Knygoje iš viso rašoma apie bemaž 5 tūkst. asmenų, taip pat paminėti 1169 vietovardžiai, atskirai papildomai nurodyti asmenvardžių ir vietovardžių rodyklėse.
Vyriausiioji redaktorė sudarytoja
AUŠRA JONUŠYTĖ
Atsakingoji redaktorė
SONATA JONUŠAITĖ
Kalbos redaktoriai
VIDA KASPARAVIČIENĖ
Anglų kalbos redaktorius, vertėjas
ALOYZAS PRANAS KNABIKAS
Korektorė
RASA KAŠĖTIENĖ
Viršelio dailininkė
ONA LIUGAILIENĖ
Principinio maketo dailininkas
ALVYDAS LADYGA
Kartografė
AIRA DUBIKALTIENĖ (UAB „Žemėlapių artelė“)
Maketuotoja
SIGRIDA JUOZAPAITYTĖ
Mokslo darbų komisija
Prof. dr. GENOVAITĖ DRUČKUT Ė (kalbotyra), dr. GEDIMINAS JANKŪNAS (teologija), dr. DALIA KLAJUMIEN Ė (menotyra), dr. VYTAS MAŠAUSKAS (agrochemija), LKMA akademikė prof. habil. dr. IRENA REGINA MERKIENĖ (etnologija), prof. dr. JONAS MINKEVIČIUS (architektūra), dr. ALDONA VASILIAUSKIENĖ (istorija)
Rengėjai ir leidėjai
VšĮ „Versmės“ leidykla (leidyklos vadovas PETRAS JONUŠAS), Kupiškio etnografijos muziejus
(direktorė VIOLETA ALEKNIENĖ, muziejininkė AUŠRA JONUŠYTĖ)
Pagrindiniai finansuotojai ir rėmėjai
Kupiškio rajono savivaldybė (meras Dainius Bardauskas), UAB „Konversita“ (direktorius Vaidas Juška), Lietuvos kultūros taryba, Kultūros ministerija, UAB „Magnolija“ (direktorius Petras Jonušas), Juozas ir Rasa Balaišiai, UAB „Tikresta“ (direktorė Birutė Stanienė), LR Seimo narys Audrys Šimas, Vyta ir Julius Vytautas Semėnai, UAB „Vilava“ (direktorius Antanas Vilūnas), Vilniaus kupiškėnų klubas (prezidentas Vilius Bartulis), Antanas Šimėnas, Genovaitė Žilinskienė, LR Seimo narys Jonas Jarutis
Viršelio aplankale ir priešlapiuose
Skapiškis. Senosios parapinės bažnyčios varpinė. 2019 m. Klaudijaus Driskiaus nuotr.
Knyga išleista 2019
Už knygoje spausdinamų straipsnių turinį ir juose pateiktą informaciją atsako straipsnių autoriai.
Skapiškis, turėdamas savitą architektūrą, kultūrą, istoriją, kaip valsčiaus centras kūrėsi prie Mituvos ežero tarp nedidelių upeliukų ir pelkių prie Skapų dvaro, minimo jau nuo XVI amžiaus.
Vyskupas Dominykas ir jo brolis Mykolas Puzinai 1750 m. Skapiškyje įkūrė dominikonų vienuolyną, pastatė medinę bažnyčią. Mūrinė dominikonų bažnyčia išlikusi iki šių dienų.
Skapiškio parapiją vizitavo vyskupas Motiejus Valančius. Jis savo knygoje „Palangos Juzė“ herojų atvedė pas Kreipšių kaimo ūkininką Svilą. Pritardami vyskupo skleidžiamoms blaivybės idėjoms, skapiškėnai miestelyje pastatė Blaivybės paminklą – vieną įspūdingiausių Lietuvoje.
Skapiškio pynėjų išaustos juostos buvo vežamos į Kauną, parduodamos Lietuvoje ir užsienyje. 1925 m. jų audiniai eksponuoti Monzos parodoje Italijoje.
Skapiškyje yra vasarojęs poetas Maironis, pagal vietinių žmonių pasakojimus sukūręs baladę „Užkeiktas Skapiškio varpas“.
Iš netoli miestelio esančio Laibiškio vienkiemio kilęs dramaturgas Petras Pundzevičius, pasirašinėjęs Petliuko slapyvardžiu, paliko savitas pjeses, kurias ir šiandien stato Skapiškio dramos mėgėjų teatras.
Bajorų kaime gimė ministras pirmininkas Antanas Merkys, vadovavęs vyriausybei tragiškais Lietuvai 1940-aisiais.
Skapiškyje organizuojami tarptautiniai teatrų festivaliai: vaikų ir jaunimo „Pienių medus“, kaimo teatrų „Pienių vynas“ ir senjorų teatrų „Pienės pūkas“, sujungiantys keletą teatro krypčių.
Šio leidinio straipsniuose rasime duomenų ne tik apie jau minėtus įvykius, bet ir apie Skapiškio geologinį pamatą, krašto augalus ir gyvūnus, valsčiaus dirvožemius ir jų savybes, archeologinius radinius.
Tyrinėti Skapiškio dominikonų bažnyčios dailės kūriniai, Skapiškio parapijos dvasininkų ir parapijiečių veikla. Apžvelgta sakralinių pastatų ir parapijos trobesių architektūra, Skapiškio seniūnijos kryždirbystės paminklai. Nagrinėtos Skapiškio parapijos bažnytinės šventės XX amžiuje, Skapiškio kalvarijų Kryžiaus kelio apeigos ir muzika, skapiškėnų instrumentinio muzikavimo tradicija. Leidinyje rašoma apie Suomijos gvardiją ir jos kareivių likimą, bei jų atminimo įamžinimą.
Rasime straipsnį apie Skapiškį ir geležinkelius nuo jų nutiesimo Šiaurės Lietuvoje iki antrosios vokiečių okupacijos pabaigos. Apžvelgti Kalvarnikų (Dariaus ir Girėno) gatvės pastatai ir jos gyventojų verslai bei užsiėmimai.
Monografija „Skapiškis. Senovė ir dabartis“ supažindina su žydų bendruomenės istorija iki Antrojo pasaulinio karo ir jos likimu Antrojo pasaulinio karo pradžioje.
Leidinio straipsniuose apžvelgtos vietos, susijusios su pokario metų partizaniniu judėjimu ir jų vadais, tremtinių likimas.
Rasime straipsnius apie Skapiškio mokyklos ir bibliotekos įsikūrimą, jų veiklą, taip pat apžvelgtas Skapiškio bendruomenės įsikūrimas ir vykdyti projektai.
Knygoje supažindiname su Skapiškio ir jo apylinkių vietovardžiais, įžymiais krašto žmonėmis – aktore Eugenija Bajoryte-Adomaitiene, istorike Aldona Pajedaite-Vasiliauskiene, su žymiausiomis Skapiškio krašto vietovėmis ir jose esančiais paminklais, kurie praturtina ne tik Skapiškio bet ir Kupiškio rajono istoriją, yra svarbūs visos Lietuvos istorijai.
Monografijos „Skapiškis. Senovė ir dabartis“ straipsniams, kurių knygoje iš viso yra 33, duomenys buvo rinkti 2013 m. liepos 29–rugpjūčio 4 d. „Versmės“ leidyklos surengtos kompleksinės lokalinių mokslinių tyrimų ekspedicijos metu Skapiškio apylinkėse, taip pat Kupiškio etnografijos muziejuje, Lietuvos valstybės istorijos, Lietuvos ypatingajame, Lietuvos centriniame, Panevėžio vyskupijos kurijos, mokslo ir kultūros institucijų Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje, kuriose dirba mokslininkai ir specialistai, archyvuose, naudotasi monografijos straipsnių autorių turima ankstesnių lauko tyrimų medžiaga.
Apibendrinus keletą metų trukusių darbų rezultatus, parašyti straipsniai, kuriuos papildo lentelės, brėžiniai ir nuotraukos.
Nuoširdžiai dėkojame monografijos rėmėjams. Knygos paruošimą ir leidybą rėmė Kupiškio rajono savivaldybė (meras Dainius Bardauskas), UAB „Konversita“ (direktorius Vaidas Juška), Lietuvos kultūros taryba, Kultūros ministerija, UAB „Magnolija“ (direktorius Petras Jonušas), Juozas ir Rasa Balaišiai, UAB „Tikresta“ (direktorė Birutė Stanienė), LR Seimo narys Audrys Šimas, Vyta ir Julius Vytautas Semėnai, UAB „Vilava“ (direktorius Antanas Vilūnas), Vilniaus kupiškėnų klubas (prezidentas Vilius Bartulis), Antanas Šimėnas, Genovaitė Žilinskienė ir LR Seimo narys Jonas Jarutis.
Ruošiant leidinį spaudai daug naudingų patarimų ir pasiūlymų pateikė žinomi mokslininkai, tyrėjai: akad. habil. dr. Irena Regina Merkienė, prof. dr. Genovaitė Dručkutė, prof. dr. Jonas Minkevičius, dr. Vytas Mašauskas, dr. Dalia Klajumienė, dr. Gediminas Jankūnas, dr. Aldona Vasiliauskienė, kurie gilinosi į monografijos ruošimo spaudai subtilybes, peržiūrėjo straipsnius ir juos koregavo. Nuoširdus ačiū Jums.
Už 7-erius metus trukusį kruopštų darbą rengiant monografiją spaudai nuoširdžiai dėkojame visiems „Versmės“ leidyklos darbuotojams ir talkininkams: kalbos redaktorei Vidai Kasparavičienei, redaktorėms Sonatai Jonušaitei, Živilei Driskiuvienei, korektorei Rasai Kašėtienei, maketuotojai Sigridai Juozapaitytei, viršelio dailininkei ir leidinio meninei redaktorei Onai Liugailienei, fotografui Klaudijui Driskiui. Taip pat norėtume nuoširdžiai padėkoti rajono merui Dainiui Bardauskui, Kupiškio etnografijos muziejaus direktorei Violetai Aleknienei, Kupiškio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Kraštotyros ir edukacijos skyriaus vyresniajai bibliografei Jolitai Pipynienei ir vyresniajai bibliotekininkei Romualdai Vasiliauskienei, Kupiškio rajono Skapiškio pagrindinės mokyklos mokytojai Auksei Jankevičienei.
Dėkojame visiems, nuoširdžiai prisidėjusiems prie monografijos „Skapiškis.
Senovė ir dabartis“ rėmimo, rengimo ir leidybos darbų – be jūsų visų nuoširdžių pastangų ir pasiaukojimo ši knyga nebūtų įamžinusi Skapiškio ir jo apylinkių – nuostabaus Kupiškio krašto ir jo žmonių, nebūtų pasiekusi skaitytojo.
Aušra Jonušytė
7 |
Turinys anglų kalba |
9 |
Pratarmė |
11 |
Vytautas Marcinkevičius, Rimantė Guobytė. Skapiškio valsčiaus teritorijos geologinė apžvalga |
19 |
Sigutis Obelevičius. Skapiškio valsčiaus gamta |
30 |
Mantas Arbūzas. Skapiškio apylinkių vabalų (Insecta: Coleoptera) fauna |
50 |
Mantas Arbūzas. Varliagyvių (Amphibia) ir roplių (Reptilia) rūšinė įvairovė, gausumas ir pasiskirstymas Skapiškio apylinkėse |
62 |
Vytas Mašauskas. Skapiškio valsčiaus dirvožemiai ir jų savybės |
83 |
Vidmantas Markevičius. Apie Skapiškio apylinkių miškus ir ūkinę veiklą juose |
96 |
Rimantas Baleišis. Skapiškio apylinkių medžiojamieji gyvūnai ir jų medžioklė |
109 |
Vytenis Podėnas. Skapiškio valsčiaus archeologinis paveldas. Kerelių piliakalnis |
125 |
Dalia Klajumienė. Atmintis apie dominikonus Skapiškyje ir bažnytinės dailės palikimas |
156 |
Marija Rupeikienė, Antanas Rupeika. Skapiškio sakralinių pastatų kompleksų ir parapijos trobesių architektūra |
191 |
Aldona Vasiliauskienė. Skapiškio Šv. Hiacinto (Jackaus) parapija |
307 |
Aldona Vasiliauskienė. Kunigų ir seserų vienuolių biografijos |
461 |
Vytautas Merkys. Blaivybės sąjūdžio sūkuryje |
472 |
Stasys Skrodenis. Suomijos gvardija ir Skapiškis |
489 |
Rasa Kaušakienė. Skapiškio mokyklos istorija |
548 |
Vidmantas Markevičius. Apie Skapiškio gyventojus žydus |
562 |
Arūnas Bubnys. Baisiausi metai Skapiškio valsčiaus istorijoje |
568 |
Eglė Vasiliauskienė. Pokario trėmimai Skapiškio valsčiuje |
584 |
Ramona Staveckaitė-Notari. Partizaninis ginkluotas pasipriešinimas ir jo slopinimas Skapiškio valsčiuje 1944–1953 metais |
605 |
Stanislava Mažeikytė. Kalvarnikų gatvės pastatai ir gyventojai |
643 |
Liubomiras Viktoras Žeimantas. Skapiškis ir geležinkeliai nuo jų nutiesimo Šiaurės Lietuvoje iki antrosios vokiečių okupacijos pabaigos |
732 |
Gaila Kirdienė. Skapiškėnų instrumentinio muzikavimo tradicija |
762 |
Alfonsas Motuzas. Skapiškio kalvarijų Kryžiaus kelio apeigos ir muzika |
791 |
Giedrė Vaičikauskaitė. Skapiškio parapijos bažnytinės šventės XX amžiuje |
807 |
Jolanta Zabulytė. Skapiškio seniūnijos kryždirbystės paminklai |
833 |
Giedrė Papučkaitė. Žymiausios Skapiškio krašto vietovės ir paminklai |
857 |
Vita Vadoklytė. Skapiškio teatrų susikūrimo prielaidos ir veikla |
902 |
Roma Bugailiškienė. Skapiškio bendruomenės įsikūrimas, veikla ir vykdyti projektai |
917 |
Jolita Pipynienė. Skapiškio bibliotekos istorija |
931 |
Aliutė Elena Markevičiūtė. Skapiškio apylinkės vietovardžiai |
938 |
Aušra Jonušytė. Paskutinis tarpukario Lietuvos ministras pirmininkas |
953 |
Violeta Aleknienė. Gyvenimo kelias iš Mirabelėlio kaimo |
963 |
Gediminas Jankūnas, Irena Ramaneckienė. Su meile ir širdingu dvasingumu – Dievui, tėvynei ir žmogui |
|
|
1001 |
Straipsnių santraukos anglų kalba |
1035 |
Santrumpos ir sutrumpinimai |
1039 |
Naudoti archyvų, muziejų ir kitų institucijų fondai |
1040 |
Monografijos finansuotojai ir rėmėjai |
1041 |
Buvusio Skapiškio valsčiaus žemėlapis. Sudarė UAB „Žemėlapių artelė“ kartografė Aira Dubikaltienė |
1042 |
Buvusių Lietuvos valsčių žemėlapis. Tamsiau išskirtas Skapiškio valsčius. Sudarė UAB „Žemėlapių artelė“ kartografė Aira Dubikaltienė |
1044 |
Apie seriją „Lietuvos valsčiai“ |
1048 |
Rengiamų bei išleistų „Lietuvos valsčių“ serijos monografijų žemėlapis. Sudarė UAB „Žemėlapių artelė“ kartografė Aira Dubikaltienė |
1050 |
Apie seriją „Lietuvos valsčiai“ (anglų k.) |
1052 |
Asmenvardžių rodyklė. Sudarė Jūratė Baradinskienė, Aušra Jonušytė |
1077 |
Vietovardžių rodyklė. Sudarė Jūratė Baradinskienė, Vida Kasparavičienė, Aušra Jonušytė |
Spalvotų iliustracijų puslapių intarpas, p. 649–672
9 |
Introduction |
11 |
Vytautas Marcinkevičius, Rimantė Guobytė. The geological review of Skapiškis rural district area |
19 |
Sigutis Obelevičius. The nature of Skapiškis area |
30 |
Mantas Arbūzas. The beetle fauna (Insecta: Coleoptera) in Skapiškis area |
50 |
Mantas Arbūzas. Amphibians and reptiles: species variety, abundance and distribution in Skapiškis area |
62 |
Vytas Mašauskas. The soils in Skapiškis area and their features |
83 |
Vidmantas Markevičius. About forests in Skapiškis area and economic activities there |
96 |
Rimantas Baleišis. Game animals in Skapiškis area and their hunting |
109 |
Vytenis Podėnas. The archaeological heritage of Skapiškis district: Kereliai hillfort |
125 |
Dalia Klajumienė. The Dominicans in Skapiškis and art heritage of their church |
156 |
Marija Rupeikienė, Antanas Rupeika. The architecture of sacral and parish buildings in the area of Skapiškis |
191 |
Aldona Vasiliauskienė. The parish of St. Hyacinth in Skapiškis |
307 |
Aldona Vasiliauskienė. Biographies of priests and religious sisters |
461 |
Vytautas Merkys. Within the vortex of Temperance Movement |
472 |
Stasys Skrodenis. The Guard of Finland and Skapiškis |
489 |
Rasa Kaušakienė. The history of Skapiškis School |
548 |
Vidmantas Markevičius. About the Jewish dwellers of Skapiškis |
562 |
Arūnas Bubnys. A most dreadful year in the history of Skapiškis |
568 |
Eglė Vasiliauskienė. The post-war deportations from Skapiškis area |
584 |
Ramona Staveckaitė-Notari. Armed resistance of partisans and its suppression in Skapiškis area in 1944–1953 |
605 |
Stanislava Mažeikytė. The buildings and residents of Kalvarnikų Street |
643 |
Liubomiras Viktoras Žeimantas. Skapiškis and railways in North Lithuania from their very start to the end of the second German occupation |
732 |
Gaila Kirdienė. Instrumental music making tradition in Skapiškis rural district |
762 |
Alfonsas Motuzas. The Way of the Cross in Skapiškis Calvary: ceremonies and music |
791 |
Giedrė Vaičikauskaitė. Church festivals in Skapiškis parish in 20th century |
807 |
Jolanta Zabulytė. Cross-making monuments in Skapiškis Eldership |
833 |
Giedrė Papučkaitė. The most famous sites and monuments in the area of Skapiškis |
857 |
Vita Vadoklytė. The preconditions for creation of theatres in Skapiškis and their activities |
902 |
Roma Bugailiškienė. Formation of Skapiškis community, its activity and projects implemented |
917 |
Jolita Pipynienė. The history of Skapiškis Library |
931 |
Aliutė Elena Markevičiūtė. The place names in Skapiškis and surrounding area |
938 |
Aušra Jonušytė. The last Prime Minister of interwar Lithuania |
953 |
Violeta Aleknienė. The path of life from the village of Mirabelėlis |
963 |
Gediminas Jankūnas, Irena Ramaneckienė. With love and cordial soul for the God, Homeland and Individual |
|
|
1001 |
Summaries of the papers (in English) |
1035 |
Abbreviations |
1039 |
The used funds stored in archives, museums and other institutions |
1040 |
Fiscal sponsors and promoters of the monograph |
1041 |
The map of Skapiškis Eldership. Compiled by UAB Žemėlapių Artelė cartographer Aira Dubikaltienė |
1042 |
The map of former Lithuanian rural districts Valsčiai with Skapiškis Valsčius shown darker. Compiled by UAB Žemėlapių Artelė cartographer Aira Dubikaltienė |
1044 |
About the “Lietuvos Valsčiai” series |
1048 |
The map of “Lietuvos Valsčiai” series monographs to be published and those already published. Compiled by UAB Žemėlapių Artelė cartographer Aira Dubikaltienė |
1050 |
About the “Lietuvos Valsčiai” series (in English) |
1052 |
The index of personal names. Compiled by Jūratė Baradinskienė and Aušra Jonušytė |
1077 |
The index of place names. Compiled by Jūratė Baradinskienė,Vida Kasparavičienė, Aušra Jonušytė |
The insert of colour illustrations, pp. 649–672
Kas į knygą nesudėta...
Išleidus knygą skaitytojų ir kraštiečių
domėjimasis savo gimtine ne tik kad nesumažėja, priešingai jis ima augti, didėti ir skleistis.
O to pasekmėje ima aiškėti neaprašyti dalykai, kurie dėl vienokių ar kitokių priežasčių į knygą nepateko.
Bet juk niekada ne vėlu pasitaisyti, papildyti praleistas ar neišbaigtas temas. Todėl maloniai kviečiame toliau tobulinti
šią monografiją, rašyti mums
leidykla@versme.lt,
atkreipti dėmesį, ką praleidome, pasiūlyti, ką dar galėtumėme mes, o
geriausiai Jūs pats (pati) parašyti šiai knygai.
Atliktas darbas nenueis veltui. Naujus rašinius, papildančius jau išleistą knygą, pirmiausia nedelsdami skelbsime leidyklos svetainės skirsnyje Kas į knygą nesudėta juos greitai susirasti ir perskaityti galės visi besidominantys. Šiuos straipsnelius kaip lygiateises monografijos sudedamąsias dalis vėliau skelbsime elektroninėje monografijos versijoje kartu su visa knyga.
Tegu knygos nenustoja augti, gražėti ir tobulėti! Tą mums leidžia šiuolaikinės technologijos ateities skaitytojai, mūsų papildytas knygas skaitysiantys vis labiau populiarėjančiomis elektroninėmis skaityklėmis, neatskirs, kurie straipsniai buvo popierinėje knygoje, o kurie įterpti tik į virtualųjį maketą. Jie tik galės skaityti gerą,
išsamią knygą...
▲ 2019 05 28
|