Jūsų lankymasis šioje svetainėje

yra -as 

nuo svetainės įkūrimo 2001 11 07

 

 
„Versmės“ leidyklos vaizdo kanalo įrašo garso takelio tekstas

5 filmas.
Pakartotinai susirgti COVID-19 – neįmanoma. Mokslinį tyrimą apžvelgia dr. Johnas Campbellas [5]

Sveiki atvykę į mano šiandienos video. Aš buvau numatęs šiandien pateikti apžvalgą apie Jungtines Amerikos Valstijas, Jungtinę Karalystę ir kitas vietas, ir sergamumo situacija ten išties nėra ypatingai gera.

Tačiau kol kas tai atidėsiu, ir pateiksiu jums gerų naujienų apie pakartotinius užsikrėtimus COVID-19. Čia šiandien apžvelgsiu naujausią mokslinį tyrimą, aprėpusį didelę grupę sveikatos priežiūros paslaugų darbuotojų šiaurės Anglijoje, užsikrėtusių pirmosios COVID-19 bangos metu – maždaug 2020 metų kovo-balandžio mėnesiais. Tada buvo ištirta antroji banga ir paaiškėjo, kad nei vienas iš minėtų pirmosios bangos užkrėstųjų pakartotinai neužsikrėtė. Jie ne tik kad neužsikrėtė – nei vienas jų neturėjo net besimptomės infekcijos! Taigi šie duomenys atrodo labai gerai, kalbant apie natūraliu būdu įgytą imunitetą po šešių ar septynių mėnesių.

Mes jau žinome, kad pirmajam Sunkiojo ūminio respiracinio sindromo (SARS) koronavirusui, kuris sukėlė 2002-ųjų – 2003-iųjų metų protrūkį, imunitetas gali trukti net iki 17-os ar net 18-os metų. Mes tai žinome dėl to, kad jau praėjo 17 ar 18 metų nuo to laiko, kai žmonės užsikrėtė pirmuoju SARS koronavirusu.

Mes taip pat žinome, kad antruoju SARS koronavirusu žmonės ėmė užsikrėsti 2020-ųjų m. pradžioje, taip pat žinome, kad artėjant 2020-ųjų pabaigai jie šiai ligai vis dar turėjo imunitetą. Taigi po šešių mėnesių situacija atrodo gerai ir aš manau gerai atrodys dar kurį laiką. To laiko, aišku, nežinome, nes tas laikas paprasčiausiai dar nepraėjo.

Kita gera indikacija yra ta, kad vakcinos, tikriausiai, bus efektyvios tik kurį laiką. Tai ir yra šio mano vaizdo įrašo esmė – moksliškai įrodyta, kad natūralus imunitetas, įgytas persirgus COVID-19, rodos, trunka bent šešis ar septynis mėnesius ir tikėtina, kad truks daug ilgiau.

Bet dabar aptarkime tyrimą detaliau. Taigi – cituoju pavadinimą – „Persirgtas SARS-CoV-2 užsikrėtimas yra siejamas su apsauga nuo simptominio pakartotinio užsikrėtimo“. Tai yra gerai – simptominis pakartotinis užsikrėtimas. Tai citata iš šiame vaizdo įraše aptariamo tyrimo, paskelbto moksliniame Jungtinės Karalystės „Infekcijos žurnale“ („Journal of Infection“) – jo nuorodą [https://www.journalofinfection.com/action/showPdf?pii=S0163-4453%2820%2930781-7] rasite šio mano video aprašyme, nepasitikėkite vien manimi, visada galite pasitikrinti ir daugiau pasigilinti patys.

Tyrimas yra paskelbtas kaip preliminari mokslinė publikacija, tačiau jo rankraštis jau yra aprobuotas, kitaip tariant, žurnalo leidėjai jį elektroniškai paskelbė kaip galėjo greičiau, nes tai yra skubi, absoliučiai gyvybiškai būtina informacija. Vėliau straipsnis bus įprasta tvarka išleistas ir popieriniame spausdintame žurnale, manyčiau, 2021-ųjų sausio, t.y. šio mėnesio gale.

Taigi – pagrindiniai punktai – tiesiog apžvelgsime pagrindinius šio straipsnio punktus. Vienas straipsnio teiginys – cituoju – kad „nėra aišku, ar SARS-CoV-2 infekcija suteikia imunitetą pakartotiniam užsikrėtimui“ – savotiškai prieštarauja paties šio tyrimo išvadoms. Na, tiesą sakant, mano požiūris jau kurį laiką, remiantis pirmojo viruso SARS-CoV-1 duomenimis ir Artimųjų Rytų kvėpavimo takų (MERS) sindromo duomenimis, yra tas, kad imunitetas SARS-CoV-2 tikriausiai bus ilgalaikis. Bet žinoma, iki dabar to dar nežinome. Ir nepasakyčiau, kad prieš tai aš vien tik spėliojau, tiesiog to nežinojau, nes dėl to nebuvo atlikta patikimo mokslinio tyrimo. Tiesiog maniau, kad tai yra tikėtina, bet dabar jau gauname tvirtus įrodymus.

Šio tyrimo ir straipsnio autoriai pripažįsta, kad iki tyrimo jie nežinojo apie pakartotinių užsikrėtimų galimybę. Jie rašo –  cituoju – „Antroji užsikrėtimų banga suteikė progą tai ištirti.“ Taigi, yra žmonių užsikrėtusių pirmojoje bangoje, o dabar pažiūrėkime į juos antrojoje bangoje ir sužinosime, ar jie įgijo natūralaus imuniteto apsaugą. Ir – cituoju straipsnį – Mes neradome jokių simptominių pakartotinių užsikrėtimų sveikatos apsaugos darbuotojų grupėje.“ Akivaizdu, kad sveikatos apsaugos darbuotojai patiria itin didelę užsikrėtimo riziką, daugelis jų dėl to ir buvo užsikrėtę pirmosios bangos metu, tačiau jų tarpe nebuvo rasta jokių pakartotinių užsikrėtimų antros bangos metu. Tai yra labai geros naujienos – jeigu žmonės gaus natūralią ilgalaikę imuniteto apsaugą nuo simptominių ir, kaip pamatysime, besimptomių užsikrėtimų didžiojoje daugumoje atvejų – pasikartosiu, kad šiame tyrime tai sudaro 100 procentų visų atvejų – tada mums tai tikrai pavyks nušluoti šį bjaurų virusą nuo pasaulio paviršiaus ir jis su laiku taps istorijos dalimi.

Dar reikia ištverti kelis sunkiausius mėnesius, bet nemanau, kad pavyks jo visiškai atsikratyti ir per kelis ateinančius metus, tačiau dar po kelių sezonų, vis tiek, manau, jo atsikratysime. Ir tai sutampa su tuo, ką apie natūralų žmogaus organizmo imunitetą iki šiol skelbėme. Ir yra tikrai nuostabu matyti šį, tai patvirtinantį, tyrimą.

„Šis akivaizdus imunitetas pakartotiniam užsikrėtimui išliko bent šešis mėnesius“ – ši straipsnio citata tiesiog nuostabi! Ir, žinoma, jie rašo – cituoju –„Tolimesni tyrimai yra reikalingi nustatyti imunologinius mechanizmus ir patvarumą.“ Taigi, jeigu, pavyzdžiui, šis tyrimas parodė, kad imunitetas išlieka šešis mėnesius, tai aš negaliu jums įrodyti, kad jis išliks septynis mėnesius, ar aštuonis – šis laikas paprasčiausiai dar nepraėjo. Bet kol kas tai atrodo labai gerai ir yra gerų kitų įrodymų, dėl kurių aš esu optimistiškas. Taigi – cituoju straipsnį – „Imunitetas sezoniniams koronavirusams (tikriausiai) išlieka iki dvylikos mėnesių.“ Ir tai yra daugiau, negu manėme.

Tikriausiai prisimenate, kad yra sezoniniai koronavirusai, kurie sukelia paprasčiausius rinito simptomus – tiesiog kaip peršalimas. Yra keturi šių virusų tipai, kurie nuolat cirkuliuoja. Ir jie sukelia labai lengvus simptomus. Jie jokiu būdu ne tokie agresyvūs, kaip virusas SARS-CoV-1 ar SARS-CoV-2, kuris sukėlė šią dabartinę COVID-19 pandemiją, ir toli gražu ne tokie, kaip Artimųjų Rytų kvėpavimo takų sindromas. Bet jie, rodos, sukelia kryžminį imunitetą vienas nuo kito. Taigi ir yra galima priežastis, kodėl kai kurie žmonės lengvai perserga, užsikrėtę SARS-CoV-2, tai yra, kodėl kai kurie lengvai perserga, o kai kurie labai sunkiai serga – galimai dalis lengvo persirgimo priežasties yra tai, kad jiems prieš tai teko susirgti vienu iš šių lengvų endeminių peršalimo rinitinių koronavirusų per ankstesnius 12 mėnesių, tik, žinoma, jūs negalite žinoti, ar taip tikrai yra. Taigi minėto straipsnio autoriai tik daro prielaidą, kad tai gali būti vienas tų faktorių, bet tai nėra pagrindinė tyrimo dalis, tiesiog įdomu buvo į tai atkreipti jūsų dėmesį.

Na, o dabar trumpai apibendrinsiu patį tyrimą – jame buvo ištirti 11 tūkst. ir 103 sveikatos apsaugos darbuotojai su dokumentuotais užsikrėtimo statuso įrodymais – ar buvo užsikrėtę, ar ne. Tai yra pakankamai gero dydžio skaičius – tai tikrai geras tyrimas. Tyrimas vyko Anglijos šiaurės rytuose, kur aš pats esu vienu metu dirbęs ir tai yra visai netoli nuo mano namų. Taigi, pirmąją bangą jie tyrime laiko nuo kovo iki balandžio mėnesio – savaime suprantama – tai ir yra pirmoji banga. Ir antroji banga, tai yra nuo spalio iki lapkričio, kada jie rinko čia aptariamo tyrimo duomenis. Tai ką jie tyrime atliko – jie pažiūrėjo, ar kas nors iš užsikrėtusių pirmosios bangos metu vėliau pakartotinai užsikrėtė antrojoje bangoje, ar jie įgijo imuniteto apsaugą. Ir kaip jau sakėme, šis mokslinis tyrimas parodė, kad nebuvo nei vieno užsikrėtimo antrojoje bangoje tarp žmonių, kurie buvo užsikrėtę pirmosios bangos metu.

Bet aptarkime detales. Niukasle ir Šiaurės Taine jie atliko realaus laiko Polimerazinės grandininės reakcijos, vadinamuosius PGR, testus – tai yra antigenų testas – patikimiausias viruso aptikimo testas, taikytas visiems sveikatos apsaugos darbuotojams, turintiems simptomų – šį testavimą jie darė nuo 2020-ųjų kovo. Taigi ligoninės Niukasle ir Šiaurės Taine galiausiai susiėmė ir pradėjo atlikti tyrimus visiems simptomų turintiems sveikatos apsaugos darbuotojams nuo 2020-ųjų kovo – jie turėjo labai daug laiko surinkti šiuos duomenis. Kitaip tariant, jie nepraleido užsikrėtusių žmonių, nes tyrė visus, turinčius simptomų. Žinoma, galėjo būti besimptomių atvejų, bet jie tyrė visus, turinčius simptomų. Jie taip pat atliko išsamius imunoglobulino G – tai yra antikūnių – imunoglobulinų – testus. Jie ištyrė 937-is sveikatos apsaugos darbuotojus iš šios pradinės 11 103-jų darbuotojų grupės.

Taigi – ką jie išsiaiškino? Kadangi vieni užsikrėtė, o kiti ne, tyrėjai galėjo suskirstyti juos į dvi grupes, tarsi jie vykdytų klinikinį tyrimą, bet tai tėra retrospektyvus duomenų nagrinėjimas. Taigi, jie sudarė dvi grupes – užsikrėtusių ir neužsikrėtusių – taip, kaip visada vykdomi lyginamieji tyrimai. Užsikrėtusiųjų antroje bangoje sveikatos apsaugos darbuotojų buvo 1 083 – cituoju – „Su persirgto užsikrėtimo įrodymais“ – tie įrodymai vienais atvejais buvo PGR testai, kitais atvejais – antikūnių testai, o kai kuriems – ir tie, ir tie. Kitaip tariant, tai buvo žmonės su patvirtintomis diagnozėmis, ir jie, be abejo, turėjo sąlytį su SARS-CoV-2 virusu. Jie buvo užsikrėtusiųjų grupė – 1 038. Neužsikrėtusiųjų grupei irgi buvo atlikti testai – jų buvo 10 137 su neigiamu antikūnių testo rezultatu ir neigiamu PGR testo rezultatu. Kitaip tariant šie [parodo užrašus – 1 038] buvo diagnozuoti teigiamai, šie [10 137] buvo diagnozuoti neigiamai. Taip gauname dvi grupes – 1 038 užsikrėtusiuosius ir tarsi kontrolinę grupę su 10 137-iais neužsikrėtusiais žmonėmis. Tai geras lyginamasis tyrimas. Ir galutinė analizė buvo – kas iš jų pirmoje bangoje buvo užsikrėtęs simptominiu SARS-CoV-2. O antroji galutinė analizė – kodėl man šitas tyrimas taip patinka – jie taip pat atliko testus besimptomiams užsikrėtimams. Taigi turėjo du rezultatus – simptominiai SARS-CoV-2 užsikrėtimai ir besimptomiai.

Jie rinko duomenis iki lapkričio 20-osios. Cituoju – „2 243-ims sveikatos apsaugos darbuotojams atlikti PGR testai dėl simptomų.“ Kitaip tariant, antrojoje bangoje šie 2 243 sveikatos apsaugos darbuotojai turėjo simptomų, dėl kurių nusprendė išsitirti COVID-19 ligos testu. Iš jų – cituoju – „128 buvo persirgę SARS-CoV-2.“ Iš tų, kurie išsityrė antrosios bangos metu buvo daug daugiau anksčiau nepersirgusių ir daug mažiau jau persirgusių. Taigi, mažiau persirgusiųjų išsityrė. Bet vėlgi gauname dvi grupes – 2 243 išsityrė dėl simptominių užsikrėtimų, iš jų 128 jau buvo persirgę patvirtintu SARS-CoV-2. Taigi 2 115 nebuvo persirgę, tad turime dvi grupes – tiek iš viso išsityrusių [parodo užrašus – 2 243], tiek persirgusių [128], tiek nepersirgusių [2 115]. Cituoju – „Iš anksčiau persirgusių, vidutiniškai buvo praėję 173 dienos nuo pirmo teigiamo PGR ar antikūnių rezultato“ iš pirmosios bangos. O tarpkvartilinis diapazonas buvo nuo 162-ų iki 229-ų dienų. Kitaip tariant, šis diapazonas tinka 50 proc. visų tiriamųjų. Buvo ir mažiau nei 162 dienos ir daugiau nei 229 dienos, bet vidurkis buvo 173 dienos. Tai yra geras laiko tarpas po pirmojo susirgimo.

Dar prisiminkime, prieš žiūrėdami į rezultatus – šis skaičius [parodo užrašus – 2 243] išsityrė antrosios bangos metu, šis skaičius [128] buvo persirgę, o šis skaičius [2 115] dar nepersirgę. Jūs, aišku, jau žinote rezultatus – aš visus savo įrašus sugadinu pateikdamas galutinius rezultatus pradžioje. Jūs jau žinote, kad rezultatai bus visiškai puikūs – štai jie ir yra. Taigi, persirgtų užsikrėtimų grupėje – 0 proc. – nulis iš 128 išsityrusių gavo teigiamą rezultatą. Kitaip tariant, jų simptomai buvo sukelti ko nors kito, o ne naujo SARS-CoV-2 užsikrėtimo. Nei vienas iš jų iš naujo neužsikrėtė – nei vienas! Žmonės, kurie anksčiau nebuvo užsikrėtę, taigi neturėjo imuniteto, iš jų testų 13,7 proc. buvo teigiami, tai yra 290 iš 2 115, maždaug ko ir tikėtumėmės dabartinės pandemijos situacijoje. Taigi, turime skirtumą tarp nulio ir 290, tačiau tikrasis skirtumas yra tarp 0 proc. ir 13,7 proc. Ir štai [P<0.0001 χ2 test] yra tikimybė šiam rezultatui būti atsitiktiniam – tikimybė šiam rezultatui būti atsitiktiniam yra mažesnė nei vienas iš 10-ies tūkst. Šis testas [χ2] tai yra Chi kvadratu testas – tai tiesiog būdas palyginti šias dvi grupes. Taigi yra rimtas skirtumas tarp šių grupių.

Dar buvo atlikti tyrimai ir ieškant besimptomių atvejų – ištirtas 481 besimptomis sveikatos apsaugos darbuotojas – 106 anksčiau persirgę ir 375 nepersirgę. Iš ištirtų 106-ių persirgusiųjų 0 proc. gavo teigiamą testavimo rezultatą. T.y. nei vienas iš 106-ių ištirtųjų, užsikrėtusių be simptomų. Tai yra labai geros žinios. Nei vienas iš jų neturėjo simptominio užsikrėtimo ir nei vienas neturėjo – žinoma, tai mažas imties dydis – bet nei vienas iš jų neturėjo ir besimptomio užsikrėtimo. O iš nepersirgusių besimptomį užsikrėtimą turėjo 22 iš 375, tai yra šios grupės besimptomių užsikrėtimų lygis buvo 5,9 proc.

Taigi rezultatas yra tas, kad žmonės, persirgę pirmosios bangos metu, nei vienas iš jų neturėjo simptominio užsikrėtimo antrojoje bangoje – kai kurie turėjo simptomų, bet paaiškėjo, kad tie simptomai nebuvo sukelti koronaviruso SARS-CoV-2. Taigi jie, bent jau šioje grupėje, turėjo įgiję 100 proc. apsaugą dėl pirmojo persirgimo. Ir žmonės, persirgę pirmojoje bangoje, vėlgi – nei vienas negavo teigiamo rezultato be simptomų, tačiau ištyrus kitą grupę, kuri nebuvo persirgusi pirmojoje bangoje, dalis jų gavo teigiamą rezultatą – jie buvo užsikrėtę virusu be simptomų. Taigi – dėl natūraliai įgyto imuniteto viskas atrodo labai labai gerai.

Dabar pažiūrėkime, kokias išvadas jie daro ir kokias išvadas aš darau iš šito. Aš manau, kad įgytas imunitetas lieka bent šešis mėnesius – tai yra mano išvada. Jie buvo labiau atsargūs ir labiau korektiški – cituoju – „Užsikrėtimas tikriausiai sukelia apsaugą nuo simptominio užsikrėtimo tarp darbingo amžiaus suaugusiųjų, bent jau trumpam laikui.“ Taigi, tiesą sakant, visi tiriamieji yra įsidarbinę, tai yra „darbingo amžiaus suaugusieji“ – jie yra teisūs. „Bent jau trumpam laikui“ – šeši ar septyni mėnesiai. Aišku, tai yra tiesioginė citata iš jų straipsnio. Cituoju toliau – „Tai sutampa su mažais pakartotinio užsikrėtimo lygiais, paskelbtais mokslinėje literatūroje“. Tai yra gerai – yra kažkiek pakartotinių užsikrėtimų, bet jų skaičius yra labai mažas. Ir „nurodytas vakcinų veiksnumas efektyviai saugant nuo simptominio SARS-CoV-2“ – jie sako tai irgi sutampa.

Ir tai yra svarbus dalykas, kurį dabar darome Jungtinėje Karalystėje – visiems suleidžiame po vieną vakcinos dozę. Kol kas žmonės, gavę vieną Oksfordo „AstraZeneca“ vakcinos dozę – nei vienas iš jų nesuserga taip rimtai, kad reikėtų juos hospitalizuoti. Su Pfizer vakcina gaunama maždaug 90 proc. apsauga. Ir tyrimo autoriai sako, kad jų duomenys su tuo sutampa. Taigi žinome, kad imunitetas gerai išlieka, bent kol kas, nors dar nepraėjo daug laiko, ir virusas yra naujas, todėl dar nepraėjo tiek laiko, kad būtų galima surinkti duomenis apie imuniteto trukmę, todėl vakcinų sukuriamas imunitetas tikriausiai kurį laiką išliks. Ir aš jau anksčiau pranašavau, kad imunitetas, sukeltas persirgimo ar vakcinos, turėtų trukti keletą metų, nežinome kiek metų, bet tai sutampa su tuo, ko aš laukiau ir tikrai su tuo, ko aš tikėjausi.

Taigi, manau, kad tai yra nepaprastai drąsinantis tyrimas. Manyčiau – mano trumpa pastaba – ir vakcinuoti žmonės turėtų imtis absoliučiai visų atsargumo priemonių, ir persirgę žmonės turėtų imtis absoliučiai visų atsargumo priemonių, kaip ir visi kiti – dėl šito tyrimo nepadarysime jokių elgesio pokyčių. Bet atrodo nepakartojamai gerai. Ir, kaip sakiau pradžioje, tai turės svarbių pasekmių ilgalaikiam šio viruso išnaikinimui, nes, kaip visi duomenys iki šiol man rodo, tai yra įmanoma. Nemačiau jokių duomenų, kurie rodytų, kad tai neįmanoma, taigi vis tiek manau, kad tai atsitiks. Taigi esu tuo patenkintas.

 

Tai visas filmo garso takelio tekstas. Išvertė ir lietuviškai įgarsino VšĮ „Versmės“ leidykla.

 

Atgal Viršun

 

 
© „Versmės“ leidykla                                      Mums rašykite leidykla@versme.lt