lankymasis šioje svetainėje

 


Apie Leipalingio 2013 m. lokalinių tyrimų ekspediciją

2013 m. rugsėjo 5–11 d. vyko „Versmės“ leidyklos organizuota lokalinių tyrimų ekspedicija į Leipalingį ir jo apylinkes.

 Paskutinė šiais metais „Versmės“ leidyklos ekspedicija buvo derinama prie Leipalingio pagrindinės mokyklos 90 m. jubiliejaus, į kurį žadėjo susirinkti nemažai garbių asmenų, kilusių iš šio krašto. Vis dėl ši data buvo nukelta į spalio 19 d.

Ekspedicijos išvakarėse orai buvo tikrai nemalonūs, tačiau jau pačią pirmąją jos dieną, mūsų džiaugsmui, sugrįžo vasara. Ekspedicijos dalyviai gyveno medinėje troboje Savanorių kaime, kažkada pavyzdinėje savanorio Vaclovo Rožuko, M. K. Čiurlionio pusbrolio, sodyboje, rytais ir vakarais eidavo maudytis į itin švarų Avirio ežerą, kuriame tebeplaukioja gulbės, o grįždami iš ekspedicijos prisirinkdavo grybų ir bruknių. Taigi kasdien ant stalo garavo grybienė ir pagal kiekvienos šeimininkės atskirus receptus keptos ūmėdės, kalpokai (kitaip – gudukai, vištukės, vokietukai).

Esame dėkingi kaimynystėje vasaromis gyvenančiam Kostui Rožukui ir jo žmonai poniai Rūta, kurie, nepaisant garbingo amžiaus, visada maloniai paveždavo ekspedicijos dalyvius į kaimus, miestelį, ten, kur paprašydavome. Taip pat dėkojame Erikai, kuri vienintelė iš ekspedicijos narių turėjo automobilį.

Apie ekspediciją rašė Druskininkų laikraščiai „Mano Druskininkai“, „Druskininkų naujienos“, nes Leipalingio miestelis neturi savo laikraščio. Leipalingio klebonijoje paprašėme, kad apie ekspediciją kunigas paviešintų per mišias.

Ekspedicijos pradžioje lankėmės Leipalingio seniūnijoje, nors seniūnas buvo visai savaitei išvykęs į komandiruotę. Labai daug informacijos apie garsius leipalingiečius (su telefonais ir adresais) suteikė seniūnijos darbuotoja Irena. Esame dėkingi Leipalingio bibliotekos vyr. bibliotekininkei Astai Gudaitienei, kuri ekspedicijos metu davė nemažai knygų apie Leipalingio kraštą, leido skenuoti iš gyventojų pasiskolintas nuotraukas, kopijuoti dokumentus. Asta įteikė savo parašytus straipsnius: „Leipalingio viešoji biblioteka. Ištakos ir istorija“, „Leipalingio apylinkių knygnešiai ir daraktoriai“, „Sąjūdis Leipalingyje. Prisiminimai – istorija“.

Apie Leipalingio kraštą prirašyta nemažai knygų. Vien Marijona Navickienė yra aprašiusi 38 Leipalingio kaimus – išleidusi septynias knygas. Žadėjo pabandyti pateikti juos sutrumpintus Leipalingio monografijai. Žurnalistas Juozas Kuckailis taip pat yra Leipalingio metraštininkas, nuo 1999 iki 2012-ųjų kasmet leidęs Leipalingio kalendorius, knygas „Dzūkai“ ir „Dzūkai 2“. Neseniai išleido knygą „Nutolę Leipalingio šimtmečiai 1503–1944“, kuri jau pristatyta Druskininkuose, o spalį bus pristatyta Leipalingio bibliotekoje.

Ekspedicijoje po Leipalingį ir jo apylinkes žurnalistė Daiva Červokienė rinko duomenis apie valsčių garsinančius sportininkus bei į JAV emigravusį visuomenės veikėją ir žurnalistą, ilgai rėmusį Leipalingio vidurinę mokyklą ir jo mokinius Joną Šoliūną, bendravo su iš čia kilusių žymių sportininkų – krepšinio trenerio Algimanto Gedmino žmona Druskininkuose, peržiūrėjo jos turimą archyvą, žurnalisto, sporto veikėjo Antano Laukaičio giminaite Leipalingyje, ieškojo Jono Šoliūno pėdsakų Leipalingyje – apie jį kalbėjosi su mokyklos direktore, pedagogais ir buvusiais mokiniais.

Rašytojas Vytenis Rožukas kalbino savo dėdę Kostą, į diktofoną įrašė jo prisiminimus apie M. K. Čiurlionio gimines, lankėsi pas tetą Daną Volungevičienę Druskininkuose. Erika Straigytė važinėjo pas Leipalingio ūkininkus, verslininkus, Jonas Vėlyvis domėjosi Europos Sąjungos parama Leipalingio plėtrai, Vytautas Žeimantas rinko medžiagą apie Leipalingio miškus, Tadas Šidiškis važinėjo po piliakalnius ir pilkapynus, Laima Stankevičiūtė domėjosi Varnėnų kaimo istorija.

Rinkdami duomenis straipsniams lankėmės Leipalingio seniūnijoje, mokykloje ir jos muziejuje, susitikome su kraštotyrininke mokytoja Ona Bleizgiene, Ricielių kaime lankėmės pas folkloro ansamblio įkūrėją Mariją Grėbliūnienę, studijavome jų sukauptą kraštotyrinę medžiagą, kalbinome 97 metų dainininkę, Leipalingio angelėlį Onutė Ūselytę-Tamulionienę.

Manau, kad ekspedicija pavyko, tačiau labai norėtųsi ją pakartoti. Pažadėjau atvykti į Leipalingio mokyklos 90 m. jubiliejų spalio 19 dieną.

Leipalingio valsčiaus sudarytoja ir vyr. redaktorė Laimutė Vasiliauskaitė-Rožukienė

2013 09 12

Bitininkas Algis Milius. Erikos Straigytes nuotr.

Ekspedicijos dalyviai Daiva Červokienė ir Vytenis Rožukas studijuoja Kosto ir Rūtos Rožukų fotoarchyvą

Dainininkė Onutė Ūselytė-Tamulionienė ir mokytoja kraštotyrininė Onutė Bleizgienė

LŽS narės monografijos „Leipalingis“ ekspedicijoje (iš kairės): Laimutė Vasiliauskaitė-Rožukienė, Erika Straigytė ir Daiva Červokienė prie buvusio Lietuvos kariuomenės savanorio, pavyzdinio ūkininko Vaclovo Rožuko svirno

Sūrininkė Gražina Augienė su mėlynake Sėmka, kuri irgi prisideda prie ūkio garsinimo. Erikos Straigytės nuotr.

Susitiko buvę klasės draugai – dainininkė Marija Grėbliūnienė ir Kostas Rožukas

 

Atgal Viršun

 

 
© „Versmės“ leidykla                                                                     Mums rašykite leidykla@versme.lt