Jūsų lankymasis šioje svetainėje

yra -as 

nuo jos įkūrimo 2001 11 07

 


Apie Šeduvos 2011 m. lokalinių tyrimų ekspediciją

„Versmės“ leidyklos „Šeduvos“ monografijos autorių ekspedicija į Šeduvą ir jos apylinkes vyko 2011 m. birželio 27 – liepos 3 d.

Ekspedicijoje dalyvavo dešimt autorių ir vadovas. Iš viso darbuotasi vidutiniškai po keturias darbo dienas. Daugelis autorių sukaupė pakankamai medžiagų, ir antros ekspedicijos jiems neprireiks. Visi buvo aprūpinti nakvyne, turėjo neblogas sąlygas mitybai. Didelę paramą suteikė monografijai rengti ir išleisti komiteto nariai E. Brajinskienė ir S. Prascevičius. Naudingas konsultacijas teikė, padėjo transportu Šeduvos seniūnas V. Dočkus, Burbiškio bei Kleboniškių muziejų darbuotojai. 

Rita Garškaitė per tris įtemptas darbo dienas apžiūrėjo aštuoniolika kapinių, aprašė ir nufotografavo XI a. pabaigos ir XX a. pradžios žymesnius paminklus, rinko medžiagas apie Alksniupių ir Radvilonių koplyčias. Užrašė vietinių žmonių pasakojimus apie jas ir kapines. 

Kalbininkės Aušra Kaikarytė ir Janina Švambarytė-Valužienė darbavosi kartu. Jos surinko pakankamai tarminės medžiagos (įrašų, tarminių kopijų) iš Šeduvos ir aplinkinių kaimų, nufotografavo visus medžiagos straipsniams pateikėjus. 

Kristina Kacevičienė aprašė gražiadarbių A. Valtenienės ir V. Balionienės darbus, susipažino su J. Staniuliene, E. Karaliūtės darbais, Pavartyčiuose užrašė bendruomenės pirmininkės prisiminimus apie tris mirusius medžio drožėjus, Vaidulionių kryžiadirbį Kartaną.

Teko visas keturias dienas stebėti geologo A. Linčiaus darbą. Pažintinių maršrutų planą geologas buvo susidaręs iš anksto. Pažinimo trasos nusitęsė per didžiumą Šeduvos valsčiaus kaimų. Važiuojant per kaimus Šeduvos pietuose (Prastavirniai, Kaulakiškiai Liaudiškiai)., šiaurės vakaruose (Vėriškiai, Gimbogala, Puipiai, Užuožeriai, Raubai), šiaurėje (Alksneipiai, Radviloniai,) šiauryčiuose ir rytuose (Raginėnai, Kleboniškiai, Raudondvaris ir kt.), susipažinta su svarbiausiais valsčiaus gamtinio reljefo geomorfologiniais rajonais, apie juos surinkta pakankama geomorfologinė ir geologinė informacija, kuri bus susisteminta ir atsispindės moksliniame straipsnyje. Bendras kilometražas – apie 130 km.

Istorikas Eligijus Juvencijus Morkūnas atvyko į ekspediciją jai išsamiai pasirengęs ir per tris dienas spėjo aplankyti esamus malūnus, pabuvoti buvusių malūnų vietovėse, apie kurias užrašė senolių prisiminimus. Daug konsultavausi su E. Brajinskiene ir Radviliškio kultūros centro direktoriaus pavaduotoja Kvedariene, kuri supažindino su radviliškiečių grupės rajono malūnų tyrimo projektu, surinkta gausia medžiaga. Ekspedicijos metu E. J. Morkūnas papildė jau iš anksčiau surinktą medžiagą, kuri pasitarnaus rašant mokslinį straipsnį.

Inga Nėnienė kartu su studente E. Klimašauskaite rinko etnografinio pobūdžio medžiagą apie Šeduvos valsčiaus namų audimo tradicijas ir audinius. Jos apsilankė Kleboniškių kaimo buities muziejuje, Vėriškių, Užuožerių kaimuose, Šeduvoje. Aprašė apie 60 tradicinių kaimo audinių (skarų, staltiesių, rankšluosčių), aplankė šešias audinio tradicijų pateikėjas, padarė virš 200 nuotraukų. 

Menotyrininkas profesorius Vytenis Rimkus savo transportu aplankė dailininko Plungės tėviškę Žibartų kaime, Alksniupių vidurinės mokyklos muziejų, kur nusikopijavo visą turimą medžiagą, Burbiškių muziejuje išstudijavo ir aprašė dviejuose kambariuose sukauptus garsaus, bet mažai žinomo (dėl politinių motyvų) dailininko paveikslus. 

Miškininkė Gražina Žumbakienė darbavosi penkias dienas, per kurias rinko medžiagų apie etnografinių sodybų želdinius: dekoratyvinius medžius, sodus, gėlių darželius ir kambarines gėles. Apklausė šešias pateikėjas, tarp kurių pirmavo šeduvietė E. Brajinskienė.

Ekspedicijos vadovas Jonas Linkevičius koordinavo visų ekspedicijos dalyvių darbų, savo automobilių vežiojo juos į visus Šeduvos valsčiaus pakraščius ir taip sukorė per 200 km. Susitiko ir aptarė jau baigiamus ruošti spaudai trijų autorių straipsnius, rinko jiems ir kitiems straipsniams informaciją ir nuotraukas. 

Ekspedicija praėjo pakankamai sklandžiai ir darbingai. 

Ekspedicijos vadovas, monografijos „Šeduva“ vyriausiasis redaktorius Jonas Linkevičius

2011 07 12

Atgal Viršun

 

 
© „Versmės“ leidykla                                                          Mums rašykite leidykla@versme.lt