Jūsų lankymasis šioje svetainėje

yra -as 

nuo jos įkūrimo 2001 11 07

 


Apie Viekšnių 2011 m. lokalinių tyrimų ekspediciją

2011 m. liepos 11-17 dienomis vyko „Versmės“ leidyklos kompleksinių lokalinių tyrimų šimtatomės „Lietuvos valsčių“ serijos autorių pakartotinė ekspedicija į Viekšnius (Mažeikių r.).

Pakartotinės ekspedicijos tikslas — surinkti papildomą medžiagą, patikslinti 2010 m. ekspedicijoje surinktą medžiagą, reikalingą parašyti straipsnius „Versmės“ leidyklos rengiamai lokalinei monografijai „Viekšniai“.

Ekspedicijos trukmė — 7 dienos. 

Ekspedicijos vadovas — „Viekšnių“ monografijos vyriausiasis redaktorius ir sudarytojas doc. dr. Edmundas Levitas (tel. 8655 14760, 837 730990, ediventa@yahoo.com).

Ekspedicijoje dalyvavo 11 dalyvių:
1. Inga Butrimaitė — Vytauto Didžiojo universiteto studentė.

2. Jonas Kliučius — „Versmės“ leidyklos fotografas.

3. Edmundas Levitas — monografijos vyr. redaktorius.

4. Viktorija Pimpytė — Kultūros paveldo centro paminklotvarkininkė, Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto doktorantė.

5. Martynas Purvinas — Kauno technologijos universiteto vyresnysis mokslo darbuotojas, docentas, humanitarinių mokslų daktaras, architektas.

6. Marija Purvinienė — Kauno technologijos universiteto mokslo darbuotoja, architektė.

7. Povilas Kazimieras Spurgevičius — Vilniaus pedagoginio universiteto Istorijos fakulteto Visuotinės istorijos katedros asistentas, menotyrininkas.

8. Birutė Steponavičienė — Mažeikių „Vyturio“ pradinės mokyklos raštinės vedėja, laikraščio „Būdas žemaičių“ korespondentė, tautodailininkė.

9. Marius Urbančik — Vytauto Didžiojo universiteto etnologijos magistras.

10. Indrė Užuotaitė — Kultūros paveldo centro paminklotvarkininkė.

11. Genovaitė Žukauskienė — Šiaulių „Aušros“ muziejaus inžinierė, muziejininkė, kraštotyrininkė.

Prieš ekspediciją jos vadovas Edmundas Levitas atliko paruošiamąjį darbą, kurio pagrindinės nuostatos yra pateiktos „Lietuvos valsčių“ serijos autorių ekspedicijos vadovo atmintinėje. 

Prie įėjimo į Viekšnių seniūnijos pastatą, gerai matomoje vietoje buvo iškabinta informacija apie būsimą 2011 metų pakartotinę ekspediciją. Informacija apie tai buvo paskelbta ir didžiausiose kaimo gyvenvietėse — Kapėnuose ir Palnosuose. 

Rengiantis ekspedicijai, Mažeikių rajono laikraštyje „Būdas žemaičių“ 2011 m. birželio 21 d. numeryje (3 ir 10 psl.) buvo išspausdintas ekspedicijos vadovo Edmundo Levito straipsnis „Viekšnių kraštas amžių toliuose ir žmonių prisiminimuose“, kuriame pateikiama informacija apie „Versmės“ leidyklos veiką nuo jos įkūrimo 1994 m., pernykštę 2010 m. liepos mėnesį vykusią lokalinių tyrimų ekspediciją Viekšniuose, kai kurias Viekšnių įžymias vietas, žmones, įvykius, ekspedicijos metu vykusius Viekšnių senosios vaistinės-muziejaus jubiliejaus renginius. Straipsnis gausiai iliustruotas. Jame rašoma apie „Versmės“ leidyklos vadovo Petro Jonušo lankymąsi Jubiliejaus renginiuose ekspedicijos metu, Viekšnių miestelio muziejuose, prie paminklų Biržiškoms ir Vytautui Didžiajam, senajame Viekšnių vandens malūne ir eilėje kitų įžymių Viekšnių vietų.

Straipsnyje informuojama ir apie būsimą 2011 metų pakartotinę „Viekšnių“ monografijos autorių ekspediciją liepos 11-17 dienomis.

Jau ekspedicijos metu kitas Mažeikių rajono laikraštis „Santarvė“ 2011 m. liepos 14 d. numeryje (3 psl.) pateikė informaciją „Viekšnių apylinkėse — mokslinė ekspedicija“.

Ekspedicijos dalyvių ir „Versmės“ leidyklos vardu už paramą rengiant ekspediciją nuoširdžiai dėkojame Viekšnių seniūnijai, Mažeikių rajono laikraščiams „Būdas žemaičių“ ir „Santarvė“, nemokamai paskelbusiems minėtus straipsnius.

Didelę paramą ekspedicijai teikė Viekšnių regioninio parko, įsikūrusio Viekšniuose, direkcija. Jos vadovas Andrius Almanis ir ekologas Rimantas Kažukauskas parūpindavo transportą ekspedicijos dalyviams vežti į atokias Viekšnių seniūnijas ir buvusio Viekšnių valsčiaus vietas. Ekspedicijos dalyviai nuoširdžiai dėkingi jiems už šią labai reikalingą kasdienę realią pagalbą.

Ekspedicijos darbu domėjosi ir naujasis Viekšnių seniūnas Kornelijus Kryžius, gimęs Viekšniuose ir visą gyvenimą tampriai su jais susijęs. Jis lankėsi ekspedicijos stovykloje prie Virvytės, domėjosi ekspedicijos darbu, monografijos „Viekšniai“ rengimu ir perspektyvomis, kalbėjo apie savo norą prisidėti prie jos sėkmės. Ačiū jam už tai. 

Ekspedicijos dalyviai architektai Martynas Purvinas ir jo žmona Marija Purvinienė dviračiais apkeliavo ir aprašė daugelį buvusio Viekšnių valsčiaus ir dabartinės Viekšnių seniūnijos kaimų (Dauginiai, Kapėnai, Purvėnai, Antanava, Duobgiriai, Gargždai, Žiogaičiai, Stovaičiai, Dargiai I, Dargiai II, Maigai, Krakiai, Miliai, Pluogai, Rekešiai, Ašvėnai, Palnosai).

Kiekvienos ekspedicijos dienos rytais į atokiausią lankomo regiono tašką juos nuveždavo Ventos regioninio parko ekologas Rimantas Kažukauskas, kartais pats direktorius Andrius Almanis, o toliau – kelionė dviračiais dulkėtais keliukais ir takeliais po kaimus ir viensėdijas iki vakaro. 

Martynas Purvinas ir Marija Purvinienė dalyvavo ekspedicijoje į Viekšnius ir 2010 metais, o šių metų ekspedicija į Viekšnius jiems jau antra „Versmės“ leidyklos ekspedicija šiais metais (po ekspedicijos į Daujėnus). 

Sakralinės architektūros ir dailės vertintojas Povilas Spurgevičius dalyvavo abejose ekspedicijose į Viekšnius, vykusiose 2010 ir 2011 metų liepos mėnesį.

2011 m. ekspedicijos metu jis baigė rinkti medžiagą numatytiems straipsniams. Kartu su „Versmės“ leidyklos fotografu Jonu Kliučiumi autorius aplankė Dauginių ir Užlieknės medines bažnyčias. Taip pat lankėsi liaudies menininkės Sniegenos Chriščinavičienės kūrinių galerijoje Viekšniuose, kurioje Jonas Kliučius fotografavo jos paveikslus, sukurtus iš įvairiaspalvių grunto smilčių.

Povilas Spurgevičius, Jonas Kliučius, Edmundas Levitas lankėsi Aloyzo Lengvenio meno galerijoje Viekšniuose. Buvo fotografuojami A. Lengvenio paveikslai senųjų dienų kaimo tematika, medžio drožiniai.

Edmundas Levitas ir Jonas Kliučius rinko medžiagą monografijai „Viekšniai“ apie nebeveikiantį medinį Gudų malūną prie Virvytės upės.

Senąjį Gudų malūną Jonas Kliučius fotografavo iš išorės, o taip pat jo viduje. Parinkus įdomiausias išlikusios technologinės įrangos dalis, nufotografuoti malūno sietai, girnos, valcai, mediniai vandens turbinos krumpliaračiai, transmisijos, medinės stogo lentelės („gontos“), bėlingis, malūno palėpės konstrukcijos, mediniai autentiški laiptai ir kitos technologinės įrangos bei statybinių konstrukcijų detalės. 

Fotografas Jonas Kliučius ir Edmundas Levitas lankėsi Viekšnių senojoje vaistinėje, aviacijos pradininko Lietuvoje Aleksandro Griškevičiaus muziejuje. Buvo parinkti ir fotografuojami vaistinėje–muziejuje esantys buvusio ilgamečio vaistinės savininko ir vedėjo Juozo Aleksandravičiaus butas, vaistų gamybos įranga, išlikę 19-ojo ir 20-to amžių receptai ir kiti įdomūs eksponatai.

A. Griškevičiaus mediniame name–muziejuje fotografuoti: „Žemaičių garlėkio“ modelis, aviacijos vystymosi Lietuvoje istorijos eksponatai, etnografiniai žmonių buities rinkiniai, profesorių Biržiškų asmeniniai daiktai (rašomasis stalas ir kt.), senoviško muziejaus pastato elementai.

Ekspedicijos dalyvės – Kultūros paveldo centro paminklotvarkininkė doktorantė Viktorija Pimpytė ir paminklotvarkininkė Indrė Užuotaitė Viekšnių bibliotekoje susipažino su viekšniškės kraštotyrininkės Amelijos Lengvenaitės – Urbienės etnografiniais aprašais ir viekšniškio, Lietuvos garbės kraštotyrininko Bronislovo Kerio surinkta istoriografine medžiaga, lankėsi Viekšnių vaistinės ir aviacijos Lietuvoje pradininko Aleksandro Griškevičiaus muziejuose. Taip pat apžiūrėjo kitus kultūros paveldo objektus Viekšniuose: mūrinį vandens malūną, Šv. Jono Krikštytojo bažnyčią, Šv. Sergiejaus Rodoniežiečio cerkvę, 1930 metais pastatytą paminklą Vytautui Didžiajam, paminklą Biržiškų šeimai.

Viekšniuose lankėsi ir apklausė senbuvį Stanislovą Kriaučiūną (gimęs 1925 metais), pas audėją Barborą Birutę Maželytę (gimusi 1930 metais), Emiliją Baranauskienę (gimusi 1928 metais), Zuzaną Beržanskytę (gimusi 1924 metais), Lizdenienę (gimusi 1919 metais). Su aplankytomis senolėmis kalbėtasi apie kultūros paveldo objektus, tarpukario ir sovietmečio temomis.

Ventos regioninio parko administracija, ekspedicijos vadovui paprašius, paskolino du dviračius, kuriais ekspedicijos dalyvės Viktorija Pimpytė ir Indrė Užuotaitė keliaudavo į buvusio Viekšnių valsčiaus kaimus – Gyvolius, Palnosus, Santeklius, Uogiškius, Gudus, Pavirvytį, Svirkančius, Skleipius, Kapėnus. Juose apklausti, įrašant pokalbius diktofonu, tų kaimų gyventojai Mokusienė (g. 1939), Gabalienė (g. 1927), Vaičienė (g. 1930), Gramienė (g. 1933), Skėtrienė (g. 1927), Poderis (g. 1925). Aplankyti daugelis gamtos ir kultūros paveldo objektų.

Viktorija Pimpytė rinko medžiagą numatomam iki 2012 m. gegužės mėnesio parašyti monografijos straipsniui „Kultūros paveldas, paminklai tarpukariu, lyginimas su sovietmečiu“. 

Indrė Užuotytė įsipareigojo iki to paties termino parengti straipsnį „Kraičio skrynios Viekšnių valsčiuje“. 

Ekspedicijos dalyvė Šiaulių „Aušros“ muziejaus inžinierė muziejininkė Genovaitė Žukauskienė dalyvavo ekspedicijoje ir 2010 metais. Šiais metais ji toliau rinko medžiagą straipsniams „Viekšnių krašto amatininkai iki XX amžiaus pirmosios pusės“ (apimtis 1 sp. lnk.) ir „Modernios technikos plitimas Viekšnių valsčiuje iki XX amžiaus 5-ojo dešimtmečio“ (1 sp. lnk.).

Marius Urbančik – naujas autorius, 2011 metais baigęs Vytauto Didžiojo universiteto etnologijos magistrantūrą. Jis ekspedicijos metu lankėsi pas penkis Viekšniuose gyvenančius medžio drožėjus, aplankė Viekšnių senosios vaistinės muziejų ir Lietuvos aviacijos pradininko Aleksandro Griškevičiaus muziejų, susipažino su Viekšnių bibliotekoje esančiais rankraščiais, rinko medžiagą apie Viekšnių krašto medžio drožėjus.

Marius Urbančik iki 2012 m. kovo mėn. paruoš straipsnį „Šiuolaikinė liaudies kultūra, jos kūrėjai“. 

Kita nauja „Viekšnių“ monografijos straipsnių autorė – Birutė Steponavičienė, Mažeikių pradinės mokyklos „Vyturys“ raštinės vedėja, Mažeikių rajono laikraščio „Būdas žemaičių“ korespondentė, tautodailininkė (tapyba). 

Ekspedicijos metu ji aplankė Viekšnių miestelyje gyvenančius Eugeniją Vaitkevičienę (senieji amatai, krepšių pynimas), Aloyzą Lengvenį (primityvioji kūryba, medžio drožiniai), Rozaliją Keršienę, Valeriją Pikevičienę, Česlovą Pikevičių, Bronislovą Kerį (Lietuvos garbės kraštotyrininkas), Barborą Maželytę (audėja), Gyvolių kaime gyvenantį Juozapą Kemtį (juvelyras).

Ekspedicijos metu Birutė Steponavičienė taip pat domėjosi Pavirvytės dvaru, olandų kilmės ispanų dailininku Arne Toraque, gyvenančiu Viekšnių seniūnijos Purvėnų kaime, Viekšniuose dirbančia dailininke Rūta Kučinskaite, šių žmonių kūryba, pasiekimais, gyvenimu. 

Birutė Steponavičienė iki 2012 m. sausio pateiks straipsnius „Viekšnių krašto žmonių prisiminimai“ (2 sp. lnk.).

Birutė Steponavičienė taip pat pateiks straipsnį apie Viekšniuose prieškarį buvusią saldainių dirbtuvę (kartu su bendraautore M. Pampaliene – Valiulyte).

Birutė Steponavičienė paruošė Mažeikių rajono laikraščiui „Būdas žemaičių“ straipsnį „Lietuvos valsčių“ monografijų serijoje — Viekšnių seniūnija“, kuris buvo atspausdintas artimiausiame laikraščio numeryje. Straipsnyje talpinama nuotrauka, kurioje užfiksuotas naujojo Viekšnių seniūno Kornelijaus Kryžiaus lankymasis pas 2011 metų ekspedicijos dalyvius.

Ekspedicijos į Viekšnius dalyvė Inga Butrimaitė dalyvauja šiais metais „Versmės“ leidyklos rengiamose ekspedicijose jau trečią kartą. Autorė iki 2012 m. kovo parengs straipsnį „Tarpukario Viekšnių krautuvės“.

Dėkoju visiems ekspedicijos į Viekšnius 2011 m. liepos 11-17 d. dalyviams už kokybišką, energingą ir profesionalią veiklą rengiant „Viekšnių“ monografiją. 

Linkiu visiems kūrybinės sėkmės.

Ekspedicijos vadovas, monografijos „Viekšniai“ vyriausiasis redaktorius Edmundas Levitas

2011 m. liepos 26 d.

Naujasis Viekšnių seniūnas Kornelijus Kryžius lankosi pas ekspedicijos dalyvius. Iš kairės į dešinę: Birutė Steponavičienė, Marius Urbančik, Edmundas Levitas, Kornelijus Kryžius, Indrė Užuotaitė, Viktorija Pimpytė, Marija Purvinienė, Martynas Purvinas.
Ekspedicijos vadovas su Viekšnių seniūnu aptaria monografijos ruošimo reikalus.
Architektai Marija ir Martynas Purvinai pėsčiomis ir dviračiais ekspedicijos metu apkeliavo daug Viekšnių krašto kaimų.

 

Atgal Viršun

 

 
© Versmės leidykla                                                          Mums rašykite leidykla@versme.lt