17-oji
serijos monografija, I dalis: 39
autoriai, 60 straipsnių, 1000 puslapių, 900 egzempliorių. 2009 m.
Elektroniniu formatu monografija išleista 2013 m. rugsėjo 11 d.
ISBN 978-9955-589-14-3
Gruzdžiai 17-oji „Lietuvos valsčių“ serijos dviejų dalių monografija, skiriama Gruzdžių (seniau Zamūšės) 375-osioms metinėms (2011). Pirmoji jos dalis tai archyvų duomenimis, mokslo tyrimais, memuarine literatūra ir kitais šaltiniais paremtas, fotografijomis ir piešiniais gausiai iliustruotas 60 straipsnių autorių žinomų mokslininkų, kraštotyrininkų, įvairių specialybių darbuotojų, kraštiečių pasakojimas apie dabartinio Šiaulių rajono Gruzdžių miestelio bei jo apylinkių gamtą, istoriją, archeologinius senosios žiemgalių žemės paminklus, dvarų istorinę urbanistinę raidą ir likimus, apie Šiupylių (Zamūšės) ir Gruzdžių parapijų praeitį, bažnyčias. Didelis dėmesys skiriamas 19181940 metų istorijos tarpsniui, gruzdiečių kančioms ir pasipriešinimui sovietų okupacijos metais; Atgimimui, dabarčiai.
Ši monografija jos sudarytojo, vyriausiojo redaktoriaus ir daugelio straipsnių autoriaus, Lietuvos meno kūrėjų asociacijos ir Lietuvos žurnalistų sąjungos nario Damijono Šniuko padėka ir kūrybinė dovana savo gimtiesiems Gruzdžiams.
Vyriausiasis redaktorius
Damijonas Šniukas
Sudarytojas
Damijonas Šniukas
Redaktoriai
Petras Jonušas, Edita Korzonaitė, Zigmas Malinauskas, Vacys Milius, Irena Regina Merkienė, Kazys Misius, Kazys Morkūnas, Romaldas Samavičius, Daiva Vyčinienė
Kalbos redaktorius
Albinas Masaitis
Anglų kalbos redaktorius, vertėjas
Aloyzas Pranas Knabikas
Korektorės
Vida Kasparavičienė, Rasa Kašėtienė
Viršelio dailininkė
Ona Liugailienė
Leidinio principinio maketo dailininkas
Alvydas Ladyga
Maketuotoja
Violeta Barkauskaitė
Monografijų serijos Lietuvos valsčiai Mokslo darbų komisija
Dr. DANUTĖ BLAŽYTĖ BAUŽIENĖ (XX a. istorija), dr. ARŪNAS BUBNYS (XX a. istorija), dr. RASA BUTVILAITĖ (menotyra), akad. prof. habil. dr. Algirdas Gaigalas (gamta), akad. prof. habil. dr. ALGIRDAS GAIŽUTIS (kultūrologija), dr. VIRGINIJUS GERULAITIS (geografija), VIDA GIRININKIENĖ (XIX a. istorija), Lietuvos MA narys korespondentas, prof. habil. dr. ROMUALDAS GRIGAS (sociologija), doc. dr. ALGIRDAS JAKUBČIONIS (istorija),
dr. Artūras Judžentis (kalba), dr. ROBERTAS JURGAITIS (istorija), dr. ZITA MEDIŠAUSKIENĖ (XIX a. istorija), akad. prof. habil. dr.
Irena Regina Merkienė (etnologija), dr. JURGA MOTIEJŪNAITĖ (botanika), prof. dr. AIVAS RAGAUSKAS (istorija, komisijos pirmininkas), prof. habil. dr. Stasys Skrodenis (tautosaka), dr. ŽILVYTIS ŠAKNYS (etnologija), IRENA ŠUTINIENĖ (sociologija), akad. prof. habil. dr.
Antanas Tyla (istorija),
dr. Gintautas Zabiela (archeologija, senoji istorija)
Rengėjas ir leidėjas
Viešoji įstaiga Versmės leidykla (leidyklos vadovas
Petras Jonušas)
Finansuotojai ir rėmėjai
Petras Jonušas, UAB Magnolija, Norfos labdaros ir paramos fondas, UAB Telekonta, Šiaulių r. savivaldybės administracija, Šarūnas Birutis, Kęstutis Juščius, Nils Paul Nordin, Indrė Gruodienė (Šniukaitė), Daiva Šniukaitė
ir kt.
Serijos Lietuvos valsčiai knygos rengiamos bendradarbiaujant su
Lietuvių kalbos institutu, Lietuvos žemės ūkio universitetu, Kauno technologijos universitetu, Lietuvos liaudies buities muziejumi, Vilniaus universiteto Filologijos ir Istorijos fakultetais, Kultūros, filosofijos ir meno institutu, Lietuvių literatūros ir tautosakos institutu, Klaipėdos universitetu, Šiaulių universitetu, Vilniaus pedagoginiu universitetu, Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka, Šiaulių Aušros muziejumi, Lietuvos valstybės istorijos archyvu, Kauno Vytauto Didžiojo karo muziejumi, LMA biblioteka, Kauno Maironio literatūros muziejumi.
Viršelio aplankale ir priešlapiuose
Gruzdžiai. 2009 m. Jono Kliučiaus nuotr. iš Klemo Intos, Akmenės aeroklubo vadovo, Lietuvos Aukščiausiosios
Tarybos Atkuriamojo Seimo nario, pilotuojamo lėktuvo
Knyga išleista 2009 08 22
Už knygoje spausdinamų straipsnių turinį ir visą juose pateiktą informaciją atsako straipsnių autoriai.
Žinios apie teritoriją, kurioje XIX a. susiformavo Gruzdžių valsčius ir kuri šioje monografijoje sąlyginai vadinama ir Gruzdžių kraštu, mus pasiekia iš XVII a. Vienas pirmųjų šiandien žinomų rašytinių šaltinių apie jį, saugomas Lietuvos mokslų akademijos Centrinės bibliotekos rankraštyne, yra 1623 m. kovo 16 d. paskelbta Abiejų Tautų Respublikos karaliaus Zigmanto Vazos privilegija, kuria karališkosios Šiaulių ekonomijos Zamūšės valsčiaus Lukošáičių vaitijoje buvo įsteigta ir funduota parapinė bažnyčia, priskiriant jai Šiupỹlių kaimą su Vileĩšiškių užusieniu. Ši privilegija rėmėsi Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės žemės revizorių, kurie bažnyčiai vietą parinko ir žemes jai priskyrė, 1619 m. lapkričio 27 d. raštu. Pastaroji prieš 390 metų iki šios knygos pasirodymo užrašyta žinia ir laikytina šiandien žinomu pirmuoju Gruzdžių krašto paminėjimu.
Nors bažnyčia buvo pastatyta Šiupyliuose, pirmasis šiame krašte miestelis 1636 m. buvo įkurtas už 7 km į Rytus ir pavadintas parapijos (ar valsčiaus) vardu Zamūše. Tik po kurio laiko jam grįžo Gruzdžių, toje vietoje buvusio kaimo, pavadinimas. Taigi XVII a. pradžioje čia jau buvo susiformavusi ir pasaulietinė, ir bažnytinė savivalda.
Didelį postūmį Gruzdžių krašto raidai suteikė 1589 m. įkurta Šiaulių karališkoji ekonomija, apėmusi dabartinį Joniškio rajoną, Šiaulių rajono didumą ir vakarines Radviliškio bei Pakruojo rajonų dalis. Prieš tai čia padirbėjo Valakų reformos matininkai, panašu, kad ekonomijos, bent Gruzdžių krašto, kaimai iš pradžių buvo išbraižyti popieriaus lapuose, o tik po to atmatuoti natūroje. Kai kurių jų ribos, pasvirusios į Rytus 35 laipsnių kampu, sudaro ištisinę keliolikos kilometrų ilgio tiesę.
16391640 m. ekonomijos mokesčių knygoje, saugomoje Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos rankraštyne, minimos Zamūšės valsčiaus PaliẽsiųBiržių, Šìluvėnų (Ši-lėnų)Kūrõs, Gruzdžių, Norma¹čių
vaitijos.
Gruzdžių bažnyčioje išlikusi 16191690 m. Zamūšės parapijos santuokų registracijos knyga liudija, kad vestuvės buvo atšoktos: 1620 m. Dimšių, Strazdų, Žmirklių, 1621 m. Dárgaičių, Poviláičių, Povilìškių, Ratkūnų, Vaišnõrių, Žiógų, 1622 m. Bučẽlių, Karvelių, Račių, Raubáičių ir kituose kaimuose. Praktiškai visi šio krašto kaimai mena gilią, ikivalakinę senovę.
Archeologai teigia, kad jau V a. po Kristaus dabartinė Šiaulių apskritis buvo trijų susiformavusių artimų genčių žemaičių, aukštaičių ir žiemgalių trijų baltiškų kultūrų sąlyčio žemė. Maniūšių, Mažeĩkių, Račių ir Valdomų kapinynų radiniai įrodo Gruzdžių krašte gyvenus žiemgalių. Kad ši Mūšos aukštupio teritorija skendėjo miškuose ir pelkėse, kad žmonių gyvenimas neatsiejamai buvo susijęs su gamta, liudija vietovardžiai Gulbinaĩ, Kybarčiai, Kùlmedžiai, Laumakiaĩ, Lepšiaĩ, Strazdaĩ, Šárk-landis, Šilmikiaĩ, Taurakiaĩ, Žiógai, Žvìrbliškės, hidronimai Rýgožis, Vilkvedis ir kt. Šiaulių ekonomijos užuomazgos metus, galimus jos cechus ar tarnybas mena Núomininkų, Račių, Raka¹džių, Sauginių kaimų pavadinimai.
Įdomu pastebėti, kad Račiùs, išgarsėjusius archeologiniais radiniais, tarp dviejų pasaulinių karų čia mokytojavęs kraštotyrininkas Juozas Vencius yra įvardijęs kaip galimą garsaus viduramžių Saulės mūšio vietą, šiuo klausimu jis susirašinėjo su istoriku Zenonu Ivinskiu.
Karališkosios Šiaulių ekonomijos įkūrimas šio regiono, taigi ir Gruzdžių apylinkių, raidai turėjo didelių pasekmių: čia susiformavo iš vieno centro vadovaujamas didžiulis ūkinis vienetas, kurio žemiausius padalinius sudarė dvarai-raktai ir aplink juos besirikiuoją činšininkų, vėliau lažininkų kaimai. Žlugus Abiejų Tautų Respublikai, ekonomija tapo Rusijos kunigaikščio Platono Zubovo nuosavybe, o GruzdžiųŽagarės dvarai 1858 m. atiteko grafui Aleksandrui Naryškinui. Jų pagrindu buvo sudaryti Gruzdžių, Žagarės, iš dalies ir Joniškio valsčiai. Gruzdžių dvare įsikūrė vyriausioji šių dvarų kontora, taigi Gruzdžiai tapo tarsi Naryškino imperijos Lietuvoje sostinė. Rusų dvarininkai iki tol buvusios ūkio valdymo sistemos beveik nekeitė, tik, siekdami iš savo valdų išspausti kuo daugiau naudos sunkindami baudžiavą, įsteigė vieną kitą naują raktą. Iki Pirmojo pasaulinio karo Gruzdžiai išliko klasikiniu dvarų (palivarkų) valsčiumi.
Nežiūrint carinės valdžios ir rusų žemvaldžių vedamos rusifikavimo politikos, Gruzdžių kraštas, gal išskyrus Gavėnáičių, Júodžių, Pauparių dvarus, kur buvo atkelta vadinamųjų burliokų, išliko lietuviškas. Po baudžiavos panaikinimo čia greitai plito slaptosios lietuviškos mokyklos, uždraustoji spauda, į tautišką darbą stojo iš Gruzdžių krašto kilusi inteligentija, vietos šviesuoliai Jonas Šliūpas, Augustinas Baranauskas, Matas Slančiauskas, Jurgis Rupka, Juozas Lideikis, Juozas Grigiškis ir kiti. Lietuvos valstybės atkūrimą 1918 m. gruzdiečiai pasitiko susipratę, kupini tautinės dvasios ir pasiryžimo dirbti jos naudai. Visa šio krašto XX a. istorija, plačiai atskleidžiama monografijoje, glaudžiai susijusi su tautos ir valstybės laimėjimais, džiaugsmais, nelaisve ir kančiomis.
Išskyrus paminėjimus enciklopedijose, epizodines žinias, atskirus straipsnius periodikoje, apie Gruzdžių valsčių iki XX a. antrosios pusės plačiau nebuvo rašyta. Sovietinės okupacijos metais Kraštotyros draugijos iniciatyva ėmus rengti kompleksines ekspedicijas ir leisti kolektyvines monografijas apie Lietuvos miestelius, sukruto ir gruzdiečiai, vadovaujami kraštotyrininko mokytojo Antano Barono. Jiems kviečiant, Lietuvos kraštotyros draugija kartu su Šiaulių skyriumi (pirmininkė Janina Bačkytė-Gurčinienė) 1970 m. rugpjūčio 1522 dienomis Gruzdžių apylinkėje organizavo ekspediciją, kurioje darbavosi apie 50 kraštotyrininkų. Tarp jų buvo Aušros muziejaus bendradarbiai Marijona Čilvinaitė, Juozas Petrulis, Vincas Vatiekūnas, Vladas Zdzichauskas, kalbininkai Kazys Eigminas, Vytautas Sirtautas, istorikai Vida Jukniūtė (vėliau Girininkienė), Antanas Stravinskas, dailėtyrininkas Vytenis Rimkus, muzikologai Vytautas Normantas, Algirdas Stulgys, provizoriai Antanina ir Liudvika Rulinskai, Janina Žakaitė ir kiti. Ekspedicijos rezultatų aptarime dalyvavo ir šiupyliškis rašytojas Augustinas Gricius.
Ekspedicijos metu surinktos medžiagos pagrindu planuota išleisti monografiją apie Gruzdžius. Kaupti ir redaguoti straipsnius buvo pavesta šių eilučių autoriui. Deja, buvo gauti tik A. Barono, M. Čilvinaitės, J. Lipskienės, J. Petraičio, J. Petrulio, A. ir V. Rulinskų, A. Stravinsko straipsniai, iš magnetofono įrašo iššifruotos dainų melodijos su V. Normanto įžanga ir Gruzdžių vidurinės mokyklos moksleivių surinktos tautosakos užrašai (visa ta išsaugota medžiaga ir ekspedicijoje surinktos medžiagos pagrindu vėliau parašytas V. Sirtauto straipsnis panaudoti šioje monografijoje). Nežinia dėl kokių priežasčių tolesnis monografijos rengimas sustojo, dalis ekspedicijos metu surinktos medžiagos atsidūrė Lietuvos nacionalinio muziejaus fonduose, dalis bene bus dingusi per didžiuosius Lietuvos Atgimimo pokyčius.
Jau nepriklausomoje Lietuvoje 1996 m. vasarą Lietuvos kraštotyros draugija (pirmininkė Irena Seliukaitė) ir jos Šiaulių skyrius Gruzdžių apylinkėse organizavo antrąją kompleksinę ekspediciją. Joje dalyvavo Vilniaus, Kauno, Šiaulių mokslininkai ir kraštotyrininkai, patys gruzdiečiai. Iš surinktos medžiagos 1999 m. buvo išleista kolektyvinė monografija Gruzdžiai (sudarytoja Laimutė Varkalienė, redaktorė Danguolė Šakavičiūtė, leidykla Žuvėdra, Vilnius, 464 p.). Tos knygos autoriai Danielius Balčiūnas, Lionginas Grigiškis, Libertas Klimka, Jonas Krivickas, Venantas Mačiekus, Aurelija Malinauskaitė, Jonas Mardosa, Juozas Pabrėža, Stanislovas Pakštys, Algimantas Puodžiūnas, Vytenis Rimkus, Irena Rudzinskienė, Birutė Salatkienė, Laimutė Varkalienė, Asta Venskienė (Lekavičiūtė), Genovaitė Žukauskienė, papildę publikuotus straipsnius nauja medžiaga, išplėtoję juos, gražiai talkininkavo ir rengiant šią monografiją.
1994 m. Petro Jonušo įkurta ir vadovaujama Versmės leidykla ėmėsi rengti ir leisti daugiatomę lokalinių monografijų seriją Lietuvos valsčiai, skirtą Lietuvos 1000-mečiui. Šis didžiulis projektas, kuris remiasi mokslininkų, kraštiečių ir kraštotyrininkų patriotizmu ir pilietine iniciatyva, sudomino ir gruzdiečius, jie nutarė toliau gilintis į savo krašto praeitį ir savitumą. 2002 m. vasarį leidyklos vadovo ir šių eilučių autoriaus buvo susitarta dėl naujos išsamios lokalinės monografijos Gruzdžiai sudarymo, parengimo ir išleidimo. Pagal leidykloje nusistovėjusią monografijų struktūrą ir tematiką subūrus autorius, 2004 m. liepos 1928 dienomis Versmės leidykla Gruzdžių apylinkėse organizavo trečiąją kompleksinę kraštotyrinę ekspediciją.
Ekspedicijoje dalyvavo Šiaulių universiteto docentai Juozas Pabrėža, Arūnas Gumuliauskas su studentų būriu, Vilniaus nacionalinio muziejaus etnologės Elvyda Lazauskaitė, Laima Lapėnaitė, Gintė Pinkutė, Šiaulių Aušros muziejaus darbuotojos Aurelija Malinauskaitė ir Genovaitė Žukauskienė, kraštotyrininkės Audronė Kiršinaitė, Nijolė Petraitytė, Irena Rudzinskienė, architektai Marija ir Martynas Purvinai, muzikologas Kazimieras Kalibatas, fotografas Aloyzas Petrašiūnas bei kiti. Kraštotyrininkus globojo Gruzdžių seniūnas Jonas Dundulis, jie naudojosi Gruzdžių žemės ūkio mokyklos (direktorius Eduardas Gasparaitis) bendrabučiu, kur skaniai ir sočiai maitino dėstytoja Danguolė Kraskauskienė.
Išskyrus keletą prisiminimais paremtų monografijos rašinių, visi kiti yra autorių kruopščių paieškų archyvuose, muziejuose, bibliotekų, bažnyčių rankraštynuose, senų nuotraukų albumuose rezultatas, ne vienas jų knygoje skelbiamiems 12-ai mokslinių straipsnių, aprobuotų Mokslo darbų komisijos, nusileidžia gal tik dėl kai kurių formalių reikalavimų. Rengiant knygą buvo pajudintos iki tol nenaudotos archyvų bylos, kurių vien Lietuvos valstybės istorijos archyvo GruzdžiųŽagarės dvarų vyriausiosios kontoros fonde, pradedant XVIII a., yra per 11 tūkstančių. Autentiški šaltiniai padėjo išsklaidyti plačiai viešai pasklidusią painiavą apie visiškai kituose Gruzdžiuose (dabar Kelmės r. Kiaunorių kaimas) Kristupo Gruzdžio pastatytą, vėliau sudegintą ir Šiaulių rajono Gruzdžiams klaidingai priskirtą evangelikų reformatų bažnyčią, apie kitus miestelio ir jo apylinkių istorijos faktus.
Leidinyje panaudota apie tūkstantis nuotraukų, kai kurios jų, rastos šeimų albumuose, siekia pačią XX a. pradžią, taigi yra ypač retos. Publikacija šioje knygoje išgelbėjo jas nuo užmiršties arba sunykimo.
Monografijos rengimo pradžioje buvo galvota apie vieną knygą, tačiau gausėjant turimai vertingai medžiagai, nors dėl to didėja leidybos kaštai, buvo apsispręsta leisti du tomus, kurių pirmajame skelbiami krašto gamtos aprašymas ir istorija, o antrajame straipsniai apie švietimą, kultūrą, sveikatos apsaugą, etninę kultūrą, kalbą, tautosaką ir įžymius žmones. Neatmestina galimybė, kad 2-oji dalis pasipildys ir vienu kitu nauju, knygos pradžioje skelbiamame turinyje dar neįrašytu, straipsniu.
Leidinio skyrių redaktoriais maloniai sutiko būti ir labai nuoširdžiai, negailėdami laiko talkino: Gamtos skyriaus dr. Zigmas Malinauskas; Istorijos Romaldas Samavičius, Kazys Misius; Etninės kultūros prof. habil. dr. Vacys Milius, prof. habil. dr. Irena Regina Merkienė; Kalbos dr. Kazys Morkūnas, Tautosakos dr. Edita Korzonaitė. Įžymių žmonių skyrių teko tvarkyti man pačiam.
Rengiant leidinį, geranoriškai talkino Lietuvos valstybės istorijos, Lietuvos centrinio valstybės, Kauno ir Šiaulių apskričių archyvų vadovai ir darbuotojai. Šiaulių Aušros muziejus atvėrė Gruzdžių krašto istoriją atspindinčius gausius turtingus fotografijų fondus. Daug vertingos medžiagos monografijai rasta Lietuvos mokslų akademijos centrinės, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo, Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekų rankraštynuose, Šiaulių rajono literatūros muziejuje Naisiuosè, Lietuvos veterinarijos akademijos ir Gruzdžių gimnazijos muziejuose.
Už tai visiems minėtų įstaigų darbuotojams nuoširdus Ačiū.
Dėkoju kraštiečiams gruzdiečiams, kurie domėjosi monografijos rengimu, jam talkino, aukojo ar padėjo rinkti lėšas knygai išleisti, priglausdavo atvykusius autorius.
Tai visų pirma buvęs Gruzdžių viršaitis ir seniūnas Jonas Dundulis, nuolat raginęs skubėti ir, kaip Norfos labdaros ir paramos fondo direktorius, gausiausiai parėmęs leidinį; Gruzdžių seniūnė Nijolė Bagdonavičienė, seniūnės pavaduotoja Gražina Slavikienė; klebonai Aldas Vinclovas, Kęstutis Daknevičius, Aivaras Jurgilas; žurnalistas Algimantas Puodžiūnas; Gruzdžių gimnazijos (buvusios vidurinės mokyklos) muziejaus globėjos Adolfina Dereškevičienė, Lionė Gulbinaitė, gimnazijos direktorius Juozas Vasiliauskas, mokytoja Elvyra Bironienė; gruzdiečiai (pagal gyvenamąją vietą ar kilmę) Genovaitė ir Stanislovas Pakščiai, Benediktas Lapeika, Liongina ir Jurgis Katauskai, Nijolė Petraitytė, Pranciška Šliažienė, Rokas Šniukas, Nijolė ir Algis Knyvos, Kristina Adomaitytė; Šakynos pagrindinės mokyklos mokytoja Irutė Zeirytė ir daugelis kitų.
Dėkoju Versmės leidyklos, be kurios ši knyga nebūtų pasirodžiusi ir kuri per kelerius bendradarbiavimo metus man tapo sava, darbuotojams. Jos vadovas Petras Jonušas, savo pastangomis ir lėšomis gausiai remiąs Lietuvos valsčių seriją, globojęs ir parėmęs Gruzdžių monografiją, yra vileiškišką tradiciją gaivinąs verslininkas, Lietuvos kraštotyrinio sąjūdžio didelis ramstis. Atskirai ačiū tariu kalbos redaktoriui Albinui Masaičiui ir maketuotojai Violetai Barkauskaitei, korektorėms Vidai Kasperavičienei ir Rasai Kašėtienei, vadybininkei Aušrai Jonušienei, kurie reikliai ir nuoširdžiai padirbėjo, kad ši knyga gražia kalba ir išvaizda pasiektų skaitytoją.
Daugumą nuotraukų leidiniui pateikė fotografai Aloyzas Petrašiūnas ir Jonas Kliučius. Fotografuojant Gruzdžius iš paukščio skrydžio, entuziastingai prisidėjo ir lėktuvą pilotavo Akmenės aeroklubo vadovas, Lietuvos Aukščiausiosios TarybosAtkuriamojo Seimo narys Klemas Inta.
2009 m. gegužės 8 d., įgyvendinant Versmės leidyklos projektą Lietuvos 1000-mečio knygų kelias per Lietuvą, kelionės Šiaulių kraštu metu Gruzdžiuose lankėsi geltonasis bibliobusas, padovanojęs knygų Augustino Griciaus ir Šakynos bibliotekoms. Miestelio verslininkas Vidmantas Adomaitis Vilniaus svečiams padovanojo ąžuolinį kryžių, kurį šie, padedant nenuilstančiai, visur spėjančiai Meškuičių seniūnei Jolantai Baškienei, pastatė pasaulinio garso Jurgaičių piliakalnyjeKryžių kalne. Visiems jiems taip pat nuoširdus Ačiū.
Leidykla negalėjo padengti visų knygos rengimo ir leidybos kaštų, tad buvo aktyviai ieškota šio nekomercinio leidinio rėmėjų. Malonu, kad jų, tegul ir negausiai, Lietuvoje yra, verslininkų gretose randasi kultūros rėmimo poreikis ir tradicija. Labai dėkoju UAB Telekonta, Norfos labdaros ir paramos fondui, Šiaulių rajono savivaldybei, UAB Magnolija, šampinjonų ūkio Baltic Champignons vadovams, Europos parlamento 20042009 m. kadencijos nariui Šarūnui Biručiui, Lietuvos Respublikos Seimo narei Vidai Baškienei ir kitiems.
Ypač dėkingas Gruzdžių verslininkams, gyventojams, kurie Gruzdžiuose jaučiasi įaugę šaknimis, brangina kraštą bei jo garbingą praeitį, kuria jo dabartį ir dalį savo nelengvai uždirbtų pajamų ar net pensijos paskyrė monografijos leidybai. Jų pavardės knygos gale pateikiamos kartu su kitais monografijos rėmėjais.
Didžiuojuosi savo šeima ir giminaičiais, kurie iš asmeninių santaupų leidiniui skyrė per 8 tūkst. litų. Įvertinus, kad šią knygą vyriausiasis redaktorius rengė neatlygintinai, Šniukų dovana Gruzdžių kraštui dar padidėtų.
Esu dėkingas žmonai Ritai, stoiškai iškentusiai šį mano darbą, dėl kurio teko atsisakyti daug bendravimo valandų, kultūrinių renginių, kelionių.
Darbas ir septynerių metų gyvenimo dalis, leidžiant šią monografiją, yra mano padėka ir dovana gimtinei. Gruzdžių krašte gimiau, mokiausi, jos gamta, vietos žmonių gyvensena suformavo mano pasaulėjautą. Tik dabar, padirbėjęs archyvuose bei paskaitęs kitų autorių straipsnius, sužinojau, kokia reikšminga, įdomi, garbinga, džiaugsmų ir kančios palydėta Gruzdžių, Šakynos ir Šiupylių apylinkių istorija. Džiaugiuosi, kad su ja dabar galės susipažinti jaunas ir senas.
Nors monografija dvitomė, apie Gruzdžių kraštą dar galima būtų parašyti kita tiek. Tenka apgailestauti, kad nepavyko surasti autorių, kurie būtų atskleidę Šiaulių ekonomijos 1769 m. valstiečių maišto, 1831 ir 1863 m. sukilimų prieš carizmą atgarsius Gruzdžių apylinkėse. Atskiros studijos prašosi Gruzdžių, Šakynos ir Šiupylių parapijose ganytojišką veiklą atlikę kunigai. Sovietmečio laikotarpis taip pat dar pernelyg aitrina žaizdas, iš politinės sferos dar nėra perėjęs į istoriją, tad jis buvo paliestas toli gražu ne išsamiai. Įdėmus skaitytojas tikriausiai ir dar kai ko pasiges, vargu ar pavyko išvengti vienos kitos klaidos ar netikslumo, tačiau tokia knygų leidybos realybė.
Mieli skaitytojai, perduodu Jūsų teismui šią pirmąją Lietuvos 1000-mečio metais išleidžiamos, Gruzdžių 375 metų sukakčiai skiriamos Gruzdžių monografijos knygą. Ją skubinomės išleisti iki 2009 m. rugpjūčio 22 d. numatyto pristatymo visuomenei tradicinių Šv. Roko atlaidų išvakarėse.
Ar greitai pavyks išleisti jau visiškai parengtą antrąją monografijos dalį, priklausys nuo visuomenės paramos leidiniui spausdinti gautų lėšų. Taigi nuo mūsų visų, Tėvynės ir jos istorijos likimu susirūpinusių piliečių, ne tik nuo gruzdiečių, apsisprendimo ir pasiaukojimo.
Damijonas Šniukas
Pirmosios dalies
turinys
|
|
|
12 |
|
Turinys anglų kalba |
19 |
|
Pratarmė |
|
|
GAMTA |
25 |
|
Vaidutis Riškus.
Geologiniai ir geografiniai Gruzdžių apylinkių ypatumai |
41 |
|
Mykolas Jankauskas.
ŽagarėsGruzdžių giria |
48 |
|
Andrius Kuliešis.
Gruzdžių krašto miškai šiandien |
80 |
|
Algimantas Puodžiūnas.
Medžioklė Mūšos aukštupyje |
|
|
ISTORIJA |
|
|
ISTORIJA.
ARCHEOLOGIJA |
85 |
* |
Ilona Vaškevičiūtė.
Žiemgališka Gruzdžių žemė |
91 |
* |
Ilona Vaškevičiūtė.
Mažeikių kapinynas |
108 |
|
Adolfas Tautavičius.
Iš seniausių laikų
|
114 |
* |
Birutė Salatkienė.
Valdomų kapinynas |
156 |
|
Birutė Salatkienė.
Kitos Gruzdžių apylinkių archeologinės vietos ir radiniai |
|
|
ISTORIJA.
KRAŠTAS XVIIXX a. |
159 |
* |
Algimantas Miškinis.
Gruzdžių istorinė urbanistinė raida |
189 |
|
Damijonas Šniukas.
Dėl kai kurių Gruzdžių istorijos faktų |
193 |
* |
Vidmantas Daugirdas.
Gruzdžių valsčiaus ir jo gyventojų raida |
219 |
|
Virginijus Jocys.
Gruzdžių dvaro istorinė urbanistinė raida |
229 |
* |
Edmundas Rimša.
Šakynos ir Gruzdžių herbai |
237 |
* |
Zamūšės (Šiupylių)
parapijos 1623 m. steigimo ir 1788 m. inventoriaus
dokumentai (Publikacija). Iš lenkų kalbos išvertė ir
parengė Aivas Ragauskas |
258 |
* |
Povilas Spurgevičius.
Šiupylių, arba Zamūšės, bažnyčios ir parapijos
istorijos bruožai |
269 |
* |
Povilas Spurgevičius.
Gruzdžių bažnyčia: istorija ir meninės vertybės |
306 |
|
Kunigavę ZamūšėsŠiupylių
ir Gruzdžių parapijose. Parengė Damijonas Šniukas |
319 |
|
Damijonas Šniukas.
Ekonominis ir tautinis brendimas: Gruzdžių valsčius
18611918 metais |
351 |
|
Ką prisiminė Maniūšdvario
kučeris. Vinco Balčiūno pasakojimas |
354 |
|
Damijonas Šniukas.
Gruzdžių miestelio gatvių vardų raida |
|
|
ISTORIJA.
IŠ KAIMŲ PRAEITIES |
359 |
|
Jonas Šliūpas.
Jaunatvė gyvenimo pavasaris |
368 |
|
Eugenija Simonavičienė
(Šliūpaitė). Anuo metu Biržiuose |
380 |
|
Ona Petrauskaitė
(Alma Krastinaitė). Valdomuose, prie Vilkvedžio |
384 |
|
Elvyra Bironienė
(Navickaitė). Kur tetervinai burbuliavo ir žmonės
dainavo (Iš Burbinų kaimo praeities) |
394 |
|
Lionginas Grigiškis.
Daujočių kaimo likimas |
408 |
|
Dalia Gelumbauskienė
(Mikolaitytė). Vasaros Šepkaičiuose |
419 |
|
Albina Šopauskienė
(Lideikytė). Ražų kaimas ir jo Lideikiai |
432 |
|
Pranciška Šliažienė
(Katauskaitė), Damijonas Šniukas. Sauginiai prie Kūros
upelio |
454 |
|
Damijonas Šniukas.
Kodėl į vienkiemius neišsiskirstė Dargaičių kaimas |
|
|
ISTORIJA.
19181940 METAI |
467 |
|
Damijonas Šniukas.
Gruzdžių savivaldybė 19181940 metais |
511 |
|
Damijonas Šniukas.
Gruzdžių valsčiaus dvarų likimas |
517 |
|
Juozas Vaitiekūnas.
Mano vaikystės miestelis |
535 |
|
Juozas Skirius.
Šakynos valsčius ir seniūnija 19181940 metais |
553 |
|
Damijonas Šniukas.
Gruzdžių valsčiaus politinės, visuomeninės, religinės ir
kitos organizacijos 19181940 metais |
591 |
|
Kazys Misius. Iš
Gruzdžių valsčiaus pašto įstaigų praeities iki 1940 metų |
603 |
|
Laimutė Varkalienė.
Gruzdžių savanorių ugniagesių draugijos veikla |
623 |
|
Juozas Petraitis.
Žemaičių veislės arklių valstybinis žirgynas |
631 |
|
Damijonas Šniukas.
Įsimintinos gruzdiečių šventės tarpukaryje |
|
|
ISTORIJA.
ANTRASIS PASAULINIS KARAS IR OKUPACIJOS |
637 |
|
Damijonas Šniukas.
Paskutinis Gruzdžių valsčiaus dešimtmetis: karas ir trys
okupacijos |
667 |
|
Damijonas Šniukas.
Karinis aerodromas |
682 |
|
Damijonas Šniukas.
Žydų bendruomenės pėdsakai Gruzdžiuose |
715 |
|
Lina Balčiūnaitė,
Vaida Griškutė, Vaida Jonaitytė, Diana Zybartaitė, Rasa
Navickytė. Žydai šakyniečių atmintyje |
720 |
* |
Arūnas
Gumuliauskas. Kolektyvizacija Gruzdžių valsčiuje |
729 |
* |
Arūnas
Gumuliauskas. Gruzdžių ir Šakynos MTS vaidmuo kaimo
sovietizacijos procese |
|
|
ISTORIJA.
GENOCIDAS IR REZISTENCIJA |
743 |
|
Damijonas Šniukas.
Gruzdžių krašto tremtiniai |
778 |
|
Nepasiduok klaikiems
nakties šešėliams... Henriko Malcevičiaus laiškai iš
Sibiro
|
783 |
|
Liuda Skėrienė.
Prakeikiu sovietinius okupantus... (Prisiminimai iš
Sibiro tremties)
|
788 |
* |
Aurelija
Malinauskaitė. Partizaninis judėjimas Gruzdžių krašte
19441953 metais |
815 |
|
Algimantas Razma.
Pokaris Šiupyliuose |
823 |
|
Sovietinio genocido
aukos Gruzdžių valsčiuje: politiniai kaliniai ir nužudytieji.
Sudarė Damijonas Šniukas |
845 |
|
Šūviai ir mirtys
Gruzdžių valsčiuje 19441953 metais. Sudarė Damijonas
Šniukas |
856 |
|
Algimantas Puodžiūnas.
Laumakių kaimo tragedijos pėdsakais |
|
|
ISTORIJA.
ATGIMIMO METAI IR DABARTIS |
861 |
|
Arūnas
Gumuliauskas. Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdis Gruzdžiuose |
867 |
|
Algimantas Puodžiūnas.
Atgimimo metų paminklai |
875 |
|
Damijonas Šniukas.
Atsigaunąs Gruzdžių apylinkių ūkis |
880 |
|
Irena Rudzinskienė.
Kultūrinis Gruzdžių ir Šakynos seniūnijų gyvenimas šiandien |
886 |
|
Nijolė Bagdonavičienė.
Gruzdžių seniūnija |
889 |
|
Algimantas
Bronislovas Rudis. Šakynos seniūnija |
891 |
|
Gruzdžių istorinio
valsčiaus įvykių kronika. Parengė Damijonas Šniukas |
|
|
931 |
|
Straipsnių, aprobuotų
monografijų serijos Lietuvos valsčiai Mokslo darbų
komisijos, reziumė anglų kalba |
939 |
|
Santrumpos ir
sutrumpinimai |
943 |
|
Straipsnių autoriai |
945 |
|
Petras Jonušas. Monografijos
Gruzdžiai finansavimas |
950 |
|
Asmenvardžių rodyklė.
Sudarė Jūratė Baradinskienė, Damijonas Šniukas |
967 |
|
Vietovardžių rodyklė.
Sudarė Jūratė Baradinskienė, Albinas Masaitis |
986 |
|
Dabartinė
administracinė situacija buvusio Gruzdžių valsčiaus (1939
m., su kaimų ribomis) teritorijoje |
988 |
|
Dabartinė kartografinė
situacija buvusio Gruzdžių valsčiaus (1939 m.) teritorijoje |
990 |
|
Buvusių Lietuvos valsčių
žemėlapis |
992 |
|
Buvusių Lietuvos valsčių
abėcėlinis sąrašas |
994 |
|
Apie seriją
Lietuvos valsčiai |
995 |
|
Apie seriją
Lietuvos valsčiai (anglų k.) |
|
|
|
|
|
Spalvotų iliustracijų lankai
p. 4964, 273288 |
* Žvaigždute turinyje žymimi straipsniai, aprobuoti monografijų serijos Lietuvos valsčiai
Mokslo darbų komisijos.
Antrosios
dalies turinys
Part 1 Contents
19 |
|
Preface |
|
|
NATURE |
25 |
|
Vaidutis Riškus. Geological and
geographical peculiarities of Gruzdžiai environs |
41 |
|
Mykolas Jankauskas. The wood of ŽagarėGruzdžiai |
48 |
|
Andrius Kuliešis. Gruzdžiai land forests
today |
80 |
|
Algimantas Puodžiūnas. Hunting in the
upper reaches of the Mūša River |
|
|
HISTORY |
|
|
HISTORY.
ARCHAEOLOGY |
85 |
* |
Ilona Vaškevičiūtė. The Semigallian land
of Gruzdžiai |
91 |
* |
Ilona Vaškevičiūtė. Mažeikiai burial
ground |
108 |
|
Adolfas Tautavičius.
From the oldest times |
114 |
* |
Birutė Salatkienė. Valdomai burial ground |
156 |
|
Birutė Salatkienė. Another archaeological
sites and finds in the environs of Gruzdžiai |
|
|
HISTORY.
FROM THE OLDEST TIMES |
159 |
* |
Algimantas Miškinis. The historical urban
development of Gruzdžiai |
189 |
|
Damijonas Šniukas. About some facts from
the Gruzdžiai history |
193 |
* |
Vidmantas Daugirdas. The development of
Gruzdžiai Valsčius and its population |
219 |
|
Virginijus Jocys. Historical investigations
of Gruzdžiai manor |
229 |
* |
Edmundas Rimša. The blazonry of Šakyna and
Gruzdžiai |
237 |
* |
The documents on foundation (1623) and inventory
(1788) of Zamūšė (Šiupyliai) parish. Translated from Polish
and prepared by Aivas Ragauskas |
258 |
* |
Povilas Spurgevičius. The historical
features of the Šiupyliai, or Zamūšė, church ant the parish |
269 |
* |
Povilas Spurgevičius. Gruzdžiai church:
history and art values |
306 |
|
The priests of ZamūšėŠiupyliai and Gruzdžiai
parishes. Prepared by Damijonas Šniukas |
319 |
|
Damijonas Šniukas. Economic and national
maturation: Gruzdžiai Valsčius in 18611918 |
351 |
|
The reminiscences by a Maniūšdvaris coachman. Narration
by Vincas Balčiūnas |
354 |
|
Damijonas Šniukas. The evolution of street
names in the town of Gruzdžiai |
|
|
HISTORY.
FROM THE PAST OF VILLAGES |
359 |
|
Jonas Šliūpas. The youth as a spring of
life |
368 |
|
Eugenija Šliūpatė-Simonavičienė. Biržiai
in former times |
380 |
|
Ona Petrauskaitė (Alma Krastinaitė). In
Valdomai at Vilkvedis |
384 |
|
Elvyra Bironienė (Navickaitė).
Cocks-of-the-wood used to burble here (From the past of Burbinai
Village) |
394 |
|
Lionginas Grigiškis. The fate of Daujočiai
Village |
408 |
|
Dalia Gelumbauskienė (Mikolaitytė). The
summers spent in Šepkaičiai |
419 |
|
Albina Šopauskienė (Lideikytė). The
village of Ražai and its Lideikiai family |
432 |
|
Pranciška Šliažienė (Katauskaitė),
Damijonas Šniukas. Sauginiai at the Kūra Brook |
454 |
|
Damijonas Šniukas. Why did not the village
of Dargaičiai split into steadings |
|
|
HISTORY.
19181940 |
467 |
|
Damijonas Šniukas. The municipality of
Gruzdžiai in 19181940 |
511 |
|
Damijonas Šniukas. The fate of manors in
Gruzdžiai Valsčius |
517 |
|
Juozas Vaitiekūnas. The township of my
childhood |
535 |
|
Juozas Skirius. Šakyna Valsčius and
Neighbourhood in 19181940 |
553 |
|
Damijonas Šniukas. Political, public,
religious and other organisations in Gruzdžiai Valsčius
in 19181940 |
591 |
|
Kazys Misius. About the past of the Gruzdžiai
Valsčius post offices before 1940 |
603 |
|
Laimutė Varkalienė. On the activities of
the Gruzdžiai voluntary firemen society |
623 |
|
Juozas Petraitis.
The state-owned stud for
the Žemaičiai breed horses |
631 |
|
Damijonas Šniukas. Memorable festivals of
Gruzdžiai people in the interwar period |
|
|
HISTORY.
WORLD WAR II AND OCCUPATIONS |
637 |
|
Damijonas Šniukas. The last decade of Gruzdžiai
Valsčius: the war and three occupations |
667 |
|
Damijonas Šniukas. The military airfield |
682 |
|
Damijonas Šniukas. The traces of Jewish
community in Gruzdžiai |
715 |
|
Lina Balčiūnaitė, Vaida Griškutė, Vaida
Jonaitytė, Diana Zybartaitė and Rasa Navickytė. The Jews in
reminiscences of Šakyna people |
720 |
* |
Arūnas Gumuliauskas. Formation of kolkhozes
in Gruzdžiai Valsčius |
729 |
* |
Arūnas Gumuliauskas. The role of Gruzdžiai
and Šakyna MTSs in sovietisation of the rural area |
|
|
HISTORY.
GENOCIDE AND RESISTANCE FIGHTS |
743 |
|
Damijonas Šniukas. Deportees from the land
of Gruzdžiai |
778 |
|
Dont give up to horrific night
shadows... The letters by Henrikas Malcevičius from Siberia |
783 |
|
Liuda Skėrienė. I
pronounce a curse upon Soviet occupants
(Reminiscences
from the deportation to Siberia) |
788 |
* |
Aurelija Malinauskaitė. Partisan groups in
the land of Gruzdžiai in 19441953 |
815 |
|
Algimantas Razma. The post-war period in Šiupyliai |
823 |
|
The victims of Soviet genocide in Gruzdžiai Valsčius:
the political prisoners and the killed. Compiled by Damijonas
Šniukas |
845 |
|
The shots and deaths in Gruzdžiai Valsčius
in 19441953. Compiled by Damijonas Šniukas |
856 |
|
Algimantas Puodžiūnas. Following the
traces of Laumakiai Village tragedy |
|
|
HISTORY.
THE REBIRTH YEARS AND THE PRESENT |
861 |
|
Arūnas Gumuliauskas. The Sąjūdis
Reform Movement of Lithuania in Gruzdžiai |
867 |
|
Algimantas Puodžiūnas. The monuments of
the rebirth period |
875 |
|
Damijonas Šniukas. The recovering economy
in the area of Gruzdžiai |
880 |
|
Irena Rudzinskienė. The cultural life in
Gruzdžių and Šakyna Neighbourhoods area during the independence
period |
886 |
|
Nijolė Bagdonavičienė. The Gruzdžiai
Neighbourhood |
889 |
|
Algimantas Rudis. The Šakyna Neighbourhood |
891 |
|
The chronicle of historical events in Gruzdžiai Valsčius.
Prepared by Damijonas Šniukas |
|
|
931 |
|
English summaries of the papers approved by the
Lietuvos Valsčiai Monograph Series Commission for
Scientific Works |
939 |
|
Abbreviations |
943 |
|
The authors of the papers |
945 |
|
Petras Jonušas. The funding of the Gruzdžiai
monograph |
950 |
|
The index of personal names. Compiled by Jūratė
Baradinskienė, Damijonas Šniukas |
976 |
|
The index of place names. Compiled by Jūratė
Baradinskienė, Albinas Masaitis |
986 |
|
The present administrative situation of the former
Gruzdžiai Valsčius (within the 1939th-year limits with
village borders) |
988 |
|
The present cartographic situation of the former
Gruzdžiai Valsčius (within the 1939th-year limits) |
990 |
|
The map of former Lithuanias rural districtsValsčiai |
992 |
|
The Alphabetic list of Lithuanian Valsčiai |
994 |
|
About the Lietuvos Valsčiai series |
995 |
|
About the Lietuvos Valsčiai series (in
English) |
|
|
|
|
Colour illustrations p.p. 4964, 273288 |
* The asterisk marks
papers approved by the Lietuvos Valsčiai Monograph Series Commission for Scientific Works.
Part 2 Contents
HISTORY.
CULTURE, EDUCATION, HEALTH
Nijolė
Petraitytė. Along the path of books: reading traditions of Gruzdžiai
people and the present day
Irena
Rudzinskienė. The activities of culture institutions in Gruzdžiai
area in 19401990
Jonas
Nekrašius. The Tautvaišai and other Gruzdžiai photographers
Romaldas
Samavičius. From the history of the Gruzdžiai Valsčius
schools
Stanislovas
Buchaveckas. The comprehensive schools in Gruzdžiai Valsčius
during two occupations: the first Soviet and the Nazi (19401944)
Damijonas
Šniukas. Gruzdžiai comprehensive schools in 19182008
Irutė
Zeirytė. Three centuries of Šakyna schools
Lidija
Domeikienė, Genovaitė Jakutienė. The school in Šiupyliai
Damijonas
Šniukas. The schools in Verbūnai
Damijonas
Šniukas. Rural primary schools of the historical Gruzdžiai Valsčius
Lionginas
Grigiškis. Račiai primary school
Alfonsas
Sasnauskas. Valdomai primary school
Rita
Gaidamavičiūtė. Gruzdžiai pre-school establishments
Damijonas
Šniukas. Gruzdžiai agriculture schools
Damijonas
Šniukas. Gruzdžiai social care and education establishments
Leonardas
Poviliūnas. From the medicine history of Gruzdžiai land
Antanina
Rulinskienė, Liudvikas Rulinskas. The pharmacies and pharmacists of
the Gruzdžiai township
ETHNICAL
CULTURE
Martynas
Purvinas. The development of villages in Gruzdžiai Valsčius
Marija
Purvinienė. Old buildings and homesteads
Marija
Rupeikienė. The architecture of sacral buildings in Gruzdžiai Valsčius
and the Gruzdžiai manor homestead
Eligijus
Juvencijus Morkūnas. The mills in the environs of Gruzdžiai in the
19th c. and the first half of the 20th c.
Genovaitė
Žukauskienė. The spreading of enginery in Gruzdžiai Valsčius
(the second half of the 19th c. and the first half of the 20th c.)
Genovaitė
Žukauskienė. The olden crafts in Gruzdžiai Valsčius
Genovaitė
Pakštienė (Kaminskaitė), Stanislovas Pakštys. Tailors and their
apprentices
Damijonas
Šniukas. The calcination techniques used in the environs of Gruzdžiai
Antanas
Stravinskas. How used the Gruzdžiai blacksmiths to live and work
Danielius
Balčiūnas. Gruzdžiai weavers reeds and their makers
Juozas
Vaitiekūnas. Carrying weavers reads under the echo of shots
Pilypas
Jatulis. The way Rakandžiai people used to live and work
Pilypas
Jatulis. The straw roofing
Laima
Lapėnaitė. The beekeeping: from folk traditions to business
Juozas
Petrulis. The wear
Asta
Lekavičiūtė-Venckienė. The hair care and trimmings
Juozas
Petrulis. The rue garden of a Gruzdžiai woman
Elvyda
Lazauskaitė. The traditional furniture and house-wares of Gruzdžiai
people
Jonas
Mardosa. The religious life
Venantas
Mačiekus. The relics of the custom law in the area of Gruzdžiai
Marijona
Čilvinaitė. The calendar customs in the area of Gruzdžiai
Libertas
Klimka. The reflections of olden life style in the calendar customs
Damijonas
Šniukas. The times of taverns
Marijona
Čilvinaitė. The beer in the life of Šiupyliai people
Liudvikas
Rulinskas, Antanina Rulinskienė. The cure ways used by Gruzdžiai
people
Audronė
Kiršinaitė. The soul in the heaven, while the body on the
earth
Jonas
Krivickas, Damijonas Šniukas. The public (former parish)
burial-grounds
Damijonas
Šniukas. The olden rural cemeteries in Gruzdžiai Valsčius
Vytenis
Rimkus. The forged iron crosses in the cemetery of Gruzdžiai
Skaidrė
Urbonienė. The review of cross-making traditions in Gruzdžiai Valsčius:
from the end-19th c. to the first half of the 20th c.
LANGUAGE
*Juozas
Pabrėža. The language in the area of Gruzdžiai
Janina
Lipskienė. The vivid sayings and comparisons in the GruzdžiaiŠakyna
dialects
*Vytautas
Sirtautas. The micro-toponyms and the past
*Vitalija
Maciejauskienė. Gruzdžiai surnames: the history and the present
Erika
Mitkutė. The nickname usage tendencies in the township of Gruzdžiai
and nearby villages
*Marija
Razmukaitė. The place names in the region studied
Kazys
Morkūnas. An archive document
FOLKLORE
*Jūratė
Šlekonytė. The peculiarities of the narrative folklore collected
by Matas Slančiauskas
Edita
Korzonaitė. The narrative folklore of the Gruzdžiai land
Edita
Korzonaitė. The small folklore of the Gruzdžiai land
Nijolė
Kazlauskienė. From this lands song coffret
The
songs of Gruzdžiai people. Texts and melodies prepared,
respectively, by Edita Korzonaitė and Daiva Vyčinienė
CELEBRITIES
Bronius
Raguotis. Jonas Šliūpas and the Aušra newspaper
Damijonas
Šniukas. A brief review of Jonas Šliūpas life and works
Vytautas
Vaitkus. The son of Gruzdžiai and Žagarė land (Along the
childhood and youth pathways used by Marius KatiliškisAlbinas
Vaitkus)
Vaidutis
Riškus. Aleksandras Merkelis and his ancestors
Damijonas
Šniukas. The merry Šiupyliai dweller Augustinas Gricius
Stanislovas
Stašaitis. Professor Pranas Penkauskas (18891935)
Jonas
Čepas. The flight of Feliksas Vaitkus accross the Atlantic and his
stay in Gruzdžiai
Vytenis
Rimkus. The artist Antanas Krištopaitis: the life is my school
Aleksandras
Merkelis. A forgotten contributor to the Aušra newspaper
(Augustinas Baranauskas)
Gintarė
Adomaitytė. He was loved as a baby (About the book-smuggler
Augustinas Baranauskas)
Robertas
Jurgaitis. Jurgis Rupkaa church builder and a poet from Dimšiai
Damijonas
Šniukas. The great public man Antanas Trečiokas
Damijonas
Šniukas. A decade of heading the Valsčius (About Stasys
Motuza)
Damijonas
Šniukas. The agronomist Vincas Mykolaitis
Regina
Tamašiūnaitė. The legacy of Antanas Rimavičius
Marijona
Čilvinaitė. The folk artist and public man Gaudentas Rimdeikis
Juozas
Petrulis. Aloyzas Gendvilaamaker of Saint Rochs wooden statues
in Gruzdžiai
Regina
Tamašiūnaitė. The folk artist Juozas Šauleckas
Vytenis
Rimkus. Stasys Motuzasa woodcarver
Damijonas
Šniukas. The black ceramics of Regina Mataitienė
The
directory of Gruzdžiai people biographies. Prepared by Damijonas Šniukas
The
list of culture values in the land of Gruzdžiai. Prepared by Sigita
Tauterienė
Kas į knygą nesudėta...
Išleidus knygą skaitytojų ir kraštiečių
domėjimasis savo gimtine ne tik kad nesumažėja, priešingai jis ima augti, didėti ir skleistis.
O to pasekmėje ima aiškėti neaprašyti dalykai, kurie dėl vienokių ar kitokių priežasčių į knygą nepateko.
Bet juk niekada ne vėlu pasitaisyti, papildyti praleistas ar neišbaigtas temas. Todėl maloniai kviečiame toliau tobulinti
šią monografiją, rašyti mums
leidykla@versme.lt,
atkreipti dėmesį, ką praleidome, pasiūlyti, ką dar galėtumėme mes, o
geriausiai Jūs pats (pati) parašyti šiai knygai.
Atliktas darbas nenueis veltui. Naujus rašinius, papildančius jau išleistą knygą, pirmiausia nedelsdami skelbsime leidyklos svetainės skirsnyje Kas į knygą nesudėta juos greitai susirasti ir perskaityti galės visi besidominantys. Šiuos straipsnelius kaip lygiateises monografijos sudedamąsias dalis vėliau skelbsime elektroninėje monografijos versijoje kartu su visa knyga.
Tegu knygos nenustoja augti, gražėti ir tobulėti! Tą mums leidžia šiuolaikinės technologijos ateities skaitytojai, mūsų papildytas knygas skaitysiantys vis labiau populiarėjančiomis elektroninėmis skaityklėmis, neatskirs, kurie straipsniai buvo popierinėje knygoje, o kurie įterpti tik į virtualųjį maketą. Jie tik galės skaityti gerą,
išsamią knygą...
▲2009
08 17, 2010 03 25
|