Serijos „Lietuvos valsčiai“ monografijos „Pabradė“ įžanginė knyga:
10 autorių, 12 straipsnių,
480 puslapių, 600 egzempliorių. 2017
m.
ISBN 978-609-8148-56-5
Knyga skiriama
LIETUVOS TŪKSTANTMEČIUI 10092009
LIETUVOS VALSTYBĖS KARALIAUS MINDAUGO KARŪNAVIMO 750 METŲ JUBILIEJUI 12532003
LIETUVOS VALSTYBĖS ATKŪRIMO ŠIMTMEČIUI 19182018
LIETUVOS NEPRIKLAUSOMYBĖS ATKŪRIMO 25 METŲ SUKAKČIAI 1990–2015
LIETUVOS PERSITVARKYMO SĄJŪDŽIO 30-MEČIUI 1988–2018
PABRADĖS 550 METŲ JUBILIEJUI XV A. II PUSĖ–XXI A. I PUSĖ
PABRADĖ – įžanginė to paties pavadinimo „Lietuvos valsčių“ serijos monografijos knyga, dedikuojama Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui (1918–2018), Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo šimtmečiui (1990–2015), Lietuvos Persitvarkymo Sajūdžio 30-mečiui (1988–2018), Pabradės 550 metų jubiliejui (XV a. II pusė–XXI a. I pusė), kitoms Lietuvai svarbioms istorinėms sukaktims.
Knygą sudaro 12 straipsnių, iš kurių du moksliniai, įvertinti Lietuvos valsčių serijos Mokslo darbų komisijos. Straipsniuose aprašytas Baliulių pilkapynas, Laisvės kova Pabradės valsčiuje 1941 metais, 1943–1953 metų Pabradės krašto istorijos ir kultūros paveldas, Pabradės miesto bendruomenės „Domus“ veikla, Pabradės „Ryto“ gimnazijos istorija ir dabartis, Pabradės miesto biblioteka, Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio Pabradės grupės veikla ir Pabradės savivalda. Taip pat nagrinėjama lenkų kalbos vartosenos raida Pabradėje, Pabradės tiltų užrašų sociolingvistinis aspektas ir Pabradės sąsajos su J. Pilsudskiu.
Vyriausiasis redaktorius
KĘSTUTIS MARCINKEVIČIUS
Sudarytojai
KĘSTUTIS MARCINKEVIČIUS, LAIMA MARKAUSKIENĖ
Atsakingoji redaktorė
SONATA JONUŠAITĖ
Redaktorius
PETRAS JONUŠAS
Kalbos redaktoriai
AUKSĖ GASPERAVIČIENĖ
Anglų kalbos redaktorius, vertėjas
ALOYZAS PRANAS KNABIKAS
Korektorės
DANGUOLĖ TUNKEVIČIENĖ, RASA KAŠĖTIENĖ
Viršelio dailininkė
ONA LIUGAILIENË
Principinio maketo dailininkas
ALVYDAS LADYGA
Kartografės
AIRA DUBIKALTIENĖ (UAB „Žemėlapių artelė“), LIDIJA KAVALIAUSKIENĖ
Maketuotoja
VIOLETA BARKAUSKAITĖ
Monografijų serijos Lietuvos valsčiai Lietuvos lokalinių
tyrimų mokslo darbų komisija
Prof. habil. dr. ROMUALDAS APANAVIČIUS (etnologija), prof. habil. dr. VA LENTINAS BALTRŪNAS (geologija), prof. habil. dr. GRASILDA BLAŽIEN Ė (kalbotyra), dr. DANUTĖ BLAŽYTĖ-BAUŽIENĖ (XX a. istorija), dr. ARŪNAS BUBNYS (XX a. istorija), dr. RASA BUTVILAITĖ (menotyra), LMA tikrasis narys prof. habil. dr. A LGIRDAS GAIŽUTIS (kultūrologija), doc. dr. VIRGINIJUS GERULAITIS (geografija), VIDA GIRININKIENĖ (XIX a. istorija), LMA narys emeritas prof. habil. dr. ROMUALDAS GRIGAS (sociologija), doc. dr. ALGIRDAS JAKUBČIONIS (XX a. istorija), doc. dr. A RTŪRAS
JUDŽENTIS (kalbotyra), doc. dr. ROBERTAS JURGAITIS (istorija), dr. ZITA MEDIŠAUSKIENĖ (XIX a. istorija), LKMA akademikė prof. habil. dr. IRENA REGINA MERKIENĖ (etnologija), dr. JURGA MOTIEJŪNAITĖ (botanika), prof. habil. dr. STASYS SKRODENIS (tautosaka), dr. DARIUS STONČIUS (biologija), dr. ŽILVYTIS ŠAKNYS (etnologija), IRENA ŠUTINIENĖ (sociologija),
doc. dr. GINTAUTAS ZABIELA (archeologija, komisijos pirmininkas)
Rengėjas ir leidėjas
VšĮ „Versmės“ leidykla (leidyklos vadovas PETRAS JONUŠAS)
Pagrindiniai finansuotojai ir rėmėjai
UAB „Intersurgical“, Švenčionių rajono savivaldybė, UAB „Magnolija“, UAB „Pabradės kartonas“
Viršelyje
Pabradė. 2007 m. Vlado Šarėjaus nuotr.
Viršelio galinėje pusėje
Pabradiškiai Baltijos kelyje. 1989 m. rugpjūčio 23 d.
Knyga išleista 2017
Už knygoje spausdinamų straipsnių turinį ir visą juose pateiktą informaciją atsako straipsnių autoriai.
„Versmės“ leidykla, „Lietuvos valsčių“ serijos sumanytoja ir leidėja, siekia per XIX a. viduryje susiformavusių valsčių, kurie iki jų panaikinimo 1950 m. buvo mažiausi ir palyginti stabilūs šalies administraciniai-teritoriniai vienetai, istoriją parašyti ir išleisti Didžiąją šimtatomę Lietuvos istoriją.
„Lietuvos valsčių“ serija – tai daugiatomis vienodos struktūros leidinys apie Lietuvos miestus ir miestelius, kaimus ir vienkiemius, apie jų ir jų apylinkių kraštovaizdžio raidą bei istoriją nuo seniausių priešistorinių laikų iki mūsų dienų, kovas už Nepriklausomybę, apie tradicinę kultūrą, verslus, kalendorinius ir šeimos papročius, papročių teisę, liaudies išmintį, bažnyčias, įžymius žmones, tarmių ir vietos šnektų ypatumus, tautosaką, tautines mažumas, jų papročius ir kt.
1994 m. pradėta rengti „Lietuvos valsčių“ serija buvo įrašyta į Lietuvos tūkstantmečio programą, kuriai 1999 m. gruodžio 2 d. pritarė Lietuvos vardo tūkstantmečio valstybinė komisija, o 1998 m. pasirodžiusi pirmoji „Lietuvos valsčių“ serijos monografija „Žagarė“ kartu yra ir pirmoji knyga Lietuvoje, išleista su oficialiu Lietuvos tūkstantmečio sukakties minėjimo jubiliejiniu ženklu.
2010 m. birželio 4 d. Lietuvos tūkstantmečio knygų kelio per Lietuvą renginio dalyvių vardu „Versmės“ leidyklos vadovas Petras Jonušas ir Švenčionių rajono savivaldybės administracijos Pabradºs seniūnė Marija Sadovskaja pasirašė Ketinimų parengti ir išleisti savo krašto knygą sutartį. Sutartyje įsipareigojama iki 2018 metų Vasario 16-osios – Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio – parengti ir išleisti šimtatomės „Lietuvos valsčių“ monografijų serijos knygą „Pabradė“ – rašytinį Pabradės krašto žmonių, istorijos ir kultūros Lietuvos tūkstantmečio ir Nepriklausomybės paminklą.
2012 m. liepos 23–29 d. buvusio Pabradės valsčiaus teritorijoje vyko pirmoji „Versmės“ leidyklos surengta knygos autorių lokalinių tyrimų ekspedicija. Apie numatomą vykdyti ekspediciją maloniai sutiko informuoti parapijiečius Pabradės Švč. Mergelės Marijos, Šeimų karalienės, klebonas kun. Jan Černiavski, kviesdamas suteikti vertingos informacijos, ragindamas be baimės priimti ekspedicijos dalyvius. Rajono laikraštyje „Švenčionių kraštas“ (2012 m. liepos 21 d., Nr. 55 (1199) išspausdinta informacija apie „Versmės“ leidyklos rengiamą ir leidžiamą „Lietuvos valsčių“ seriją ir įvyksiančią ekspediciją Pabradės krašte, parengtas buvusio valsčiaus žemėlapis, išspausdinta 200 lankstinukų apie Pabradės kraštą.
Ekspedicijos dalyviai (studentai, mokytojai, mokslo darbuotojai) domėjosi bažnyčių istorija, fiksavo seniausių Pabradės ir Magūnų seniūnijų gyventojų praeities prisiminimus, fotomenininkas Klaudijus Driskius įamžino buvusio Pabradės valsčiaus gamtos ir kultūros paminklus, žmones. Ekspedicijos dalyviai įsitikino, kad Pabradės, Prienų, Magūnų apylinkių vietovės labai margos gyventojų tautine sudėtimi, kultūra, vartojamų kalbų įvairove. Nemaža gyventojų dalis yra atvykę iš Baltarusijos. Tai kraštas, kuris iki šiol tebejaučia istorinių virsmų pasekmes.
Šioje „Pabradės“ monografijos įžanginėje knygoje, temų įvairove ir straipsnių kiekiu pasiekusioje tik maždaug trečdalį įprastos standartinės „Lietuvos valsčių“ monografijos apimties, sudėti straipsniai, atspindintys kalbų vystymosi tendencijas, prieštaringai vertinamų istorinių asmenybių gyvenimą ir įtaką šio krašto vystymuisi, Atgimimo laikmetį, Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio veiklą Pabradėje ir kt.
Pabradės „Domus“ bendruomenės surinkta faktinė istorinė medžiaga (www.pabradedomus.lt) liudija, kad XV antrojoje pusėje pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose minimas Pabradės pavadinimas, prie dviejų upių santakos įsikūręs iš molio plūktas užvažiuojamasis kiemas prie pašto kelio. Keleiviams tekdavo šioje vietoje keltis per upę brasta. Pavadinimo kilmė yra siejama su žodžiu brasta arba slavišku po brodu. Šiame kieme ilsėjosi keleiviai, vežėjai bei prekeiviai, kurie keldavosi į Kauną, Varšuvą ar į kitus Europos miestus. Remiantis lenkų literatūros šaltiniais, manoma, kad pirmas šių namų šeimininkas buvo Voicechas Nosilovskis. Po jo šios žemės ir užvažiuojamasis kiemas atiteko sūnums Andžėjui ir Ježiui Nosilovskiams. 1528 m. birželio 17 d. savo žemes Nosilovskiai pardavė Vilniaus pilininkui Jurgiui Radvilai (Barboros Radvilaitės tėvui). Po Jurgio Radvilos mirties Påbradę valdė jo sūnus Mykolas Radvila Rudasis. 1571 m. LDK valdovas ir Lenkijos karalius Žygimantas Augustas suteikė Pabradės miestui privilegiją, skiriamą trečio lygio miestams, kuriuose svarbus vaidmuo tekdavo žemdirbystei. 1722 m. balandžio 15 d. Tyzenhauzai prie Vilniaus vieškelio pasistatydino užvažiuojamuosius namus su pašto arklių pakaitos stotimi ir užvažiuojamuoju kiemu.
Tebūna ši knyga Pabradės krašto pažinimo vadovėlis, padėsiantis suvokti šio krašto istoriją. Tebūna ji ir paskata ateičiai kraštiečiams gilintis, atrasti, fiksuoti Pabradės ir jos apylinkių istoriją, kraštovaizdžio raidą, tradicinę kultūrą, senolių išmintį ir patirtį, tautų bendrystę bei skirtumus ir kt.
Mieli autoriai, gerbiami rėmėjai, Jūs pastatėte Pabradei rašto paminklą. Šioje knygoje Jūs įamžinote savo giminių, kitų šiam kraštui nusipelniusių žmonių vardus ir pavardes, jų atvaizdus nuotraukose. Visa tai išliks ilgam ne tik Pabradės, bet ir mūsų tautos istorijoje.
Tikiu, kad perskaičius šią įžanginę „Pabradės“ monografijos knygą, atsiras darbų tęsėjų, kurie neilgai trukus pradėtą svarbų darbą išplėtos iki išsamaus turinio ir „Lietuvos valsčių“ serijos monografijoms būdingos tūkstantį puslapių perkopiančios apimties.
Kęstutis Marcinkevičius
6 |
|
Turinys anglų kalba |
7 |
|
Pratarmė |
9 |
* |
Laurynas Kurila, Vida Kliaugaitė. Baliulių pilkapyno tyrinėjimai |
36 |
|
Valdas Striužas. Laisvės kova Pabradės valsčiuje 1941 metais, pasipriešinimo faktai 1943–1953 metais. 1943–1953 metų Pabradės krašto istorijos ir kultūros paveldas |
59 |
|
Vaclovas Jasudas. Pabradės miesto bendruomenė „Domus“ |
79 |
|
Laima Markauskienė. Pabradės „Ryto“ gimnazija – praeitis ir dabartis |
92 |
|
Gražina Dargytė. Pabradės miesto biblioteka |
184 |
|
Kęstutis Marcinkevičius. Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio Pabradės grupės veikla |
293 |
|
Kęstutis Marcinkevičius. Pabradės savivalda |
358 |
* |
Joana Gruodytė. Pabradės tiltų užrašai: sociolingvistinis aspektas |
367 |
|
Esmiralda Verikienė. Lenkų kalbos vartosenos raida Pabradėje (XX amžiaus pradžia–1989) |
375 |
|
Bronius Lazaraitis. Maršalo Pilsudskio brolis Bronislovas Pilsudskis – taurus žmogus ir žinomas mokslininkas (1866–1918) |
380 |
|
Bronius Lazaraitis. Maršalas iš Zalavo (1867–1935) |
446 |
|
Kęstutis Marcinkevičius. Autobiografija, o gal prisiminimai |
450 |
|
Straipsnių, įvertintų monografijų serijos „Lietuvos valsčiai“ Lietuvos lokalinių tyrimų mokslo darbų komisijos, santraukos (anglų k.) |
451 |
|
Straipsnių autoriai |
452 |
|
Santrumpos ir sutrumpinimai |
455 |
|
Kęstutis Marcinkevičius. Leidinio finansuotojai ir rėmėjai |
456 |
|
Buvusių Lietuvos valsčių žemėlapis. Sudarė UAB „Žemėlapių artelė“ kartografė Aira Dubikaltienė |
458 |
|
Buvusių Lietuvos valsčių abėcėlinis sąrašas |
460 |
|
Buvusių Lietuvos valsčių teritorinis sąrašas |
462 |
|
Apie seriją „Lietuvos valsčiai“ |
466 |
|
Rengiamų bei išleistų „Lietuvos valsčių“ serijos monografijų žemėlapis. Sudarė UAB „Žemėlapių artelė“ kartografė Aira Dubikaltienė |
468 |
|
Apie seriją „Lietuvos valsčiai“ (anglų k.) |
470 |
|
Asmenvardžių rodyklė. Sudarė Jūratė Baradinskienė, Kęstutis Marcinkevičius |
* Žvaigždute
turinyje žymimi straipsniai, įvertinti
monografijų serijos Lietuvos valsčiai Lietuvos lokalinių
tyrimų mokslo darbų komisijos.
7 |
|
Introduction |
9 |
* |
Laurynas Kurila, Vida Kliaugaitė. Investigations of Baliuliai barrows |
36 |
|
Valdas Striužas. Freedom fights in the area of Pabradė in 1941 the facts of resistance during the period of 1943– 1953 the historical and cultural heritage in Pabradė area in 1943–1953 |
59 |
|
Vaclovas Jasudas. The Domus Community in the town of Pabradė |
79 |
|
Laima Markauskienė. The Rytas Gymnasium in Pabradė–its past and present |
92 |
|
Gražina Dargytė. The Pabradė town library |
184 |
|
Kęstutis Marcinkevičius. The activities of the Pabradė branch of the Reform Movement of Lithuania |
293 |
|
Kęstutis Marcinkevičius. The Pabradė Self-government |
358 |
* |
Joana Gruodytė. Writings on the bridges of Pabradė: a sociolinguistic aspect |
367 |
|
Esmiralda Verikienė. Evolution of Polish language usage in Pabradė (form the beginning of the 20th c. to 1989) |
375 |
|
Bronius Lazaraitis. Marshal Piłsudski’s brother Bronisław Piłsudski–a noble man and famous scholar (1866–1918) |
380 |
|
Bronius Lazaraitis. A marshal from Zalavas (1867–1935) |
446 |
|
Kęstutis Marcinkevičius. Autobiography or maybe reminiscences |
450 |
|
Summaries of the papers approved by the ‘Lietuvos valsčiai’ Monograph Series Lithuanian Local Researches Commission for Scientific Works |
451 |
|
About the authors |
452 |
|
Abbreviations |
455 |
|
Kęstutis Marcinkevičius. The Funders and sponsors of the book |
456 |
|
The map of former Lithuanian rural districts called Valsčiai. Compiled by UAB Žemėlapių Artelė cartographer Aira Dubikaltienė |
458 |
|
The alphabetic list of former Lithuanian Valsčiai |
460 |
|
The territorial list of former Lithuanian Valsčiai |
462 |
|
About the ‘Lietuvos Valsčiai’ series |
466 |
|
The map of ‘Lietuvos Valsčiai’ series monographs to be published and those already published. Compiled by UAB Žemėlapių Artelė cartographer Aira Dubikaltienė |
468 |
|
About the ‘Lietuvos Valsčiai’ series (in English) |
470 |
|
The index of personal names. Compiled by Jūratė Baradinskienė and Kęstutis Marcinkevičius |
* An asterisk in the contents
marks the articles approved by the Lietuvos valsčiai Series
Scientific Works Commission.
Kas į knygą nesudėta...
Išleidus knygą skaitytojų ir kraštiečių
domėjimasis savo gimtine ne tik kad nesumažėja, priešingai jis ima augti, didėti ir skleistis.
O to pasekmėje ima aiškėti neaprašyti dalykai, kurie dėl vienokių ar kitokių priežasčių į knygą nepateko.
Bet juk niekada ne vėlu pasitaisyti, papildyti praleistas ar neišbaigtas temas. Todėl maloniai kviečiame toliau tobulinti
šią monografiją, rašyti mums
leidykla@versme.lt,
atkreipti dėmesį, ką praleidome, pasiūlyti, ką dar galėtumėme mes, o
geriausiai Jūs pats (pati) parašyti šiai knygai.
Atliktas darbas nenueis veltui. Naujus rašinius, papildančius jau išleistą knygą, pirmiausia nedelsdami skelbsime leidyklos svetainės skirsnyje Kas į knygą nesudėta juos greitai susirasti ir perskaityti galės visi besidominantys. Šiuos straipsnelius kaip lygiateises monografijos sudedamąsias dalis vėliau skelbsime elektroninėje monografijos versijoje kartu su visa knyga.
Tegu knygos nenustoja augti, gražėti ir tobulėti! Tą mums leidžia šiuolaikinės technologijos ateities skaitytojai, mūsų papildytas knygas skaitysiantys vis labiau populiarėjančiomis elektroninėmis skaityklėmis, neatskirs, kurie straipsniai buvo popierinėje knygoje, o kurie įterpti tik į virtualųjį maketą. Jie tik galės skaityti gerą,
išsamią knygą...
▲2017
09 12
|