lankymasis šioje svetainėje


Pristatymai

PRAHOJE IR BRNO PASIRAŠYTI IŠKILMINGI

„VALSČIŲ SERIJOS“ LEIDINIŲ PERDAVIMO-PRIĖMIMO AKTAI

Šiais metais minimas Čekijos diplomatinių santykių su Lietuva atkūrimo dvidešimtmetis. „Versmės“ leidyklos vadovas Petras Jonušas ir gausus „Lietuvos valsčių“ šimtatomės serijos sudarytojų, redaktorių ir autorių kolektyvas, puoselėdami viltis, kad rengiamos knygos yra skirtos ne tik Lietuvos skaitytojams, bet ir kitų šalių mokslo visuomenei, išeiviams iš Lietuvos bei studijuojantiems baltistiką, nusprendė padovanoti jas kitų šalių universitetams.

Leidykla aptarė su Lietuvos ambasada Prahoje galimybę padovanoti knygų seriją (įsipareigodama ją papildyti) Prahos Karolio ir Brno Masaryko universitetų baltistikos centrams. Po konsultacijų su šių centrų mokslininkais, sulaukus jų pritarimo, didesnė dalis rengiamos serijos knygų siuntos su Lietuvos užsienio ministerijos pagalba buvo perduota jau lapkričio pradžioje. Svarstant knygų įteikimo ceremonijas, Lietuvos ambasadai kilo mintis pasikviesti folkloro ansamblį „Visi“, kuris 2010 m. atšventė savo kūrybinės veiklos 30-metį. Juolab kad didelė dalis narių dalyvauja rengiant, redaguojant muzikinius, tautosakos straipsnius „Valsčių serijos“ leidiniuose.

Kad baltas „Mercedes“ autobusiukas gruodžio 6-osios rytą pajudėjo iš Vilniaus Čekijos link, esame dėkingi Lietuvos ambasadai Prahoje, ambasadoriui Aurimui Taurantui, sekretorei Astai Chaladauskienei, sekretorei Petrai Butzkei, visiems ambasados darbuotojams, Brno miesto magistratui, šio miesto Masaryko ir Prahos Karolio universitetų baltistikos centrų vadovams ir dėstytojams, lietuvių bendruomenėms.

Kelią per kaimyninę Lenkiją ir dalį Čekijos įveikėme per 16 valandų. Vakare apsistojome Brno Masaryko universiteto viešbutyje (Vinarska 5).

Gruodžio 7 d. 9 val. sulaukėme Brno Masaryko universiteto Baltistikos centro dėstytojo dr. Vaido Šeferio. Jis suorganizavo ekskursiją po Brno miesto centrinę dalį. Gruodžio 7 dieną įvyko folkloro ansamblio „Visi“ koncertas Brno miesto aikštėje, pritaikytoje kalėdinei mugei ir koncertams (Namesti svobody). Ansamblis sulaukė šilto Brno lietuvių, Baltistikos centro, Lietuvos ambasados darbuotojų ir vietinių čekų palaikymo.

Besigrožėdami išpuošto miesto gatvelėmis, vidiniais kiemeliais, skverais nukakome prie Brno Masaryko universiteto Filosofijos fakulteto bibliotekos (Arne Novaka 1). Joje įvyko Lietuvos ir Čekijos diplomatinių santykių atkūrimo 20-mečiui skirtas parodos atidarymas, „Versmės“ leidyklos „Lietuvos valsčių“ serijos knygų įteikimas. Renginio vedėjas dr. Vaidas Šeferis pasilabino su susirinkusiaisiais. Renginys prasidėjo nuotaikinga folkloro ansamblio „Visi“ daina. Sveikinimo žodį tarė Lietuvos Respublikos ambasadorius p. Aurimas Taurantas ir Masaryko universiteto Filosofijos fakulteto prodekanas ryšiams su užsieniu dr. Janas Pavlikas.

Masaryko universiteto Filosofijos fakulteto Kalbotyros ir baltistikos instituto direktorius dr. Ondrejus Šefčikas pasidžiaugė, kad studijuojantieji lietuvių kalbą galės susipažinti su autentiška kalbine ir istorine medžiaga. Jis padėkojo „Versmės“ leidyklos vadovui Petrui Jonušui už šią knygų seriją ir galimybę gauti naujų leidinių, leidžiamų Lietuvos nepriklausomybės šimtmečio jubiliejui (1918–2018 m.). Keletą žodžių teko tarti ir šių eilučių autoriui „Lietuvos valsčių“ serijos autorių, redaktorių ir sudarytojų vardu.

Ant prie bibliotekos stovinčio stalo buvo padėti iškilmingi knygų perdavimo-priėmimo aktai, dar Vilniuje pasirašyti leidyklos vadovo Petro Jonušo. Juos pasirašė ir Masaryko universiteto Filosofijos fakulteto Kalbotyros ir baltistikos instituto direktorius dr. Ondřejus Šefčíkas bei šių knygų atvežimu ir perdavimu pasirūpinęs Lietuvos Respublikos ambasadorius Čekijoje Aurimas Taurantas.

Po oficialios knygų perdavimo ceremonijos Masaryko universiteto Filosofijos fakulteto bibliotekos direktorė Věra Jurmanova-Volemanova administracijos ir besilankančių studentų vardu padėkojo už puikių leidinių seriją.

Šia iškilminga proga universiteto atstovams ir ambasadoriui buvo įteiktos Juozo Girdvainio knygos „Dainuojanti revoliucija Vilniaus barikadose“, išleistos „Knygų kelio“ leidyklos. Priminta, kad šiais metais sukanka 20 metų nuo dramatiškų ir lemtingų sausio 13-osios įvykių.

Suskambo dar pora „Visi“ ansamblio dainų, apvainikavusių šio renginio oficialiąją dalį. Renginio vedėjui dr. Vaidui Šeferiui „Visi“ ansamblio nariai įteikė lietuviškos duonos, sūrio, ansamblio įdainuotas kompaktines plokšteles, knygas. Ambasadorius Aurimas Taurantas susirinkusiuosius pakvietė pasivaišinti lietuvišku „Džiugo“ sūriu, šakočiu, sultimis bei moraviškomis gėrybėmis.

19 val. „Visi“ ansamblio koncertas prasidėjo Brno rotušės Riterių salėje (Magistrat mesta Brno, Rytirsky sal, Dominikanske nam. 1). Koncerto globėjas Lietuvos ambasadorius p. Aurimas Taurantas susirinkusiems tarė sveikinimo žodį. Jame išsakytus muzikinius komentarus padėjo išversti mūsų bičiulis dr. Vaidas Šeferis.

Koncertą sutartinėmis pradėjo „Visi“ ansamblio moterys. Ritmiškas susipinančių garsų skambesys ir nesudėtinga choreografija daugelį klausytojų užbūrė, kitus, kurie jau buvo tai girdėję, nukėlė į prisiminimus. Po sutartinių pritardami dviem devyniastygėmis kanklėmis Evaldas ir Daiva Vyčinai atliko iš brolių Juškų rinkinio pluoštą aukštaitiškų ir žemaitiškų dainų. Koncertą vainikavo dzūkiškos kalėdinės dainos. Brno magistrato atstovai dainininkams įteikė simbolines atminimo dovanėles, padėkojo už sukurtą kalėdinę nuotaiką.

Iš Brno gruodžio 8-osios rytą pasukome link viduramžių Prahos. Čia vyko baigiamieji oficialūs, muzikiniai renginiai. Prahos Karolio universiteto Filosofijos fakulteto bibliotekoje (Nam. J. Palacha 2) buvo suplanuotas „Versmės“ knygų perdavimas. Mus pasitiko Lietuvos ambasados ir bibliotekos darbuotojai, Filosofijos fakulteto Rytų Europos studijų instituto baltistikos seminaro dėstytojai bei studentai.

Renginys prasidėjo „Visi“ ansamblio sveikinimo daina. Lietuvos Respublikos ambasadorius Aurimas Taurantas priminė susirinkusiesiems, kad šių knygų perdavimo ceremonija, kaip ir vakare vyksiantis koncertas, yra renginių Lietuvos ir Čekijos Respublikų diplomatinių santykių atkūrimo 20-mečiui paminėti užbaigtuvės. Filosofijos fakulteto Rytų Europos studijų instituto baltistikos seminaro vadovas dr. Pavelas Štollas pasidžiaugė tokia vertinga knygų serija, padėkojo už apsilankymą universitete. Teko trumpai papasakoti apie „Lietuvos valsčių“ serijos rengimo principą, atskirų rengiamų knygų bendrą struktūrą ir išskirtinumus.

Prahos Karolio universiteto bibliotekoje ant stalo buvo padėti iškilmingi knygų perdavimo-priėmimo aktai, lentynose puikavosi dalis dovanotų knygų. Aktus pasirašė Prahos Karolio universiteto Filosofijos fakulteto Rytų Europos studijų instituto baltistikos seminaro vadovas dr. Pavelas Štollas bei Lietuvos Respublikos ambasadorius Čekijoje Aurimas Taurantas. Paspaudę vienas kitam ranką pasikeitė dovanojimo aktais, nusifotografavo atminimui.

Po bibliotekos skliautais dar kartą nuaidėjo „Visi“ ansamblio atliekama daina, buvo sugiedota Vidūno giesmė. Bibliotekos vadovė Livia Vrzalova padėkojo ansambliui už muzikinę dovaną, „Versmės“ leidyklai – už vertingą knygų seriją, Jo Ekscelencijai ambasadoriui Aurimui Taurantui, dr. Gedai Montvilaitei-Sabaitienei – už organizacinius rūpesčius. Atminimui bibliotekos vadovei, baltistikos seminaro vadovui dr. Pavelui Štollui, prof. Iljai Lemeškinui buvo įteiktos Petro Jonušo dovanotos Juozo Girdvainio knygos „Dainuojanti revoliucija Vilniaus barikadose“.

Visi ansambliečiai ir baltistikos dėstytojai, lydimi prof. Iljos Lemeškino, apsilankė atnaujintose Baltistikos centro dėstytojų patalpose, kur gausu lietuviškos bei latviškos metodinės literatūros ir šaltinių. Buvome maloniai nustebinti, iš prof. Iljos Lemeškino rankų galėję pasidžiaugti į čekų kalbą išverstu originaliu Liudviko Rėzos lietuviškų dainų rinkinėliu, išleistu Prahoje 1827 m. Buvo užsiminta, kad ir daugiau lituanistikos veikalų galima rasti Prahos nacionalinėje bibliotekoje. Pasigrožėję apšviestais centrinės Prahos, viduramžių epochos miestelėnų pastatais, nuvykome į husitų bažnyčią (Farska 3), kur 19 val. turėjo prasidėti „Visi“ ansamblio šventinis koncertas.

Maloniai mus priėmė ir globojo šios bažnyčios klebonas Janas Došekas. Į šventinį ansamblio „Visi“ koncertą atvyko Čekijos lietuvių bendruomenės narių, jau keletą metų gyvenančių Prahoje, studentų, diplomatinio korpuso atstovų, žurnalistų ir kitų Lietuvos bičiulių bei su lietuvišku folkloru panorėjusių susipažinti Čekijos gyventojų.

Šventės iškilmingumą pabrėžė šalia altoriaus stovinčios Lietuvos ir Čekijos valstybių vėliavos. Koncertą, kaip ir skambėjusį Brno magistrato Riterių salėje, sudarė kelios dalys: merginos atliko sutartines, brolių Juškų dainas, pritariant kanklėmis, dainavo Evaldas ir Daiva Vyčinai, skambėjo skardžios žemaitiškos ir šiltos dzūkiškos kalėdinės dainos. Koncerto pabaigoje prof. dr. Daiva Vyčinienė savo ir ansamblio vardu šios bažnyčios klebonui Janui Došekui įteikė lietuviškos juodos duonos, kompaktinių plokštelių rinkinį. Kunigas nuoširdžiai padėkojo už puikų koncertą, priėmęs duoną pasidžiaugė, kad tai didelė palaima ir kūnui, ir sielai. Taip pat nuo „Valsčių“ serijos bendraautorių jam buvo įteikta Juozo Girdvainio knyga „Dainuojanti revoliucija Vilniaus barikadose“ užsimenant, kad Lietuvos žmonės už nepriklausomybę kovojo ir dainomis. Jos buvo įteiktos ir labiausiai prie koncertinės bei knygų serijų įteikimo misijos organizavimo prisidėjusioms Lietuvos ambasados pirmajai sekretorei p. Astai Chaladauskienei ir sekretorei p. Petrai Butzkei. Padėkojus lietuvių bendruomenės atstovei, Baltistikos centro dėstytojai dr. Gedai Montvilaitei-Sabaitienei už šiltą priėmimą Prahoje jai buvo įteiktas lietuviškų lauktuvių rinkinys. Po koncerto ragaudami lietuvišką šakotį, sūrį ir čekišką vyną lietuvių bendruomenės nariai ir čekai dalinosi įspūdžiais.

Visi skirstėmės pakylėti, linkėdami sveikatos, stiprybės ir visa ko geriausio esantiems toli nuo Lietuvos. Bičiulius čekus kvietėme apsilankyti Lietuvoje. Mes, visiukai, kaip liaudyje mus vadina, džiaugiamės galėję atstovauti Lietuvai svetingoje Čekijos žemėje, pasidalinti skambiomis ir melodingomis dainomis bei pristatyti šimtatomės serijos „Lietuvos valsčiai“ knygas. Turime vilties, kad kai kurie dainų akordai įsiminė mūsų bičiuliams ir tautiečiams, o jei ką nors ir užmiršo, gali rasti Brno ir Prahoje paliktose knygose.

Virginijus Jocys

2011 12 30

 

 

 

Atgal Viršun

 

 
© „Versmės“ leidykla