|
30-oji
Lietuvos
valsčių serijos monografija:
81 autorius, 107 straipsniai,
1388 puslapiai, 400 egzempliorių. 2016
m.
Elektroniniu formatu monografija išleista 2017 m. gegužės 9 d.
ISBN 978-609-8148-38-1
Knyga skiriama
LIETUVOS TŪKSTANTMEČIUI 10092009
LIETUVOS VALSTYBĖS KARALIAUS MINDAUGO KARŪNAVIMO 750 METŲ JUBILIEJUI 12532003
LIETUVOS VALSTYBĖS ATKŪRIMO ŠIMTMEČIUI 19182018
ŠEDUVOS 640-OSIOMS METINĖMS 13782018
MAGDEBURGO TEISIŲ ŠEDUVAI SUTEIKIMO 360 METŲ SUKAKČIAI 1654–2014
ŠEDUVA –30-oji „Lietuvos valsčių“ serijos monografija. Knyga skiriama Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui (1918–2018), Šeduvos 640-osioms metinėms (1378– 2018), Magdeburgo teisių suteikimo Šeduvai 360 metų sukakčiai (1654–2014), kitoms Lietuvai ir Šeduvai svarbioms istorijos sukaktims.
Ši monografija – tai rašto paminklas Šeduvos miestui, visoms keturiolikai galutinai susiformavusių valsčiaus seniūnijų, patenkančių į Panevėžio apskritį. Knygoje aprašoma
buvusio valsčiaus ribomis apibrėžtos vietovės gamtinė ir geografinė erdvė, tolimesnė praeitis ir artimesni laikai, to krašto, priklausančio dabartiniam Radviliškio rajonui, kalba,
etnografija, tautosaka, primenami čia gimę, augę ar dirbę bei dirbantys Tėvynei nusipelnę kraštiečiai. Straipsnių autoriai– žinomi kultūros, mokslo ir meno darbuotojai, įvairių specialybių atstovai, kraštotyrininkai, kurių didelė dalis – šeduviai. Straipsniams panaudota gausi mokslo literatūra, archyvų duomenys, memuarų ir faktinė medžiaga, leidinys iliustruotas archyvinėmis nuotraukomis.
Vyriausiasis redaktorius sudarytojas
JONAS LINKEVIČIUS
Atsakingoji redaktorė
ŽIVILĖ DRISKIUVIENĖ
Redaktoriai
PETRAS JONUŠAS, POVILAS KRIKŠČIŪNAS, DANGUOLĖ MIKULĖNIENĖ, KAZYS MISIUS, DAIVA VYČINIENĖ, AUŠRA ŽIČKIENĖ
Kalbos redaktoriai
TERESĖ GUŽAUSKIENĖ, ALBINAS MASAITIS
Anglų kalbos redaktorius, vertėjas
ALOYZAS PRANAS KNABIKAS
Korektoriai
RASA KAŠĖTIENĖ
Viršelio dailininkė
ONA LIUGAILIENË
Principinio maketo dailininkas
ALVYDAS LADYGA
Kartografė
AIRA DUBIKALTIENĖ (UAB „Žemėlapių artelė“)
Maketuotoja
VIOLETA BARKAUSKAITĖ
Monografijų serijos Lietuvos valsčiai Lietuvos lokalinių
tyrimų mokslo darbų komisija
Prof. habil. dr. ROMUALDAS APANAVIČIUS (etnologija), prof. habil. dr. VALENTINAS BALTRŪNAS (geologija), LMA tikroji narė prof. habil. dr. GRASILDA BLAŽIENĖ (kalbotyra), dr. DANUTĖ BLAŽYTĖ-BAUŽIENĖ (XX a. istorija), dr. ARŪNAS BUBNYS (XX a. istorija), doc. dr. RASA BUTVILAITĖ (menotyra), LMA tikrasis narys prof. habil. dr. ALGIRDAS GAIŽUTIS (kultūrologija), doc. dr. VIRGINIJUS GERULAITIS (geografija), VIDA GIRININKIENĖ (XIX a. istorija), LMA narys emeritas prof. habil. dr. ROMUALDAS GRIGAS (sociologija), doc. dr. ALGIRDAS JAKUBČIONIS (XX a. istorija), doc. dr. ARTŪRAS JUDŽENTIS (kalbotyra), doc. dr. ROBERTAS JURGAITIS (istorija), dr. ZITA MEDIŠAUSKIENĖ (XIX a. istorija), LKMA akademikė prof. habil. dr. IRENA REGINA MERKIENĖ (etnologija), dr. JURGA MOTIEJŪNAITĖ (botanika), prof. habil. dr. STASYS SKRODENIS (tautosaka), dr. DARIUS STONČIUS (biologija), dr. ŽILVYTIS ŠAKNYS (etnologija), IRENA ŠUTINIENĖ (sociologija), LKMA akademikas, doc. dr. GINTAUTAS ZABIELA (archeologija)
Rengėjas ir leidėjas
VšĮ „Versmės“ leidykla (leidyklos vadovas PETRAS JONUŠAS)
Viršelio aplankale ir priešlapiuose
Šeduva. 2014 m. Jono Kliučiaus nuotr.
Knyga išleista 2016
Už knygoje spausdinamų straipsnių turinį ir visą juose pateiktą informaciją atsako straipsnių autoriai.
Rėmėjai
|
Suma, Eur
|
Istorinės atminties fondas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarijos |
10 000,00 |
Radviliškio r. savivaldybės administracija (merai Antanas Čepononis, Darius Brazys, administracijos direktorė Jolanta Margaitienė; 30 000,00 Lt) |
8 688,60 |
UAB „Magnolija“ (direktorius J. Dubickas) |
5 792,40 |
Pranas Kūris (5 000,00 Lt) |
1 448,10 |
Petras Jonušas (5 000,00 Lt) |
1 448,10 |
UAB RB BALTIC (Inga Minaldienė) |
1 000,00 |
Marija Kokštienė (2015 03
25) |
300,00 |
Šeduvos žydų memorialinis fondas (steigėjas Sergejus Kanovičius,
direktorius Jonas Heraklis Dovydaitis) |
300,00 |
Lietuvos prekių mokslo draugija (prezidentas Juozas Ruževičius; 1 000,00 Lt) |
289,62 |
Petras Janušauskas |
200,00 |
Juozas Butkevičius (500,00 Lt) |
144,81 |
Stasys Janušauskas |
100,00 |
Viso: |
29 711,23 |
„Lietuvos valsčių“ monografijų serija „Versmės“ leidykloje štai jau 22 metus stumiasi į priekį, laikydamasi šiam žanrui keliamų turinio ir moksliškumo reikalavimų. Ta linkme buvo kreipiama ir mūsų – jau 30-oji šioje serijoje – knyga, skirta Šeduvos valsčiui, turinčiam kaip reta šviesią ir turtingą praeitį, pačiais sunkiausiais metais tvirtai puoselėjusiam lietuvybę, išleidusiam į gyvenimą kartų kartas įžymių kultūros, meno, ekonominio krašto kėlimo darbštuolių. O jo istorija iki šiol dar tik kukliai atspindėta negausiuose ir daugiausia epizodiniuose rašiniuose. Todėl jautėme pareigą ir siekėme bent iš dalies užpildyti tą spragą, kiek leidžia mūsų jėgos padaryti tai kuo išsamiau ir raštingiau.
Šioje pradinėje, paaiškinamojoje mūsų veikalo dalyje pirmiausia norime pabrėžti, kad mūsų visų pirma knyga skirta Šeduvos valsčiaus kaip teritorinio vieneto, buvusio Panevėžio apskrities sudėtyje, istorijai, apimant įvairias jos sritis, nepraleidžiant nė vienos jau galutiniai susiformavusio to valsčiaus seniūnijos, administracinio valsčiaus vieneto. O buvo taip. 1918 m. atkūrus nepriklausomybę, Lietuvoje kuriantis savivaldai, aiškesnės valsčių ribos nubrėžtos 1923 m., bet vėliau jos buvo koreguojamos, vieni Šeduvos valsčiaus kaimai priskirti kaimyniniams valsčiams, keli kiti priešingai – perėjo Šeduvos valsčiui, taip pat keitėsi ir seniūnijų skaičius bei sudėtis. Laikytina, kad galutiniai valsčiaus susiformavimo metai – 1934-ieji. Monografijoje ir remiamės tų metų situacija, nesisavindami kitiems valsčiams priklausančių žemių ir iš jų kilusių bei juose gyvenusių žmonių. Pagrindinis mūsų uždavinys – atskleisti buvusio valsčiaus ribomis apibrėžtos vietovės gamtinę ir geografinę erdvę, tolimesnę praeitį ir artimesnius laikus. Kad kuo išsamiau ir patraukliau šį siekį įgyvendintume, pasitelkėme gausų straipsnių autorių būrį, istorinę dokumentiką, pačių šeduvių išgyvenimus, prisiminimus, mokslinei ir populiariajai literatūrai paslankų pasakojimą.
Savo turiniu ši knyga artima enciklopedinio pobūdžio kolektyvinei lokalinei monografijai; ją sudaro trys tarpusavyje glaudžiai susijusios dalys. Pirmosios straipsniuose apimti visam valsčiui esminiai klausimai, išdėstyti laikantis atskirų temų eiliškumo ir chronologijos. Antrosios dalies objektas – Šeduvos miestas, jo istorija, žymiausių iš miesto kilusių ar jame dirbusių įvairių sričių veikėjų asmenybių biografinės apybraižos. Trečioje – keturiolika seniūnijų, turėtų 1934 m., pristatomų abėcėlės tvarka. Prie atitinkamų apžvalginių straipsnių šliejamos iš tų seniūnijų kilusių žinomų asmenų biografinės apybraižos, jų autoriai – daugiausia mokytojai, kraštotyrininkai ar šiaip raštingi žemiečiai. Seniūnijų straipsniai, sudarytojo supratimu, atsakingai tobulinant pirmuosius jų variantus, pasitelkiant gerai savo gimtines pažįstančių senolių pasakojimus, panaudojant archyvinių nuotraukų, neblogai atspindi valsčiaus gyvenimą XX amžiuje. Kaip būdinga enciklopedinio pobūdžio veikalui, antroje ir trečioje jo dalyse dedami biografinių sąvadų straipsniai. Monografijoje remiamasi ir ankstesnių mokslinių-enciklopedinių tyrimų rezultatais, pateikiama ir naujų žinių. Tokia veikalo sudėtis (kompozicija).
Mintis išleisti monografiją apie šį valsčių kilo per 2009 m. Antanines, Šeduvoje pristačius „Lietuvos valsčių“ serijos „Baisogalos“ monografiją. Tąsyk Šeduvos seniūnas Kostas Dočkus sukirto delnais su leidyklos vadovu Petru Jonušu, įsipareigodami nedelsiant imtis parengiamųjų darbų. Susitarimas tenkino abi puses: leidyklos vadovą masino Lietuvos tūkstantmečio metais sustiprėjęs patriotinis užmojis respublikos nepriklausomybės šimtmečiui išleisti šimtą serijos knygų, ambicingas seniūnas nenorėjo atsilikti nuo kaimyninių valsčių, jau turinčių ar rengiančių šios serijos knygas.
Leidėjas bei monografijos rengėjas kartu neatidėliodamas ėmėsi monografijos „Šeduva“ sudarytojo paieškų. Stengiausi jam padėti, bet rasti tam darbui kompetentingą sudarytoją nesisekė; laikas bėgo, entuziasto neatsirado, o reikėjo pradėti darbą. Leidyklos vadovas gal po mėnesio parašė sutartį ir neatstodamas ragino mane ją pasirašyti: girdi, esi išleidęs knygų apie Šeduvos gimnaziją, turi daug pažįstamų iš to krašto, pakankamai patirties ir kvalifikacijų, masino vis didindamas honorarą. Po pusmečio kalbų ir vilionių, būdamas neabejingas Šeduvai, kuri, kaip man atrodė, verta tokio leidinio, pasirašiau tą sutartį, suprasdamas, kokią naštą užsikroviau ant savo su amžiumi pasilpusių pečių. Iš patirties žinojau, kad turėsiu bėdų ne tik su straipsnių autoriais, bet teks rūpintis ir lėšomis leidybai.
Monografijai parengti ir išleisti komitetas
(iš kairės): K. Dočkus, J. Linkevičius,
E. Brajinskienė, K. Augulis, E. Prascevičius. R. Petriko nuotrauka
Iniciatyvą išleisti monografiją parėmė Radviliškio rajono savivaldybės bei Šeduvos seniūnijos vadovai. Nedelsiant savivaldybės mero Antano Čepononio potvarkiu monografijai parengti ir išleisti buvo sudarytas penkių asmenų komitetas (pirmininkas – vicemeras K. Augulis). Rajono savivaldybė paskyrė finansinę paramą leidybai ir sutartinį įsipareigojimą atliko laiku. Komiteto parama sudarytojui nebuvo pakankamai iniciatyvi. Tiesa, jo pirmininkas padėjo spręsti kai kuriuos organizacinius klausimus, užtikrinant užsakovo (savivaldybės) įsipareigojimų įvykdymą, Šeduvos seniūnas padėjo sudarytojui susisiekti su seniūnijos ribose gyvenančiais straipsnių autoriais ar archyvinių nuotraukų savininkais, rėmė ekspedicijos metu. Didžiausią paramą sudarytojui suteikė komisijos narė šeduvė kraštotyrininkė Emilija Brajinskienė. Ji laiku pateikė monografijai tinkamai paruoštus informatyvius straipsnius iš etnologijos, noriai dalijosi savo sukaupta vertinga kraštotyrine medžiaga, nuotraukomis su kitais monografijos straipsnių autoriais, ekspedicijos buvusiame Šeduvos valsčiuje metu jos konsultacijomis naudojosi daugelis dalyvių. Bet vieningesnio komiteto poveikio stigo, ne visi jo nariai vykdė prisiimtus įsipareigojimus.
Į monografijos rengimą buvo įtraukta per šimtą įvairiausių specialybių autorių, vienaip ar kitaip su Šeduvos valsčiumi susijusių moksline ar visuomenine veikla. Bet ne visi sąžiningai laikėsi savo viltingų pažadų ar įsipareigojimų, ir į monografiją pateko jau „tik“ 81 autoriaus 107 straipsniai. Dėl vienokių ar kitokių priežasčių nubyrėjus nemažai daliai pretendentų, keli autoriai pasitelkti jau monografijos rengimo metu. Daugiausia keblumų sudarė tie talkininkai, kurie nesilaikė savo pažadų ar įsipareigojimų, vėlavo ne mėnesiais, o metais. Sustiprėjus leidyklos apetitui išleisti Nepriklausomybės šimtmečiui visą šimtą monografijų, buvo graibstomi jau užsirekomendavę pagrindinių temų autoriai, daugiausia mokslininkai, sukaupę patirties rašydami apie kitus valsčius, o šie, neapskaičiavę savo galimybių, įsipareigojo daugiau, negu valiojo, atsirado nesveika konkurencija. Didžiausi skolininkai liko mokslininkai, dalyvavę ekspedicijoje, sukaupę vertingos medžiagos savo planiniams darbams ir nepanaudoję jos straipsniams prestižiniame leidinyje. O tokių penki!
„Versmės“ leidykloje Vilniuje (iš kairės): Kazimieras Augulis, Petras Jonušas,
Jonas Linkevičius. 2010 m. Iš „Versmės“ leidyklos archyvo
Su monografijos autoriais supažindinama atskirame rašinyje „Straipsnių autoriai“, įdėtame knygos gale. Iš jo regime, kad autorių sąrašas gana margas ir kompetentingas išsilavinimo bei temos ir tematikos atžvilgiais. Tarp autorių – akademikas, 6 profesoriai, 21 mokslų daktaras ar docentas, 6 rašytojai, 13 mokytojų, po kelis dailininkus, žurnalistus, bibliotekininkus, kraštotyrininkus. Didelis būrys autorių – šeduviai. Visas trečias skyrius – jų darbo vaisius. Pačių geriausių žodžių nusipelno straipsnių autoriai profesoriai Mečislovas Jučas, Egidijus Jarašiūnas, Vytenis Rimkus, Jonas Gudmonas, geologas Augustinas Linčius, istorikai Jonas Sireika, Petras Juknevičius, Kazys Misius, Aurelija Malinauskaitė, menotyrininkas Romualdas Budrys, kino režisierius Aleksandras Digimas, muzikologė Laima Burkšaitienė, žurnalistai Gražina Dunauskienė ir Liubomiras Žeimantas, kraštotyrininkės Emilija Brajinskienė ir Izolina Stanulienė, mokytojos lituanistės Anelė Važgauskienė ir Regina Vaitkevičienė, kiti autoriai, laiku parašę ir įteikę vertingus straipsnius. Padėkos nusipelno ir kai kurie skyrių redaktoriai, pirmiausia K. Misius, laiku pateikęs monografijai tris vertingus straipsnius, ir tautosakininkas Povilas Krikščiūnas, parašęs įdomų straipsnį, raginęs ir kitus tautosakininkus laiku atlikti sutartinius įsipareigojimus, profesorė Danguolė Mikulėnienė, konsultavusi ir recenzavusi kalbininkų straipsnius.
Straipsniuose jų autoriai daugiausia rėmėsi Lietuvos centrinio valstybės archyvo, taip pat kitų archyvų, bibliotekų, muziejų, Šeduvos gimnazijos A. Bukausko muziejaus medžiaga.
Teigiamą reikšmę formuojant monografiją turėjo leidyklos vadovo P. Jonušo siūlymas gana ilgai – beveik 6 metus – trukusiu monografijos rengimo spaudai laikotarpiu iki monografijos išleidimo, straipsnius papildomai publikuoti kultūros ir istorijos žurnale „Radviliškio kraštas“. Žurnale, išleidžiamame kasmet po du numerius, su prierašu „Ši publikacija bus spausdinama rengiamoje monografijoje „Šeduva“ paskelbta per 10 įvairių straipsnių. Jų išankstinės publikacijos žurnale skatino ir orientavo rašančius monografijai bendradarbius, savaip informavo skaitytojus apie knygos kūrimo eigą.
|
Už viso gyvenimo nuopelnus gimtajam kraštui 2016 m. birželio 24 d. dr. Jonui Linkevičiui suteiktas Šeduvos garbės piliečio vardas |
Monografijos parengimo darbe daug pastangų ir geranoriškumo parodė „Versmės“ leidyklos darbuotojai, talkininkai. Pirmiausia už tai noriu dėkoti kvalifikuotoms specialistėms redaktorei Teresei Gužauskienei ir korektorei Rasai Kašėtienei, kokybiškai, operatyviai ir rūpestingai atlikusioms savo pareigas, velioniui redaktoriui Albinui Masaičiui, reikliai redagavusiam mokslinius straipsnius. Knygai daug reiškia geros specialistės, sukaupusios didelę patirtį maketuotojos Violetos Barkauskaitės parengtas maketas. Organizaciniam darbui daug padėjo ir prisidėjo rūpestinga atsakingoji redaktorė Živilė Driskiuvienė.
Džiaugiamės pagaliau galėdami atiduoti monografiją jos nekantriai laukusiems šeduviams. Suprantame, kad sulauksime iš skaitytojų ir pagrįstų kritiškų pastebėjimų, tik norėtume, kad jie būtų geranoriški ir supratingi. Norėtume priminti, kad kai kurie klausimai įvairiuose šaltiniuose vertinami skirtingai, todėl skaitytojams jie gali pasirodyti pateikti ne visai tiksliai, be to, neklysta tik tie, kurie nieko nedaro, o darbo procese net kompiuteris daro tokių klaidų, kurias ne visada įstengia ištaisyti redaktoriai. Rodos, mūsų pastangos, kad veikalo enciklopediškumas eitų istorinės dokumentikos linkme, neliko bevaisės. Perduodame šį, su didele meile kurtą kolektyvinį veikalą Jūsų, mielas skaitytojau, teismui, linkėdami didžiausios sėkmės ir laimės, o kartu nepristigti kantrybės ir pasiaukojimo nepriklausomybę atsikovojusioje, tačiau išlikimo iššūkių bei išbandymų ir šiandien nestokojančioje Lietuvoje!
Jonas Linkevičius
12 |
|
Turinys anglų kalba |
17 |
|
Jonas Linkevičius. Enciklopedinės monografijos link |
22 |
|
Buvusių Lietuvos valsčių žemėlapis. Sudarė UAB „Žemėlapių artelė“ kartografė Aira Dubikaltienė |
24 |
|
Edmundas Rimša. Itališkai prancūziški Šeduvos herbo motyvai |
|
|
|
|
|
GAMTA |
|
|
|
43 |
* |
Augustinas Linčius. Šeduvos krašto gamtovaizdžių geomorfologiniai, hidrografiniai ir Žemės plutos geologiniai ypatumai |
43 |
|
Gamtovaizdžių geomorfologiniai bruožai |
45 |
|
Hidrografinio tinklo sklaida |
46 |
|
Žemės plutos sandara ir jos savitumas |
53 |
|
Naudingosios iškasenos |
67 |
|
Geologinio pamato saugos, mineralinių turtų tausojimo ir pažeistų gamtovaizdžių rekultivavimo svarba |
69 |
|
Vytautas Žeimantas. Šeduvos valsčiaus miškai, jų priežiūra ir naudojimas |
87 |
|
Vaclovas Stukonis. Radvilonių botaninis draustinis |
|
|
|
|
|
ISTORIJA |
|
|
|
91 |
* |
Birutė Salatkienė. Šeduvos archeologijos paveldas ir jo tyrimai |
92 |
|
Šeduvos archeologinės vietos: statistika ir tipologija |
95 |
|
Archeologiniai žvalgymai, tyrimai ir jų sklaida |
101 |
|
Akmens amžiaus radimvietės |
102 |
|
Piliakalnis ir gyvenvietė |
107 |
|
Geležies amžiaus kapinynai |
115 |
|
Šeduvos senojo miesto vieta |
119 |
|
Dvarų sodybos ir kaimavietės |
122 |
|
Tadas Šidiškis. Šeduvos valsčiaus mitologinės vietos |
138 |
|
Gražina Dunauskienė. Knygnešystė Šeduvos krašte |
147 |
|
Buvusio Šeduvos valsčiaus ir seniūnijų žemėlapis. Sudarė UAB „Žemėlapių artelė“ kartografė Aira Dubikaltienė |
148 |
* |
Jonas Sireika. Šeduvos valsčiaus savivaldybė 1918–1940 metais |
174 |
|
Šeduvos valsčiaus represuotieji asmenys. Parengė Birutė Panumienė |
212 |
* |
Aurelija Malinauskaitė. Partizaninis judėjimas Šeduvos krašte 1944–1953 metais |
231 |
|
Vytautas Vaitiekūnas. Senelio Vytauto prisiminimai (Nuotrupos ir fragmentai iš partizano atsiminimų rankraščio) |
|
|
|
|
|
ETNINĖ KULTŪRA |
|
|
|
241 |
|
Emilija Brajinskienė. Šeduvių buities papročiai |
243 |
|
Krikštynos |
245 |
|
Piršlybos |
247 |
|
Vestuvės |
254 |
|
Jaunojo pusėje |
260 |
|
Piršlio teismas |
261 |
|
Laidotuvės |
265 |
|
Kol dar žmogus gyvas |
266 |
|
Emilija Brajinskienė. Api duono kasdieninė i švėntinė |
273 |
|
Kristina Kacevičienė. Šeduvos krašto gražiadarbiai |
273 |
|
Audėjos |
274 |
|
Akmentašys |
274 |
|
Medžio drožėjai |
278 |
|
Kalvis |
279 |
|
Mediniai lauko papuošalai |
281 |
|
Mezgėjos, nėrėjos vąšeliu, siuvinėtojos, siuvėjos |
288 |
|
Lėlių gamyba |
289 |
|
Kilimėliai, paveikslai kabliuku išnerti ant medžiagos |
289 |
|
Odiniai dirbiniai |
292 |
|
„Sodai“ iš šiaudelių |
293 |
* |
Rita Garškaitė. Šeduvos apylinkių kapinės |
|
|
|
|
|
KALBA |
|
|
|
303 |
* |
Janina Švambarytė-Valužienė. Kaip kalbama buvusiame Šeduvos valsčiuje |
303 |
|
Buvusio Šeduvos valsčiaus kalbinio ploto ribos |
308 |
|
Buvusio Šeduvos valsčiaus kalbinė medžiaga |
309 |
|
Skiriamosios (pagrindinės) buvusio Šeduvos valsčiaus šnektos ypatybės |
310 |
|
Dabartinė kalbinė buvusio Šeduvos valsčiaus situacija valsčiaus kalbiniuose punktuose |
313 |
|
Skiriamųjų šiaurinių panevėžiškių patarmės ypatybių išlaikymas buvusio Šeduvos valsčiaus kalbiniuose punktuose |
316 |
* |
Vidas Garliauskas. Šeduvos apylinkių istoriniai oikonimai |
340 |
* |
Laimutis Bilkis. Šeduvos vandenvardžiai |
341 |
|
I. Kilmė |
353 |
|
II. Daryba |
355 |
|
III. Semantika (motyvacija) |
|
|
|
|
|
TAUTOSAKA |
|
|
|
363 |
|
Šeduvių dainos. Dainas atrinko ir melodijas parengė Laima Burkšaitienė, tekstus parengė Povilas Krikščiūnas |
419 |
|
Sakytinė tautosaka: 60 tekstų nuo Šeduvos. Parengė Povilas Krikščiūnas |
420 |
|
Iš tarpukario užrašų |
436 |
|
Iš Antano Valantino užrašų |
443 |
|
Šeduvos apylinkių padavimai |
448 |
|
Mažųjų formų tautosaka: 100 tekstų ir keletas komentarų. Parengė Povilas Krikščiūnas |
|
|
|
|
|
ŠEDUVOS MIESTAS IR SENIŪNIJA |
|
|
|
455 |
|
Mečislovas Jučas. Kas valdė senąją Šeduvą? |
460 |
|
Mindaugas Briedis. Šeduvos gyventojai nuo XVI iki XXI amžiaus |
465 |
|
Mindaugas Briedis. Nepastatyti rūmai Šeduvoje XVIII amžiuje |
469 |
|
Kazys Misius. Iš Šeduvos bažnyčios ir parapijos praeities iki 1945 metų |
469 |
|
Bažnyčia LDK laikotarpiu |
477 |
|
Bažnyčia 1795–1860 metais |
480 |
|
XIX a. pirmos pusės parapijos gyvenvietės |
483 |
|
Bažnyčia 1861–1918 metais |
489 |
|
Bažnyčia ir parapija 1918–1945 metais |
491 |
|
Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčios architektūra |
494 |
|
Švč. Jėzaus širdies bažnyčia |
494 |
|
Keletas žodžių apie Šeduvos parapijos koplyčias |
496 |
|
Vladimiras Geisleris. Šeduvos miestas (1898) |
500 |
|
Arūnas Astramskas. Šeduvos savivalda XX amžiaus pradžioje |
512 |
|
Liubomiras Viktoras Žeimantas. Šeduvos geležinkelio stotis (nuo veiklos pradžios iki Lietuvos Respublikos nepriklausomybės praradimo 1940 m.) |
522 |
|
Emilija Brajinskienė, Jonas Linkevičius. Tarpukario Šeduva |
564 |
|
Šeduvos miesto žemėlapis. Sudarė UAB „Žemėlapių artelė“ kartografė Aira Dubikaltienė |
565 |
|
Kazys Misius. Šeduvos paštas iki 1940 metų |
565 |
|
Keletas žodžių apie pašto susisiekimą LDK laikais |
566 |
|
Šeduvos arklių pašto stotis Rusijos valdymo metais |
569 |
|
Šeduvos pašto stotis, skyrius, pašto telegrafo skyrius 1874–1915 metais |
572 |
|
Lietuvos Respublikos laikų paštas |
579 |
|
Kazys Misius. Iš švietimo istorijos Šeduvoje iki 1915 metų |
579 |
|
LDK laikų parapinė mokykla |
582 |
|
Parapinė mokykla 1795–1816 metais |
583 |
|
Dviklasė parapinė mokykla 1816–1836 metais |
587 |
|
Valdinė dviklasė parapinė mokykla 1836–1863 metais |
589 |
|
Nevaldinė Šeduvos parapinė mokykla |
590 |
|
Valdinė Šeduvos mokykla 1864–1904 metais |
593 |
|
Keletas žodžių apie slaptą mokymą |
597 |
|
Šeduvos mokyklos 1905–1915 metais |
600 |
|
Jonas Linkevičius. Mokyklos dešimtmečių fragmentai |
628 |
|
Genovaitė Dryžienė. Nepriklausomybės mokslo metų laiptais |
661 |
|
Izolina Stanulienė. Apie Šeduvos kultūrinę veiklą |
685 |
|
Regina Juknienė. Iš Šeduvos bibliotekos istorijos |
696 |
|
Arūnas Bubnys. Šeduvos žydų tragedija |
704 |
|
Milda Jakulytė-Vasil. Šeduvos žydų atminimo įamžinimas |
707 |
|
Eglė Bendikaitė. Už garbę Lietuvos... |
717 |
|
Donata Bukauskienė. Šeduvių sveikatos priežiūra |
736 |
|
Elena Kučinskienė. Šeduvos vaistinei – 150 |
740 |
|
Vladas Terleckas. Šeduvos kredito kooperacijos istorijos bruožai (1920–1949 m.) |
740 |
|
Šeduvos smulkaus kredito draugija 1922–1940 metais |
747 |
|
Šeduvos žydų liaudies banko veiklos fragmentai |
748 |
|
Kredito kooperacijos žlugdymas ir likvidavimas (1940–1949) |
753 |
|
Jonas Linkevičius. Pavasarininkija mėlynkepurė |
758 |
|
Kostas Dočkus. Šeduvos seniūnijos baruose |
775 |
|
Romanas Kazlauskas. Sakalais jie kilo |
782 |
|
Sigitas Senulis, Rusnė Pangonytė. Šeduvos kraštotyros muziejus |
|
|
|
|
|
ĮŽYMŪS ŠEDUVIAI |
|
|
|
789 |
|
Prelatas Bronius Antanaitis. Prelato aureolė. Parengė Jonas Linkevičius |
800 |
|
Bronius Antanaitis. Iš katalikiškos Šeduvijos |
810 |
|
Egidijus Jarašiūnas. Mokslininko, vadybininko, teisėjo keliai |
836 |
|
Veronika Valavičiūtė. Iš tėvų išmokęs darbštumo ir atsakomybės |
851 |
|
Algimantas Valinevičius apie save (biografiniai duomenys) |
853 |
|
Antanas Bakutis. Iki šiolei nepasakytos mintys |
857 |
|
Jonas Linkevičius. Aukštas ir stiprus |
876 |
|
Jonas Linkevičius. Išlaikęs didvyriškumo egzaminą |
885 |
|
Zenonas Vasiliauskas. Domas Krivickas – teisininkas, JAV lietuvių veikėjas |
890 |
|
Aleksandras Šidlauskas. Rašytojas iš Šeduvos |
895 |
|
Romualdas Budrys. Kęstutis Jurgis Žitkus (1926–2000) |
900 |
|
Nijolė Sušinskienė. Antanas Bukauskas |
905 |
|
Romualdas Budrys. Dailininkė Genovaitė Bložytė-Guntienė (1927–1984) |
907 |
|
Izolina Skromanaitė-Staniulienė. Apie Skromanų – akmenkalių šeimyną |
915 |
|
Vytenis Rimkus. Dailininkas Povilas Anikinas |
919 |
|
Algirdas Vladas Borsteika. Jachta nugalėjęs Atlantą |
926 |
|
Šeduvių biografijų sąvadas. Parengė Jonas Linkevičius |
|
|
|
|
|
TARPUKARIO VALSČIAUS SENIŪNIJOS |
|
|
|
937 |
|
Jonas Linkevičius. Sugrįžimas į seniūnijas |
940 |
|
Gražina Vengrienė. Nežadantys išnykti Alksniupiai |
952 |
|
Vytautas Astrauskas. Kietas suvalkietis, geras šeimininkas |
957 |
|
Gražina Vengrienė. Šileikonių–Alksniupių mokyklos |
963 |
|
Gražina Pucevičiūtė-Palionienė. Majoras Izidorius Pucevičius – Lietuvos laisvės armijos Žaliosios rinktinės įkūrėjas ir vadas |
967 |
|
Nijolė Plungaitė-Šidlauskienė. Laisvės kovų dalyvis |
974 |
|
Minolija Pelėdienė. Liaudiškių pamiškėse |
987 |
|
Alfonsas Litinskas. Ežerinė Paežerių seniūnija |
1004 |
|
Dalia Kudžmaitė-Balsienė. Ne lapas, vėjo pūstas |
1010 |
|
Algirdas Butkevičius. Mano gimtoji Šeduva |
1018 |
|
Jovita Janušauskaitė-Valevičienė. Dėdė Izidorius |
1023 |
|
Petras Juknevičius. Pakalniškių seniūnija |
1038 |
|
Saulius Čepaitis. Pakalniškių mokykla |
1044 |
|
Albinas Jonas Marcinkevičius. Trumpam atsigręžus į praeitį |
1049 |
|
Petras Juknevičius. Misionierius iš Pakalniškių |
1054 |
|
Petras Juknevičius. Visuomenės veikėjas advokatas Rapolas Skipitis |
1060 |
|
Laima Rasimavičienė. Pavartyčių ąžuolai |
1073 |
|
Irena Dobrovolskaitė. Dailininkas ir rašytojas – šeduvis |
1086 |
|
Juozas Butkevičius. Prastavonių keliu |
1099 |
|
Povilas Kalinauskas. Pro mokyklos langą |
1112 |
|
Jonas Linkevičius. Nepriklausomų geležinkelių vadovas |
1123 |
|
Liubomiras Viktoras Žeimantas. Gimbogalos geležinkelio stotis 1919–1940metais |
1127 |
|
Petras Juknevičius. Raginėnų proistorė ir istorijos fragmentai |
1136 |
|
Petras Juknevičius. Advokatas, Sibiro kankinys |
1140 |
|
Petras Juknevičius. Lietuvos konsulas Aleksandras Polišaitis |
1143 |
|
Genovaitė Juknevičienė. Po Rokonių dangum |
1157 |
|
Gražina Vengrienė. Šileikoniai ir šileikoniečiai |
1168 |
|
Stanislovas Vozbinas. Dvaras prie kaimo |
1175 |
|
Adelė Važgauskienė. Dievo užmirštame krašte |
1187 |
|
Adelė Važgauskienė. Šnikonių mokykla |
1193 |
|
Vytautas Vaitiekūnas. Artimi Vaiduloniai ir Žilioniai |
1205 |
|
Bronė Liniauskienė. Autobiografija |
1208 |
|
Jonas Liniauskas. Mama, mokytoja, poetė |
1212 |
|
Žydronė Kolevinskienė. Laiko atkarpos Bronės Liniauskienės poezijoje |
1218 |
|
Jonas Gudmonas. Dailininkas, pilietis, žmogus |
1228 |
|
Jura Baronienė, Rasa Navickienė. Butėnų bendruomenė |
1244 |
|
Aleksandras Digimas. Vėriškių žemė ir žmonės |
1260 |
|
Valentinas Paliūnis. Vėriškių mokykla |
1264 |
|
Irena Skurdelienė. Kunigas ir poetas |
1269 |
|
Jonas Linkevičius. Kaimo bernioko aukštumos aukštumėlės |
1289 |
|
Povilas Zakarevičius. Mokslininkas, vadybos atgimimo puoselėtojas |
1299 |
|
Gražina Vengrienė. Senieji ir dabartiniai Žybartai |
1308 |
|
Vytenis Rimkus. Mokytojas, dailininkas, tremtinys |
1313 |
|
Regina Vaitkevičienė. Margas poeto gyvenimas |
1319 |
|
Vlada Vengrienė. Lietuvos savanoris iš Margių kaimo |
|
|
|
1325 |
|
Straipsnių, įvertintų monografijų serijos „Lietuvos valsčiai“ Lietuvos lokalinių tyrimų mokslo darbų komisijos, reziumė anglų kalba |
1334 |
|
Straipsnių autoriai |
1338 |
|
Santrumpos ir sutrumpinimai |
1341 |
|
Monografijos finansuotojai ir rėmėjai |
1342 |
|
Buvusių Lietuvos valsčių abėcėlinis sąrašas |
1344 |
|
Buvusių Lietuvos valsčių teritorinis sąrašas |
1346 |
|
Apie seriją „Lietuvos valsčiai“ |
1350 |
|
Rengiamų bei išleistų „Lietuvos valsčių“ serijos monografijų žemėlapis. Sudarė UAB „Žemėlapių artelė“ kartografė Aira Dubikaltienė |
1352 |
|
Apie seriją „Lietuvos valsčiai“ (anglų k.) |
1354 |
|
Asmenvardžių rodyklė. Sudarė Jūratė Baradinskienė, Violeta Barkauskaitė, Rasa Kašėtienė, Jonas Linkevičius |
* Žvaigždute
turinyje žymimi straipsniai, įvertinti
monografijų serijos Lietuvos valsčiai Lietuvos lokalinių
tyrimų mokslo darbų komisijos.
12 |
|
The Contents in English |
17 |
|
Jonas Linkevičius. Towards an encyclopaedic monograph |
22 |
|
The map of former Lithuanian rural districts called Valsčiai. Compiled by UAB Žemėlapių Artelė cartographer Aira Dubikaltienė |
24 |
|
Edmundas Rimša. The Italian–French motives of the Šeduva Coat of Arms |
|
|
|
|
|
NATURE |
|
|
|
43 |
* |
Augustinas Linčius. The geomorphologic, hydrographic and Earth crust geology peculiarities |
69 |
|
Vytautas Žeimantas. Forests in the Šeduva area, their caretaking and use |
87 |
|
Vaclovas Stukonis. The Radviloniai botanical reserve |
|
|
|
|
|
HISTORY |
|
|
|
91 |
* |
Birutė Salatkienė. Šeduva archaeological heritage and its investigations |
122 |
|
Tadas Šidiškis. Mythological sites in the Šeduva area |
138 |
|
Gražina Dunauskienė. Book smuggling in Šeduva area |
147 |
|
The map of former Šeduva Valsčius and Neighbourhood. Compiled by UAB Žemėlapių Artelė cartographer Aira Dubikaltienė |
148 |
* |
Jonas Sireika. The Šeduva Valsčius self-government in 1918–1940 |
174 |
|
The repressed persons in Šeduva area. Prepared by Birutė Panumienė |
212 |
* |
Aurelija Malinauskaitė. Partisan movement in the Šeduva land in 1944–1953 |
231 |
|
Vytautas Vaitiekūnas. The reminiscences by my grandfather Vytautas (Snippets and fragments from partisan’s reminiscences manuscript) |
|
|
|
|
|
ETHNICAL CULTURE |
|
|
|
241 |
|
Emilija Brajinskienė. The daily life customs of Šeduva people |
266 |
|
Emilija Brajinskienė. About the everyday and festive bread |
273 |
|
Kristina Kacevičienė. Folk art works in Šeduva area |
293 |
* |
Rita Garškaitė. The cemeteries in Šeduva area |
|
|
|
|
|
LANGUAGE |
|
|
|
303 |
* |
Janina Švambarytė-Valužienė. How people speak in former Šeduva Valsčius |
316 |
* |
Vidas Garliauskas. Historical oikonyms in Šeduva area |
340 |
* |
Laimutis Bilkis. The hydronyms in Šeduva area |
|
|
|
|
|
FOLKLORE |
|
|
|
363 |
|
The songs of Šeduva people. The songs selected and melodies prepared by Laima Burkšaitienė, the texts prepared by Povilas Krikščiūnas |
419 |
|
Oral folklore: 60 texts from Šeduva area. Prepared by Povilas Krikščiūnas |
448 |
|
The small folklore forms: 100 texts and several comments. Prepared by Povilas Krikščiūnas |
|
|
|
|
|
ŠEDUVA TOWN AND NEIGHBOURHOOD |
|
|
|
455 |
|
Mečislovas Jučas. Who ruled the old Šeduva? |
460 |
|
Mindaugas Briedis. Šeduva population from the 16th to the 21st century |
465 |
|
Mindaugas Briedis. The estate in Šeduva of the 18th century–not built |
469 |
|
Kazys Misius. From the past of the church and parish in Šeduva before 1945 |
496 |
|
Vladimiras Geisleris. The town of Šeduva (1898) |
500 |
|
Arūnas Astramskas. Šeduva self-government at the start of the 20th century |
512 |
|
Liubomiras Viktoras Žeimantas. Šeduva railway station (from the start to the loss of the Independence of the Republic of Lithuania in 1940) |
522 |
|
Emilija Brajinskienė, Jonas Linkevičius. The inter-war Šeduva |
564 |
|
The map of Šeduva town. Compiled by UAB Žemėlapių Artelė cartographer Aira Dubikaltienė |
565 |
|
Kazys Misius. The post office of Šeduva before 1940 |
569 |
|
The Šeduva Post Station and its telegraph department in 1874–1915 |
572 |
|
The post during the times of the pre-war Republic of Lithuania |
579 |
|
Kazys Misius. From the education history in Šeduva before 1915 |
600 |
|
Jonas Linkevičius. School decade fragments |
628 |
|
Genovaitė Dryžienė. The stairs of independence school years |
661 |
|
Izolina Stanulienė. About the cultural activities in Šeduva |
685 |
|
Regina Juknienė. From the history of Šeduva library |
696 |
|
Arūnas Bubnys. The tragedy of Jews in Šeduva |
704 |
|
Milda Jakulytė-Vasil. The commemoration of Šeduva Jews |
707 |
|
Eglė Bendikaitė. For the honour of Lithuania... |
717 |
|
Donata Bukauskienė. Health care of Šeduva people |
736 |
|
Elena Kučinskienė. The Šeduva Pharmacy is 150 years old |
740 |
|
Vladas Terleckas. The lineaments of the Šeduva credit cooperation history (1920–1949) |
753 |
|
Jonas Linkevičius. The blue caps of the Pavasaris Association members |
758 |
|
Kostas Dočkus. The fields of activities of Šeduva Neighbourhood |
775 |
|
Romanas Kazlauskas. They took off like falcons |
782 |
|
Sigitas Senulis, Rusnė Pangonytė. Šeduva local lore museum |
|
|
|
|
|
FAMOUS ŠEDUVA PEOPLE |
|
|
|
789 |
|
Prelatas Bronius Antanaitis. Prelate’s glory. Prepared by Jonas Linkevičius |
800 |
|
Bronius Antanaitis. From the Catholic land of Šeduva |
810 |
|
Egidijus Jarašiūnas. The paths of a scholar, manager and judge |
836 |
|
Veronika Valavičiūtė. “Having learned diligence and responsibility from parents” (J. Ruževičius) |
851 |
|
Algimantas Valinevičius about himself (biographical data) |
853 |
|
Antanas Bakutis. The thoughts unsaid up till now |
857 |
|
Jonas Linkevičius. Tall and mighty |
876 |
|
Jonas Linkevičius. After passing the heroism exam |
885 |
|
Zenonas Vasiliauskas. Domas Krivickas–a lawyer and activist among the US Lithuanians |
890 |
|
Aleksandras Šidlauskas. An author from Šeduva |
895 |
|
Romualdas Budrys. Kęstutis Jurgis Žitkus (1926–2000) |
900 |
|
Nijolė Sušinskienė. Antanas Bukauskas |
905 |
|
Romualdas Budrys. The artist Genovaitė Bložytė-Guntienė (1927–1984) |
907 |
|
Izolina Skromanaitė-Staniulienė. About the family of Skromanai–the stone carvers |
915 |
|
Vytenis Rimkus. The artist Povilas Anikinas |
919 |
|
Algirdas Vladas Borsteika. He conquered the Atlantic on his yacht |
926 |
|
The digest of biographies of Šeduva people. Prepared by Jonas Linkevičius |
|
|
|
|
|
NEIGBOURHOODS OF INTERWAR VALSČIUS |
|
|
|
937 |
|
Jonas Linkevičius. Back to the neighbourhoods |
940 |
|
Gražina Vengrienė. Alksniupiai do not intend to disappear |
952 |
|
Vytautas Astrauskas. A tough man from Suvalkai and good master |
957 |
|
Gražina Vengrienė. The schools in Šileikoniai–Alksniupiai |
963 |
|
Gražina Pucevičiūtė-Palionienė. Major Izidorius Pucevičius– a founder and commander of the Žalioji (Green) Brigade of the Lithuanian Freedom Army |
967 |
|
Nijolė Plungaitė-Šidlauskienė. The participant of the freedom fights |
974 |
|
Minolija Pelėdienė. At the Liaudiškiai forest outskirts |
987 |
|
Alfonsas Litinskas. The laky neighbourhood of Paežeriai |
1004 |
|
Dalia Kudžmaitė-Balsienė. It’s not a leaf driven by wind |
1010 |
|
Algirdas Butkevičius. My native Šeduva |
1018 |
|
Jovita Janušauskaitė-Valevičienė. Uncle Izidorius |
1023 |
|
Petras Juknevičius. Pakalniškiai Neighbourhood |
1038 |
|
Saulius Čepaitis. Pakalniškiai School |
1044 |
|
Albinas Jonas Marcinkevičius. A brief turn-back to the past |
1049 |
|
Petras Juknevičius. A missionary from Pakalniškiai |
1054 |
|
Petras Juknevičius. A public man and lawyer Rapolas Skipitis |
1060 |
|
Laima Rasimavičienė. The oaks of Pavartyčiai |
1073 |
|
Irena Dobrovolskaitė. An artist and author from Šeduva |
1086 |
|
Juozas Butkevičius. Along the Prastavoniai road |
1099 |
|
Povilas Kalinauskas. A view from the school window |
1112 |
|
Jonas Linkevičius. The head of independent railways |
1123 |
|
Liubomiras Viktoras Žeimantas. The Gimbogala railway station in1919–1940 |
1127 |
|
Petras Juknevičius. Raginėnai prehistory and fragments of its history |
1136 |
|
Petras Juknevičius. A lawyer and martyr in Siberia |
1140 |
|
Petras Juknevičius. Lithuanian consul Aleksandras Polišaitis |
1143 |
|
Genovaitė Juknevičienė. Under the skies of Rokoniai |
1157 |
|
Gražina Vengrienė. Šileikoniai and its people |
1168 |
|
Stanislovas Vozbinas. A manor at the village |
1175 |
|
Adelė Važgauskienė. In the god-forgotten land |
1187 |
|
Adelė Važgauskienė. Šnikoniai school |
1193 |
|
Vytautas Vaitiekūnas. Close villages of Vaiduloniai and Žilioniai |
1205 |
|
Bronė Liniauskienė. Autobiography |
1208 |
|
Jonas Liniauskas. Mother, teacher and poetess |
1212 |
|
Žydronė Kolevinskienė. Time sections in the poetry of Bronė Liniauskienė |
1218 |
|
Jonas Gudmonas. An artist, citizen and man |
1228 |
|
Jura Baronienė, Rasa Navickienė. Butėnai community |
1244 |
|
Aleksandras Digimas. Vėriškiai land and people |
1260 |
|
Valentinas Paliūnis. Vėriškiai school |
1264 |
|
Irena Skurdelienė. A priest and poet |
1269 |
|
Jonas Linkevičius. The top heights of a village guy |
1289 |
|
Povilas Zakarevičius. A scholar and promoter of management revival |
1299 |
|
Gražina Vengrienė. The old and modern Žybartai |
1308 |
|
Vytenis Rimkus. A teacher, artist and deportee |
1313 |
|
Regina Vaitkevičienė. Chequered life of a poet |
1319 |
|
Vlada Vengrienė. Lithuanian volunteer from Margiai Village |
|
|
|
1325 |
|
The English summaries of papers approved by the “Lietuvos Valsčiai” Monograph Series Commission for Scientific Works |
1334 |
|
About the authors |
1338 |
|
Abbreviations |
1341 |
|
Fiscal sponsors and promoters of the monograph |
1342 |
|
The alphabetic list of former Lithuanian Valsčiai |
1344 |
|
The territorial list of former Lithuanian Valsčiai |
1346 |
|
About the “Lietuvos Valsčiai” series |
1350 |
|
The map of “Lietuvos Valsčiai” series monographs to be published and those already published. Compiled by UAB Žemėlapių Artelė cartographer Aira Dubikaltienė |
1352 |
|
About the “Lietuvos Valsčiai” series (in English) |
1354 |
|
The index of personal names. Compiled by Jūratė Baradinskienė, Violeta Barkauskaitė, Rasa Kašėtienė and Jonas Linkevičius |
* An asterisk in the contents
marks the articles approved by the Lietuvos valsčiai Series
Scientific Works Commission.
Kas į knygą nesudėta...
Išleidus knygą skaitytojų ir kraštiečių
domėjimasis savo gimtine ne tik kad nesumažėja, priešingai jis ima augti, didėti ir skleistis.
O to pasekmėje ima aiškėti neaprašyti dalykai, kurie dėl vienokių ar kitokių priežasčių į knygą nepateko.
Bet juk niekada ne vėlu pasitaisyti, papildyti praleistas ar neišbaigtas temas. Todėl maloniai kviečiame toliau tobulinti
šią monografiją, rašyti mums
leidykla@versme.lt,
atkreipti dėmesį, ką praleidome, pasiūlyti, ką dar galėtumėme mes, o
geriausiai Jūs pats (pati) parašyti šiai knygai.
Atliktas darbas nenueis veltui. Naujus rašinius, papildančius jau išleistą knygą, pirmiausia nedelsdami skelbsime leidyklos svetainės skirsnyje Kas į knygą nesudėta juos greitai susirasti ir perskaityti galės visi besidominantys. Šiuos straipsnelius kaip lygiateises monografijos sudedamąsias dalis vėliau skelbsime elektroninėje monografijos versijoje kartu su visa knyga.
Tegu knygos nenustoja augti, gražėti ir tobulėti! Tą mums leidžia šiuolaikinės technologijos ateities skaitytojai, mūsų papildytas knygas skaitysiantys vis labiau populiarėjančiomis elektroninėmis skaityklėmis, neatskirs, kurie straipsniai buvo popierinėje knygoje, o kurie įterpti tik į virtualųjį maketą. Jie tik galės skaityti gerą,
išsamią knygą...
▲2016
08 24
|
|