Pragiedrulių tvirtybės pamatas rokiškėnai
Parengė Romas Gurklys
|
Savivaldybių žinios, Nr. 6 (518),
2010 02 11
|
Vilniaus miesto savivaldybė daugiausia per sostinės Mokytojų namus remia Lietuvos etninių regionų klubų veiklą. Vilniuje gyvenantys žemaičiai, dzūkai, suvalkiečiai, aukštaičiai čia randa gerą terpę bendrauti tarpusavyje ir palaikyti ryšį su savo rajonų savivaldybių žmonėmis. Savaitgalį Vilniaus įgulos karininkų ramovėje vyko rokiškėnų klubo Pragiedruliai ataskaitinis metinis susirinkimas, kuriame buvo pristatyta klubo narių veikla, išklausytas Rokiškio rajono mero Almanto Blažio pranešimas apie Rokiškio krašto dabartį ir ateitį.
Rokiškėnų klubo Pragiedruliai pirmininkas Algis Narutis redakcijai sakė: Klubo pamatai tai žmonės, kūrę klubą ir iki šiol dalyvaujantys jo veikloje. Tai Elvyra Maksimaitienė, Kristina Šmagoriūtė, Venantas Mačiekus, Erika Mikailaitė, Jevlampijus Laškovas, Kęstutis Zaborskas, Giedrė Meilutė Žilinskienė ir daugelis kitų. Per metus klubas pasipildė naujais kitų kartų nariais, ir jie įtraukti į klubo valdymą. Šiuo metu klube įregistruota per 370 narių, vidutinis amžius pajaunėjo nuo 70 iki 68 metų. Išleista nemažai knygų, dalyvavome renginiuose Rokiškyje ir Vilniaus savivaldybėje. 2010 m. klubas kartu su anykštėnais ir zarasiškiais dalyvaus Vilniaus savivaldybės rengiamose Aukštaitijos dienose. Per susirinkimą Rokiškio rajono meras A. Blažys sakė, kad savivaldybininkus džiugina itin suaktyvėjusi klubo veikla, jų noras prisidėti prie gimtojo krašto gražinimo ir populiarinimo. Džiugino jų dalyvavimas Rokiškio miesto 510-ojo gimtadienio renginiuose, rašomi įdomūs straipsniai, leidžiamos savo kūrybos ir istorinės knygos apie gimtinę.
Atskiros padėkos vertas mūsų krašto garbės pilietis Venantas Mačiekus. Jis išleido knygą apie rajono miestelį Obelius (2009 m. miestelis šventė 500 metų jubiliejų) ir rengė Lietuvos tūkstantmečio knygų kelią per Rokiškio rajoną. O kur dar menininkų dovanos mūsų krašto muziejui!
Gausiai susirinkusiems kraštiečiams meras papasakojo, kaip Rokiškio rajonas gyvena šiandien, kokie pokyčiai planuojami krašte. Rokiškio rajono savivaldybei praėjusieji metai buvo nelengvi. Negauta 5 mln. Lt planuotų pajamų. Liko skolos prekių ir paslaugų tiekėjams. Šie metai taip pat nebus lengvi. Biudžetas 2010 m. 18,9 proc. mažesnis nei pernai. Rokiškis nuo seno žinomas kaip žemdirbių kraštas. Gana sėkmingai žemės ūkio verslą plėtoja Lašų ir Gerkonių žemės ūkio bendrovės. Jos turi įsirengusios duonos gaminių kepimo įmones. Rajone yra Obelių spirito varykla, superkanti ir perdirbanti dalį žemdirbių užaugintų rugių. Sėkmingai savo verslą rajone plėtoja AB Rokiškio sūris didžiausia ir moderniausia sūrių ir kitų pieno produktų gamybos įmonė ne tik Lietuvoje, bet ir visame Baltijos regione.
Rajone yra registruotos 36 kaimo bendruomenės. Jų judėjime aktyviai dalyvauja beveik 1 800 rajono žmonių. Per pastaruosius trejus metus rajono bendruomenės vidutiniškai per metus į rajoną pritraukė apie 150 tūkst. Lt investicijų iš įvairių šalies ir ES paramos fondų. Šios lėšos buvo skiriamos kaimo kultūros ir kitoms socialinėms-visuomeninėms reikmėms. 20082009 m. labai suaktyvėjo Rokiškio rajono vietos veiklos grupės (VVG) darbas. Grupė išsiplėtė šiuo metu ji vienija 83 narius. Tai žmonės ir organizacijos, siekiantys aktyviai įsitraukti į Rokiškio rajono kaimo vietovių plėtros strategijos įgyvendinimo procesą. Rajono VVG parengtas strateginis dokumentas pirmąjį ekspertų vertinimo etapą jau praėjo. VVG, rajono vadovai su strategija sieja didelius lūkesčius. Įgyvendinant šią strategiją kaimo vietovių bendruomenės, įstaigos, kiti juridiniai ir fiziniai asmenys savo perspektyvioms idėjoms realizuoti iš viso sulauks beveik 7,5 mln. Lt paramos. Tai bus nemaža paspirtis krašto kaimams ir miesteliams.
Iš išsamaus mero pranešimo kraštiečiai galėjo susidaryti vaizdą, kaip gyvena rokiškėnai. Sulaukta ir pasiūlymų, kaip plėtoti klubo veiklą. Vienas iš tokių pasiūlymų buvo ir toks: klubas, panaudodamas narių žinias, patirtį, informaciją, galėtų padėti prisitaikyti iš Rokiškio krašto į Vilnių atvykstantiems mokytis ar dirbti jauniems žmonėms. Klubas jiems galėtų būti gimtinės kampelis.
▲2010 02 19
|