Jūsų lankymasis šioje svetainėje

yra -as 

nuo svetainės įkūrimo 2001 11 07

 

  

Lietuvos lokaliniai tyrimai I dalis

21-oji serijos monografija, I dalis: 42 autoriai,  50 straipsnių,

1082 puslapiai, 700 egzempliorių. 2011 m.
Elektroniniu formatu monografija išleista 2013 m. kovo 7 d.
ISBN 978-9955-589-24-2

 

Rengėjai ir rėmėjai

Leidėjo žodis

Pratarmė

Turinys / Contents

Apie straipsnių autorius

Asmenvardžių rodyklė

Vietovardžių rodyklė

Apie seriją „Lietuvos valsčiai“

About „Lietuvos valsčiai“ series

 

Knyga skiriama
LIETUVOS TŪKSTANTMEČIUI 1009–2009

lietuvos valstybės – karaliaus mindaugo karūnavimo 
750 metų jubiliejui 1253–2003

LIETUVOS VALSTYBĖS ATKŪRIMO ŠIMTMEČIUI 1918–2018

LIETUVOS NEPRIKLAUSOMYBĖS ATKŪRIMO DVIDEŠIMTMEČIUI 1990–2010

 

Apibendrintojoje „Lietuvos valsčių“ serijos monografijoje „Lietuvos lokaliniai tyrimai“ spausdinami serijai parašyti ir Lietuvos lokalinių tyrimų mokslo darbų komisijos įvertinti moksliniai straipsniai, kurie nuo 2006 m. lapkričio 21 d. skelbiami ir to paties pavadinimo elektroniniame serialiniame leidinyje (ISSN 2029-0799, svetainė www.llt.lt).

1-ojoje monografijos dalyje chronologiškai spausdinami 2000–2002 m. parašyti 50 mokslo darbų iš biologijos (2 straipsniai), geografijos (2 str.), geologijos (4 str.), archeologijos (5 str.), istorijos (18 str.), etnologijos (17 str.) ir sociologijos (2 str.) mokslo sričių, o kitose šios monografijos dalyse bus paeiliui spausdinami vėliau parašytieji, be išvardytų, taip pat ir iš kalbotyros mokslo srities.

 

Rengėjai ir rėmėjai

Atsakingoji redaktorė
Gabija Juščiūtė

Sudarytojai
Doc. dr. Gintautas Zabiela, Gabija Juščiūtė

Monografijų serijos „Lietuvos valsčiai“ Lietuvos lokalinių tyrimų mokslo darbų komisija
Habil. dr. VALENTINAS BALTRŪNAS (geologija), dr. DANUTĖ BLAŽYTĖ-BAUŽIENĖ (XX a. istorija), dr. ARŪNAS BUBNYS (XX a. istorija), dr. RASA BUTVILAITĖ (menotyra), akad. prof. habil. dr. ALGIRDAS GAIGALAS (2003–2009; gamta), LMA tikrasis narys prof. habil. dr. ALGIRDAS GAIŽUTIS (kultūrologija), doc. dr. VIRGINIJUS GERULAITIS (geografija), VIDA GIRININKIENĖ (XIX a. istorija), LMA narys emeritas prof. habil. dr. ROMUALDAS GRIGAS (sociologija), doc. dr. ALGIRDAS JAKUBČIONIS (XX a. istorija), doc. dr. ARTŪRAS JUDŽENTIS (kalba), doc. dr. ROBERTAS JURGAITIS (istorija), dr. ZITA MEDIŠAUSKIENĖ (XIX a. istorija), LKMA akademikė prof. habil. dr. IRENA REGINA MERKIENĖ (etnologija), dr. JURGA MOTIEJŪNAITĖ (botanika), prof. dr. AIVAS RAGAUSKAS (2008–2011; istorija), prof. habil. dr. STASYS SKRODENIS (tautosaka), dr. ŽILVYTIS ŠAKNYS (etnologija), IRENA ŠUTINIENĖ (sociologija), doc. dr. GINTAUTAS ZABIELA (archeologija, komisijos pirmininkas)

Kalbos redaktoriai
Albinas Masaitis, Agota Sriubienė, Zita Kutraitė, Auksė Gasperavičienė

Anglų kalbos redaktorius, vertėjas
Aloyzas Pranas Knabikas

Korektorės
Rasa Kašėtienė, Zita Kutraitė

Viršelio dailininkė
Ona Liugailienė

Leidinio principinio maketo dailininkas
Alvydas Ladyga

Maketuotojos
Violeta Barkauskaitė, Sigrida Juozapaitytė, Vilija Aleksandravičienė

Rengėjas ir leidėjas
Viešoji įstaiga „Versmės“ leidykla (leidyklos vadovas Petras Jonušas)

Leidinys parengtas ir išleistas VšĮ „Versmės“ leidyklos lėšomis

Viršelyje ir priešlapiuose 
Seredžius. 2011 m. Vacio Valužio nuotr.

Viršelio ir aplanko galinėje pusėje 
Papilės kapinyno 1955 m. tyrinėjimai. J. Mikuckio nuotr.

Knyga išleista 2011

Už knygoje spausdinamų straipsnių turinį ir visą juose pateiktą informaciją atsako straipsnių autoriai.

Leidėjo žodis

Pirmųjų „Lietuvos valsčių“ serijos monografijų pagrindą sudarė aprašomojo pobūdžio straipsniai. Į darbą įsitraukus mokslininkams, buvo imtasi rengti lokalinių tyrimų ekspedicijas – nuo 1999 iki 2011 m. imtinai „Versmės“ leidykla surengė 92 skirtingų aprašomų vietovių lokalinių tyrimų ekspedicijas (iš jų 17 – pakartotinių ir 2 archeologinių kasinėjimų), kuriose dalyvavo ir medžiagą savo straipsniams rinko 1 509 rengiamų monografijų autoriai, o gausėjant tiriamųjų mokslinių straipsnių, kilo idėja suburti nepriklausomą autoritetingą „Lietuvos valsčių“ monografijų serijos Lietuvos lokalinių tyrimų mokslo darbų komisiją, sudarytą iš aukščiausios kvalifikacijos serijoje aprašomų dalykinių sričių specialistų, galinčių įvertinti serijai rašančių mokslininkų straipsnių kokybę ir mokslinę vertę.

Pirmieji šios Lietuvos lokalinių tyrimų mokslo darbų komisijos įvertinti moksliniai straipsniai buvo publikuoti „Lietuvos valsčių“ serijos monografijoje „Seredžius“ (2003 m., vyr. redaktorė sudarytoja istorikė Vida Girininkienė, 15 mokslinių straipsnių). Vėlesni buvo spausdinami monografijose „Kvėdarna“ (2004 m., vyr. redaktorius Kazys Misius, 6 moksl. str.), „Papilė“ I dalis (2004 m., vyr. redaktorė Vida Girininkienė, 11 moksl. str.), „Tauragnai“ (2005 m., vyr. redaktorius Venantas Mačiekus, 4 moksl. str.), „Musninkai. Kernavė. Čiobiškis“ (2005 m., vyr. redaktorius Stanislovas Buchaveckas, 7 moksl. str.), „Laukuva“ I dalis (2005 m., vyr. redaktorius Virginijus Jocys, 10 moksl. str.), „Papilė“ II, III dalys (2006 m., vyr. redaktorė Vida Girininkienė, 10 moksl. str.) ir kitose – kiekvienoje serijos monografijoje vidutiniškai dešimtadalis straipsnių yra moksliniai.

Dėl natūraliai didelės leidybos darbų apimties (monografijų apimtis yra 800–2 300 p.) ir trukmės bei nuolatinio lėšų stygiaus serijos knygų parengimas spaudai ir išleidimas užtrunka nuo 3–5 iki net 10–12 metų, išleidimo terminai yra neapibrėžti, dažnai nusikelia, vėluoja, todėl „Versmės“ leidykla, siekdama, kad monografijoms parašyti mokslo darbai kuo greičiau pasiektų skaitytoją bei patektų į mokslinę apyvartą, ėmėsi iniciatyvos savo lėšomis leisti atskirą, specializuotą lokalinių tyrimų mokslo darbų rinkinį, kuriame būtų skelbiami „Lietuvos valsčių“ serijai parašyti moksliniai straipsniai. Taip atsirado elektroninis serialinis leidinys „Lietuvos lokaliniai tyrimai“, ISSN 2029-0799, skelbiamas specializuotoje visatekstėje svetainėje www.llt.lt, o 1-asis straipsnis – 2001 m. parašytas prof. Ričardo Kazlausko „Seredžiaus apylinkių drugiai“ – jame publikuotas 2006 m. lapkričio 21 d. Per 12 lokalinių tyrimų metų (2000–2011) ir 5-erius metus nuo pirmojo straipsnio pasirodymo šiame rinkinyje iš viso paskelbtas 191 mokslinis straipsnis, kuriuos parašė 125 autoriai, šių straipsnių bendra apimtis yra 3 374 p. Dabar kasmet išleidžiama 12 mėnesinių šio elektroninio periodinio leidinio tomų (numerių), vieną tomą sudaro vienas ar keli straipsniai. Kiekvieno straipsnio tekstas, siekiant apsaugoti jo autoriaus teises, prieš jį skelbiant elektroninėje erdvėje pirmiausia yra patvirtinamas notariškai, o nuo straipsnių parašymo ir pateikimo mokslo darbų komisijai iki jų paskelbimo rinkinyje dabartiniu metu praeina ne daugiau kaip vieneri metai.

Įsibėgėjus „Lietuvos lokalinių tyrimų“ elektroniniam mokslo darbų rinkiniui, buvo pasigesta įprastesnės materialesnės darbų publikavimo formos, t. y. elektroninėje erdvėje skelbtų mokslinių straipsnių įtvirtinimo dar ir popieriniame tęstiniame leidinyje – to paties pavadinimo apibendrintoje „Lietuvos valsčių“ serijos monografijoje. Taip atsirado ši kolektyvinės „Lietuvos lokalinių tyrimų“ monografijos 1-oji dalis, kurioje chronologiškai spausdinami mokslo darbai, parašyti „Lietuvos valsčių“ serijai 2000–2002 m., o kitose šios monografijos dalyse bus paeiliui spausdinami vėliau parašytieji.

Tariu nuoširdų ačiū pirmiesiems Lietuvos lokalinių tyrimų mokslo darbų komisijos pirmininkams – etnologei prof. habil. dr. Irenai Reginai Merkienei bei istorikui prof. dr. Aivui Ragauskui, dabartiniam pirmininkui, archeologui doc. dr. Gintautui Zabielai, visiems komisijos nariams (jų pavardės ir mokslo sritys pateikiamos knygos 4-ajame – metrikų puslapyje), visiems autoriams mokslininkams, be kurių puikių mokslinių straipsnių nebūtų ir šio leidinio, taip pat straipsnių recenzentams, redaktoriams, dailininkei Onai Liugailienei, vadybininkei Vaidai Dževečkaitei, kitiems leidyklos darbuotojams. Už metai iš metų atliekamą kruopštų kasdienį darbą ypatingą padėką reiškiu mokslo darbų komisijos ir šios monografijos atsakingajai redaktorei Gabijai Juščiūtei.

Manau, kad „Lietuvos lokalinių tyrimų“ elektroniniame serialiniame mokslo darbų rinkinyje bei jo spausdintiniame atitikmenyje – monografijų tomuose – vienoje vietoje sukaupti įvairių Lietuvos vietovių moksliniai lokaliniai tyrimai padės ne tik bendrame Europos ir pasaulio kontekste giliau pažinti savo tūkstantmetį 2009-aisiais minėjusią, bet vis dar gerai nepažintą Lietuvą, bet bus panaudoti ir tolesniuose darbuose. Tikiuosi, kad šis privačių asmenų iniciatyva ir lėšomis rengiamas mokslinių straipsnių rinkinys sulauks valstybės ir mokslo institucijų dėmesio, įvertinimo ir palaikymo, o mokslo darbų operatyvus publikavimas jame bei nuoseklus periodinis monografijos dalių leidimas bus paskata mokslininkams aktyviau imtis šalies lokalinių tyrimų bei rašyti „Lietuvos valsčių“ serijai.

Maloniai laukdamas mokslo bendruomenės atstovų ir kitų skaitytojų pastabų ir pasiūlymų viliuosi, kad „Lietuvos lokalinių tyrimų“ mokslo darbų rinkinys bei monografija ras savo skaitytoją, bus reikalingi bendroje mokslo tyrimų erdvėje.

Petras Jonušas,
„Lietuvos valsčių“ serijos ir jos mokslo darbų rinkinio
„Lietuvos lokaliniai tyrimai“ leidėjas
pj@llt.lt

 

Pratarmė

Jūsų rankose – 1-asis „Lietuvos lokalinių tyrimų“ kolektyvinės mokslo darbų monografijos tomas. Į Lietuvos mokslo rinką – šiandienis mūsų pasaulis gyvena pagal jos dėsnius – ateina dar vienas žaidėjas. Ateina jis ne į tuščią vietą. Tai didžiulio „Lietuvos valsčių“ projekto, „Versmės“ leidyklos vykdomo jau antrą dešimtmetį, mokslinis koncentratas. Visuomenei ši veikla daugiau žinoma iš storų kolektyvinių lokalinių monografijų, skirtų Lietuvos valsčiams. Į kiekvieną iš jų savo indėlį straipsnių pavidalu įnešė apie du tūkstančius autorių, tarp kurių daugiau kaip 350 mokslininkų, kartais ir kilusių iš aprašomojo valsčiaus. Natūralu, kad jų straipsniai daugiausia yra moksliniai, ypač kai jie rašomi iš srities, kurioje dirba šie tyrinėtojai. Tokie straipsniai spausdinami visose „Lietuvos valsčių“ knygose. Nuo serijos pasirodymo pradžios apsibrėžė mokslo sričių ir krypčių ratas, kuriame vietovės ypatumai gali išryškėti per jos lokalumą. Tai fizinių mokslų srities geologijos ir fizinės geografijos kryptys, biomedicinos mokslų srities biologijos, botanikos ir zoologijos kryptys, humanitarinių mokslų srities etnologijos, istorijos, archeologijos, kalbotyros, sociologijos kryptys (skirstymas pateikiamas pagal naujausią Lietuvos mokslo tarybos 2011 m. lapkričio 21 d. aprobuotą klasifikacijos projektą). Šiose monografijose iš minėtų krypčių veikiai išsikristalizavo atskiri straipsniai, kurie išleistose knygose išsiskyrė savo tyrimų ir apibendrinimų gilumu, išbaigtumu, gausiu šaltinių panaudojimu ir citavimu, todėl knygose jie pažymėti žvaigždutėmis, reiškiančiomis, kad tai mokslinis darbas. Tokiems straipsniams įvertinti 2003 m. buvo sukurta nepriklausoma „Lietuvos valsčių“ serijos Lietuvos lokalinių tyrimų mokslo darbų komisija, vienijanti keliolika įvairių sričių kvalifikuotų specialistų. Pirmoji šios komisijos pirmininkė buvo prof. habil. dr. Irena Regina Merkienė (2003–2008 m.), vėliau ją pakeitė prof. dr. Aivas Ragauskas (2008–2011 m.), o nuo 2011 m. rudens – šių eilučių autorius. Jų vadovaujama mokslo darbų komisija iki 2011 m. pabaigos įvertino 127 mokslininkų parengtus 193 mokslinius straipsnius, kurių dalis jau paskelbta išėjusiuose „Lietuvos valsčių“ serijos tomuose. Siekiant mokslo darbus plačiau ir operatyviau įvesti į mokslinę apyvartą, 2006 m. buvo išleisti du atskiri mokslo darbų rinkiniai pagal mokslo kryptis, skirti geologijai (t. 1(1). Gamta, vyr. redaktorius A. Gaigalas, Vilnius, 2006, 400 p.) ir archeologijai (t. 1(2), Archeologija, vyr. redaktorius G. Zabiela, Vilnius, 2006, 244 p.). Tačiau tokia mokslinių straipsnių publikavimo forma susidūrė su koncepcijos, struktūros, taip pat parengimo ir leidybos problemomis, kurios neleido įveikti susidariusio atsilikimo tarp straipsnio įteikimo spaudai ir jo viešo skelbimo. Šią spragą užpildė jų skelbimas internetinėje erdvėje įkurdintame „Lietuvos lokalinių tyrimų“ serialiniame leidinyje, tačiau popierinė mokslo darbo publikacija šiandien kol kas yra vienintelė, atlaikiusi laiko išbandymus, kuriai realios alternatyvos, nepaisant sparčiai besiplėtojančių elektroninių technologijų, vis dar nėra. Popierinės „Lietuvos lokalinių tyrimų“ mokslo darbų monografijos tomai, apimantys visų minėtų sričių ir krypčių mokslo darbus, parašytus atitinkamais laikotarpiais, turėtų užbaigti iškilusių organizacinių problemų optimalaus sprendimo būdo paieškas. Šis pirmasis monografijos tomas apima 2000–2002 m. „Versmės“ leidyklai įteiktus straipsnius, atitinkančius mokslinių darbų kriterijus, iš viso 50 mokslinių straipsnių. Tolesni tomai, kuriuos numatoma leisti kartą per metus, apims vėlesniais metais gautus mokslinius straipsnius, iki jų leidyba pasivys esamą laiką. Taip siekiama suderinti mokslo darbų sklaidą su lokalinių monografijų leidyba ir kartu paskatinti lokalinius tyrinėjimus.

Dar reikėtų trumpai sustoti prie pačios lokalinių tyrimų sampratos. Terminas „lokalinis“ į Lietuvą atėjo iš angliškai kalbančių kraštų, kur žodis „local“ reiškia „vietinis“, o pastarasis yra kilęs iš lotyniško „locus“, nurodančio vietą. Nors lietuvių kalboje žodžiai „vieta“ ir „vietinis“ turi tą pačią šaknį, jų prasmė skirtinga. „Vieta“ lietuvių kalbos žodyne turi net 24 reikšmes, paprastai apibrėžiančias tam tikrą užimamą erdvę. Žodis „vietinis“ turi tik 3 reikšmes, nurodančias priklausymą tam tikrai vietai. Lokalumo sąvoką vartodami pirmuoju atveju turime tiriamo objekto apibrėžtumą, kas visiškai atitinka mokslo darbo struktūrą. Tačiau lokalumas Lietuvoje dažniausiai suprantamas antruoju atveju, kuris turi plačiau nesvarbios reikšmės prasmę, kai kada netgi menkinančią. Štai į tokią dirvą yra pakliuvę lokaliniai tyrinėjimai Lietuvoje, nors atrodytų, kad viskas tarsi turėtų priklausyti nuo mastelio – juk žvelgiant pasaulio mastu ir pati Lietuva yra lokalinė.

„Versmės“ pradėta lokalinių tyrimų kryptis veikiai sulaukė palaikymo ir jau esamose mokslo institucijose. 2005 m. Vilniaus pedagoginio universiteto išleistas mokslinių straipsnių rinkinys „Lietuvos lokalinių tyrimų padėtis“ tą gerai liudija. Jame rasime ir Lietuvos istorijos instituto, Socialinių tyrimų instituto, Šiaulių universiteto mokslininkų straipsnių, į įvairius šių tyrimų aspektus žvelgiančių labiau apibendrinamu, teoriniu ar užsienio šalių tyrimų pavyzdžiais. „Versmės“ vykdomi lokaliniai tyrimai yra daugiau klasikiniai, nukreipti į didesnio ar mažesnio regiono (ne visuomet tai yra valsčius) tam tikro aspekto atskleidimą, dažnai platesnius apibendrinimus paliekant kitiems tyrimams. Vaizdžiai kalbant, tai yra atskiri mozaikos elementai, be kurių pati mozaika – įvairiapusis mūsų krašto pažinimas – arba būtų nepilna, arba jos visai nebūtų. Tad su tokiomis mintimis ir palydime pirmąjį „Lietuvos lokalinių tyrimų“ monografijos tomą į gyvenimą.

Doc. dr. Gintautas Zabiela,
Lietuvos lokalinių tyrimų mokslo darbų komisijos pirmininkas

 

Turinys

 

11

Leidėjo žodis

 

Preface /995

13

Pratarmė

 

Introduction /997

 

BIOLOGIJA/BIOLOGY

15

Živilė Lazdauskaitė. Tauragnų krašto augmenijos ypatumai

 

/Monografija „Tauragnai“

 

Tauragnai land flora peculiarities /999

26

Ričardas Kazlauskas. Seredžiaus apylinkių drugiai

 

/Monografija „Seredžius“

 

The butterflies of Seredžius environs /999

 

GEOGRAFIJA/GEOGRAPHY

41

Jonas Milius, Jolita Lukštaitė. Tauragnų apylinkių žemėvaldos ir žemėnaudos kaita XX amžiuje

 

/Monografija „Tauragnai“

 

20th c. changes in land-management and land-ownership in Tauragnai environs /1000

53

Filomena Kavoliutė. Laukuvos apylinkių kultūrinio kraštovaizdžio raida

 

/Monografija „Laukuva“, I dalis

 

Cultural landscape development in Laukuva environs /1001

 

GEOLOGIJA/GEOLOGY

69

Algirdas Gaigalas. Tauragnų žemės gelmės

 

/Monografija „Tauragnai“

 

Tauragnai land subsurface /1001

80

Zigmas Malinauskas. Buvusio Kvėdarnos valsčiaus žemės gelmių sandara ir raida

 

/Monografija „Kvėdarna“

 

Land subsurface structure and development of former Kvėdarna rural district /1002

89

Algirdas Gaigalas. Akmens kirvių ir kirvukų, saugomų Papilėje, petrografinė sudėtis

 

/Monografija „Papilė“, I dalis

 

Petrographic composition of stone axes and hatchets conserved in Papilė /1003

101

Algirdas Gaigalas. Papilės geologinė ir geomorfologinė aplinka

 

/Monografija „Papilė“, I dalis

 

Papilė geological and geomorphological environment /1003

 

ARCHEOLOGIJA/ARCHAEOLOGY

165

Mykolas Michelbertas. Seniausia Kvėdarnos praeitis

 

/Monografija „Kvėdarna“

 

The most ancient times of Kvėdarna /1004

181

Vykintas Vaitkevičius. Dubysos žemupio šventvietės

 

/Monografija „Seredžius“

 

The sacred sites of the Dubysa River lower reaches /1004

198

Birutė Salatkienė. Papilės archeologijos paminklai ir jų tyrinėjimai

 

/Monografija „Papilė“, I dalis

 

Some archaeological monuments of Papilė and their research /1005

248

Manvydas Vitkūnas. Kernavės miestas XIII–XIV amžiuje

 

/Monografija „Musninkai. Kernavė. Čiobiškis“

 

Kernavė in the 13th–14th c. (people every day life and occupations) /1007

310

Julius Kanarskas. Kartenos apylinkių proistorė

 

/Monografija „Kartena“

 

The pre-history of Kartena environs /1008

 

ISTORIJA/HISTORY

337

Povilas Spurgevičius. Seredžiaus bažnyčios istorija

 

/Monografija „Seredžius“

 

The history of Seredžius church /1009

356

Vytenis Almonaitis. Vokiečių ordino Dubysos pilis

 

/Monografija „Seredžius“

 

The German Order Castle of Dubysa /1010

369

Romas Batūra. Pieštvės pilis Lietuvos gynyboje. Legendinės Lietuvos pradžios pilis

 

/Monografija „Seredžius“

 

The castle of Pieštvė in Lithuania’s defense. A legendary castle of Lithuania’s begining /1010

385

Vida Girininkienė. Paragaudžio dvaro savininkas Antanas Montvila

 

/Monografija „Kvėdarna“

 

Antanas Montvila, the landlord of Paragaudis /1011

395

Ričardas Čepas. Papilės valsčiaus savivaldybė 1918–1940 metais

 

/Monografija „Papilė“, I dalis

 

The self-governing body of Papilė Valsčius in 1918–1940 /1011

423

Jonas Sireika. Papilės valsčiaus administracinė ir politinė raida 1918–1940 metais

 

/Monografija „Papilė“, I dalis

 

The administrative and political development of Papilė Valsčius in 1918–1940 /1012

435

Rita Regina Trimonienė. Papilės istorija nuo XIII iki XVI amžiaus

 

/Monografija „Papilė“, I dalis

 

The history of Papilė since in 13th–the 16th centuries /1013

452

Stanislovas Buchaveckas. Musninkų valsčiaus mokyklos 1939–1944 metais

 

/Monografija „Musninkai. Kernavė. Čiobiškis“

 

The schools of Musninkai Valsčius in 1939–1944 /1013

495

Stanislovas Buchaveckas. Musninkų valsčius nacių okupacijos metais

 

/Monografija „Musninkai. Kernavė. Čiobiškis“

 

The Musninkai Valsčius during Nazi occupation period /1014

542

Vytautas Merkys. Lietuvių kalbos vartojimo bažnyčioje ir lietuviškos spaudos plitimo sąsajos 1870–1914 metais

 

/Monografija „Musninkai. Kernavė. Čiobiškis“

 

The connections between Lithuanian language usage by the Church and spreading of Lithuanian press in 1870–1914 /1014

550

Edvardas Gudavičius. Kernavės žemė ir valsčius iki 1564–1566 metų administracinės reformos

 

/Monografija „Musninkai. Kernavė. Čiobiškis“

 

The Kernavė land and Valsčius before the administrative reform of 1564–1566 /1015

559

Dalia Klajumienė. Laukuvos ir Požerės bažnyčių interjerų dekoro paveldas

 

/Monografija „Laukuva“, I dalis

 

The décor heritage of Laukuva and Požerė churches interiors /1015

571

Vytenis Almonaitis. Laukuvos apylinkės kryžiuočių karo kelių aprašymų duomenimis

 

/Monografija „Laukuva“, I dalis

 

Laukuva environs by the crusader’s war road descriptions /1016

584

Vytautas Kubilius. Stasys Santvaras

 

/Monografija „Seredžius“

 

Stasys Santvaras /1016

595

Vincas Ruzas. Simonui Daukantui skirti medaliai

 

/Monografija „Papilė“, I dalis

 

The medals assigned for Simonas Daukantas /1017

603

Vincas Ruzas. Simono Daukanto indėlis į lietuvišką numizmatiką

 

/Monografija „Papilė“, I dalis

 

The contribution of Simonas Daukantas’ into the Lithuanian numismatics /1017

611

Vytautas Merkys. Simono Daukanto globėjas kun. Ignotas Vaišvila

 

/Monografija „Papilė“, I dalis

 

Rev. Ignotas Vaišvila as a guardian of Simonas Daukantas’ /1018

637

Izraelis Lempertas. Kalbininkas, žodynininkas Chackelis Lemchenas

 

/Monografija „Papilė“, II, III dalys

 

A linguist and glossarist Chackelis Lemchenas /1018

 

ETNOLOGIJA/ETHNOLOGY

647

Laura Piškinaitė-Kazlauskienė. Žvejyba Nemune tarp Kauno ir Smalininkų

 

/Monografija „Seredžius“

 

Fishing in the Nemunas River between Kaunas and Smalininkai /1019

692

Adelė Vaidelienė. Kvėdarnos valsčiaus vandens malūnai ir tvenkiniai

 

/Monografija „Kvėdarna“

 

Water mills and ponds of the Kvėdarna region /1020

715

Inga Nėnienė. Didžiosios skaros lokalinėje tradicijoje

 

/Monografija „Tauragnai“

 

Large shawls in local tradition /1020

729

Angelė Vyšniauskaitė. Zanavykų kultūros ir charakterio bruožai

 

/Monografija „Griškabūdis“

 

Lineaments of culture and character of Zanavykai people /1020

736

Vingaudas Baltrušaitis. Zanavykų patalpų apšvietimo priemonės

 

/Monografija „Griškabūdis“

 

Lighting of rooms in the Zanavykai ethnical area /1021

743

Irena Stonkuvienė. Dorinis vaikų auklėjimas šeimoje Griškabūdžio valsčiuje (XX a. pirmoji pusė)

 

/Monografija „Griškabūdis“

 

Moral education of children by the Lithuanian peasant family in the first half of the 20th century /1021

773

Janina Morkūnienė. Zanavykų kinkomojo transporto savitumai

 

/Monografija „Griškabūdis“

 

Peculiarities of horse-drawn vehicles in Zanavykai ethnical area /1022

790

Antanas Stravinskas. Nuo plūgo iki kryžiaus. Geležinių kryžių puošybos tipologinės sąsajos

 

/Monografija „Griškabūdis“

 

From a plough to a cross: typological connections in decorating iron crosses /1023

797

Žydrė Petrauskaitė. Griškabūdžio ir jo apylinkių medinių pastatų puošyba

 

/Monografija „Griškabūdis“

 

Decoration of wooden buildings in Griškabūdis and its environs /1024

822

Janina Morkūnienė. Kinkomasis transportas valstiečių ūkinėje veikloje

 

/Monografija „Kvėdarna“

 

The role and importance of harness transport in the peasant economy /1024

840

Janina Morkūnienė. Odų ir kailio naminio išdirbimo lokaliniai tapatumai

 

/Monografija „Kvėdarna“

 

The sameness of fur processing by local skinners /1024

847

Inga Nėnienė. Skaros ir skarelės moterų gyvenime (XX amžius)

 

/Monografija „Musninkai. Kernavė. Čiobiškis“

 

The wraps, shawls and headscarves in Lithuanian female life (the 20th cent.) /1025

860

Irena Regina Merkienė. Gyvulių ūkis. Lokalinės kultūros universalumas ir savitumas

 

/Monografija „Musninkai. Kernavė. Čiobiškis“

 

Animal farming. The universalities and peculiarities of local cultures /1025

874

Virginija Jurėnienė. Papilės apylinkės kapinės

 

/Monografija „Papilė“, II, III dalys

 

The cemeteries in Papilė area /1026

894

Asta Venskienė. Moteriško grožio idealas ir jo kūrimas

 

/Monografija „Papilė“, II, III dalys

 

The ideal of female beauty and its creation /1026

905

Ilona Burinskaitė. Kartenos apylinkių koplytėlės

 

/Monografija „Kartena“

 

The chapels in Kartena parish /1027

920

Virginija Kvasaitė. „Marijos Nekaltojo Prasidėjimo valandų“ giedojimo ypatumai Kartenos apylinkėse

 

/Monografija „Kartena“

 

Peculiarities of singing the Blessed Virgin Mary Immaculate Conception Hours in Kartena area /1028

 

SOCIOLOGIJA/SOCIOLOGY

929

Valentina Ratkevičienė. Laukuvos ūkininkų gyvenimo ir veiklos sąlygos

 

/Monografija „Laukuva“, I dalis

 

The conditions of Laukuva farmer life and activities /1028

950

Antanas Čiužas. Laukuvos gimnazija: vertybių paieškos sociologiniu požiūriu

 

/Monografija „Laukuva“, I dalis

 

The gymnasium of Laukuva: the search for values from sociological viewpoint /1029

 

982

Apie autorius

 

About authors /1030

 

 

Spalvotų iliustracijų intarpai p. 121–144, 625–636

 

Colour pictures pp. 121–144, 625–636

 

991

SANTRAUKA ANGLŲ KALBA/SUMMARY IN ENGLISH

 

1038

Santrumpos ir sutrumpinimai

1041

Asmenvardžių rodyklė. Sudarė Gabija Bruzgytė, Auksė Gasperavičienė

1054

Vietovardžių rodyklė. Sudarė Gabija Bruzgytė, Albinas Masaitis, Auksė Gasperavičienė

1065

Buvusių Lietuvos valsčių žemėlapis su pažymėtais valsčiais, kurių lokaliniai tyrimai pateikiami monografijoje.

Sudarė UAB „Žemėlapių artelė“ kartografė Aira Dubikaltienė

1066

Buvusių Lietuvos valsčių abėcėlinis sąrašas

1068

Buvusių Lietuvos valsčių teritorinis sąrašas

1070

Apie seriją „Lietuvos valsčiai“

 

About the “Lietuvos valsčiai” series /1076

1075

Rengiamų „Lietuvos valsčių“ serijos monografijų bei monografijų, išleistų iki 2011 m. pabaigos, žemėlapis.

Sudarė UAB „Žemėlapių artelė“ kartografė Aira Dubikaltienė

1079

„Lietuvos valsčių“ serijos mokslinių straipsnių parengimo sąlygos

 

2012 03 07

Atgal Viršun

 

 
© „Versmės“ leidykla                                                                     Mums rašykite leidykla@versme.lt